Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-22 | GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje, Imprezy

V Spotkania z INSPIRE w Krakowie


W stolicy Małopolski rozpoczęło się V Ogólnopolskie Sympozjum z cyklu „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”. Inicjatywa trwale już wpisała się w kalendarz krakowskich imprez, a w przyszłym roku, to krajowe dotąd spotkanie, zgromadzi specjalistów od infrastruktury informacji przestrzennej ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

Pierwszy dzień tegorocznego sympozjum poświęcony był na przedstawienie stanu prac nad wdrożeniem dyrektywy INSPIRE w Polsce. Pokazano także przykłady działań w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz wybiórczo zaprezentowano krajowe rozwiązania i analizy w tej dziedzinie.
Termin „infrastruktura informacji przestrzennej” na dobre zagościł w naszej fachowej terminologii. Ale żeby infrastruktura zagościła w domowych i biurowych komputerach, trzeba załatwić wcześniej wiele spraw. Jak podkreśliła Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, priorytety związane z wdrożeniem dyrektywy INSPIRE muszą znaleźć potwierdzenie w aktach prawnych oraz środkach finansowych przyznanych na jej rozwój. Sposobem na to jest wpisanie zadań związanych ze spełnieniem wymagań dyrektywy w priorytety polityki informacyjnej państwa. To w dużej mierze zależy od kroków podjętych właśnie przez głównego geodetę kraju. Służą temu m.in. prace legislacyjne, o których mówiła Jolanta Orlińska, a także prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący Rady ds. Implementacji Dyrektywy INSPIRE działającej przy GGK.

W Polsce prace nad wdrożeniem INSPIRE koncentrują się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii oraz resorcie środowiska. Wystąpienia głównego inspektora ochrony środowiska dr. Andrzeja Jagusiewicza i Macieja Rossy z Państwowego Instytutu Geologicznego potwierdziły zarówno zaangażowanie, jak i skuteczność tego resortu we wprowadzaniu założeń dyrektywy. Z całą pewnością można przyjąć, że niedługo zarówno GUGiK-owski Geoportal, jak i PIG-owski portal IKAR będą w Polsce najważniejszymi internetowymi węzłami, przez które będzie można dotrzeć do informacji przestrzennej według reguł INSPIRE.

Swego rodzaju odskocznią od zagadnień legislacji i rozwiązań technicznych, dającą wiele do myślenia, było wystąpienie dr. Dariusza Dukaczewskiego z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie obejmujące analizę kilkudziesięciu europejskich geoportali. Oczywiście zbudowano je nie w związku z wymogami INSPIRE (dyrektywa dopiero nabiera praktycznego wymiaru), lecz polityką prowadzoną przez organizacje odpowiedzialne za infrastrukturę informacji przestrzennej w poszczególnych państwach. Okazuje się, że potrzeby, zakres i rodzaj udostępnianych danych bardzo się między sobą różnią. W jednych jest kilkadziesiąt tematycznych warstw, w innych zaledwie kilka. W jednych utajnia się fragmenty ortofoto, w innych słowo „geoportal” używane jest na wyrost. Dość powiedzieć, że zdefiniowano 10 różnych rozwiązań organizacyjnych i kilkanaście tematycznych. Zadaniem INSPIRE jest doprowadzenie do jednolitości w tej dziedzinie. Z analizy wynika, że Polska jest gdzieś w środku europejskiej stawki. Ponieważ dyrektywa zwiesiła poprzeczkę dosyć wysoko, na pewno będziemy mieli co robić przez kilka najbliższych lat.

Dzisiaj drugi dzień obrad. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele administracji, biznesu oraz świata nauki. Wśród gości oficjalnych znaleźli się m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miller i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Za rok VI Krakowskie Spotkania będą jednocześnie konferencją na temat INSPIRE, organizowaną pod egidą Komisji Europejskiej. Przyjadą goście z całej Europy. dawna Sala Balowa pałacu Wielopolskich (siedzibie władz miasta), która pomieściła prawie 150 uczestników tegorocznych obrad, będzie chyba za mała. Animator spotkań, wiceprezydent Krakowa dr Kazimierz Bujakowski, będzie musiał się rozejrzeć za innym, oby równie pięknym, wnętrzem.

Organizatorami sympozjum są: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Urząd Wojewódzki, Akademia Górniczo-Hutnicza i OPGK w Krakowie.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Cykl szkoleń dotyczących zharmonizowanego modelu danych georefrencyjnych

Dziś (4 maja) rozpoczął się cykl dwudniowych szkoleń dotyczących...

XI Konferencja w Elblągu: Nie tylko o INSPIRE

W Elblągu zakończyła się XI Konferencja ODGiK „Nowe zadania, nowe technologie, nowa organizacja...

Geodeci ponad podziałami – spotkanie CLGE w Krakowie

CLGE ma ambicję stać się wiodącą organizacją geodetów i specjalistów od informacji...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
49,7% powierzchni Polski leży na wysokości 100-200 metrów nad poziomem morza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1573

1573
W Krakowie wydano książkę mistrza stawiarskiego z Mysłowic Olbrychta Strumieńskiego "O sprawie, sypaniu, wymieszaniu i rybieniu stawów, a także o przekopach, o wożeniu i prowadzeniu wody", w której podał m.in. zasady wykonania...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama