Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-25| GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Krakowskie Spotkania z INSPIRE: apel o szybkie uchwalenie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej



Krakowskie Spotkania z INSPIRE: apel o szybkie uchwalenie ustawy

Zakończone 23 maja V Ogólnopolskie Sympozjum „Krakowskie Spotkania z INSPRE”. stało się przeglądem prac legislacyjnych, projektów oraz badań naukowych prowadzonych w związku z budową infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce.

Urzeczywistnienie wszystkich założeń dyrektywy, co ma nastąpić w dość odległej przyszłości, wiąże się ze spełnieniem licznych uwarunkowań. Istota wspomnianych założeń dotyczy integracji prowadzonej na wielką skalę. Chodzi bowiem nie tylko o integrację państw Unii Europejskiej na poziomie technologicznym (infrastruktura danych przestrzennych), ale także: politycznym, ekonomicznym i kulturowym.

Fundamentem do wszelkich działań jest oczywiście stworzenie odpowiedniego prawa. Legislacja prowadzona jest zarówno na poziomie unijnym, jak i poszczególnych państw. Jest ona jednak znacznie rozciągnięta w czasie, a sam proces stanowienia przepisów (unijnych) dość zagmatwany. Poza dyrektywą do tej pory weszło w życie tylko unijne rozporządzenie o metadanych. Inne (rozporządzenia i decyzje) są lub będą dopiero opracowywane. Już jednak pojawiają się wątpliwości, chociażby co do używanej terminologii (przykład modelowy: czym różni się interoperacyjność od harmonizacji).

Nie wdając się w szczegóły, warto wiedzieć, że sama harmonizacja zbiorów danych, to kilkadziesiąt różnych tematów do rozwiązania. Od spójności danych i modeli układów współrzędnych po rejestry, przesył danych i identyfikatory obiektów. Harmonizacja dotyka jednak głównie obszaru technologii i procesu przetwarzania danych. Do załatwienia pozostaje jeszcze cała sfera spraw związanych z zapewnieniem każdemu obywatelowi dostępu do szerokopasmowego internetu, edukacją – by wszyscy umieli korzystać z nowej technologii, wygenerowaniem popytu – co wydaje się kluczowe w dalszej perspektywie. INSPIRE to także zapanowanie nad lokalnymi inicjatywami, by pożytek z nich sięgał dalej niż granica gminy, powiatu czy województwa.

Dyrektywa w polskim wymiarze pokazuje także, że edukować trzeba polityków i posłów, by zrozumieli, że gdy mówimy o infrastrukturze informacji przestrzennej, to w istocie mówimy o przyszłości naszego kraju (o czym świadczy wystosowanie rezolucji przez uczestników sympozjum).
Ze wszech miar udana krakowska impreza uzmysłowiła nie tylko ogrom prac, jakie stoją przed większością państw europejskich, ale także, że w wielu obszarach IIP naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Na forum europejskim swymi osiągnięciami będziemy mogli się pochwalić już za rok. Komisja Europejska właśnie w Krakowie organizuje bowiem w czerwcu 2010 r. IV Konferencję INSPIRE, która będzie powiązana z konferencją pt. „Polska infrastruktura informacji przestrzennej a komponent INPSIRE”, będącą jednocześnie VI Spotkaniami INSPIRE i XX Konferencją PTIP.

W V Spotkaniach udział wzięli m.in.: wojewoda małopolski Jerzy Miller, główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, główny inspektor ochrony środowiska dr Andrzej Jagusiewicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski.

Na zakończenie obrad V Spotkań uczestnicy przyjęli rezolucję następującej treści:

Uczestnicy Ogólnopolskiego Sympozjum na temat „Rola INSPIRE w rozwoju społeczeństwa informacyjnego”, stanowiący dwustuosobową reprezentację środowisk zajmujących się informacją przestrzenną, zwracają się z prośbą do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o możliwie pilne rozpatrzenie i uchwalenie projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, który jest obecnie kierowany do laski marszałkowskiej.
Projekt ten spełnia wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej europejską infrastrukturę informacji przestrzennej (INSPIRE) z dnia 14 marca 2007 roku i jednocześnie jest w pełni uzasadniony rosnącymi w Polsce potrzebami administracji publicznej, przedsiębiorstw i szerokich rzesz obywateli w zakresie informacji, która jest niezbędna do zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

Organizatorami sympozjum były: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Urząd Wojewódzki, Akademia Górniczo-Hutnicza i OPGK w Krakowie.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama