Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-26| Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XI Konferencja w Elblągu: Nie tylko o INSPIRE


W Elblągu zakończyła się XI Konferencja ODGiK „Nowe zadania, nowe technologie, nowa organizacja – nie tylko INSPIRE”. Dwudniowa impreza (23-24 kwietnia) była okazją do przedstawienia dokonań GUGiK w ostatnich 12 miesiącach, zapoznania uczestników z najnowszymi projektami realizowanymi w polskiej geodezji oraz wymiany poglądów.

Pierwszy dzień zdominowały wystąpienia programowe i prezentacje gości zagranicznych. Przedstawiono także zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym wynikające z planowanego wprowadzenia ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, implementującej na grunt prawa polskiego dyrektywę INSPIRE. Pokazano również stan zaawansowania prac nad Bazą Danych Obiektów Topograficznych. Ostatnim punktem tego dnia była dyskusja.

Warto zatrzymać się dłużej nad referatem prof. Bolesława Szafrańskiego z WAT (eksperta w rządowym zespole ds. rozwoju infrastruktury informacyjnej państwa). Przypomniał on, że w opracowaniu zespołu ds. koordynacji infrastruktury informacyjnej państwa już w 1996 roku oceniano, że polityka państwa w zakresie głównych rejestrów prowadzi do ich dezintegracji. Na przykład, zamiast redukować liczbę rejestrów – nadal tworzono nowe, a zamiast centralizować zbiory – stosowano politykę ich rozpraszania.

Zdefiniowano wtedy główne bolączki polityki informacyjnej państwa. Były nimi: niska dostępność zasobów informacyjnych, niska jakość danych, nieodzwierciedlanie cech referencyjnych, w związku z czym wiele danych jest niepotrzebnie powielanych. Problemy te, niestety, pozostają aktualne do dzisiaj.

W dużym stopni spełnienie celów polityki informacyjnej państwa w stosunku do obywateli powinna przynieść platforma ePUAP, czyli miejsce dostępu dla wszystkich usług administracji publicznej. W rezultacie urząd nie będzie żądał od obywatela/firmy dostarczenia dokumentów, które znajdują się już w posiadaniu administracji. W tym celu wszystkie dokumenty muszą być w postaci elektronicznej, muszą powstać punkty dostępu (np. dla osób niedysponujących komputerami), a różne platformy/rejestry muszą się kontaktować między sobą.

Jak stwierdził prof. Szafrański, w Polsce wciąż pokutuje myślenie resortowe. Jak wiele jest do zrobienia, świadczy to, że dorosły obywatel ma dzisiaj co najmniej dwa identyfikatory (jeśli nie liczyć ZUS-u), a osoba prawna – przynajmniej pięć. W rankingach oceniającym dostępność usług oraz gotowości kraju do tworzenia usług elektronicznych i gotowość obywateli do korzystania z nich jesteśmy, jak się można było spodziewać, na szarym końcu w Europie.

Drugi dzień konferencji poświęcono na prezentację licznych projektów realizowanych obecnie w polskiej geodezji. Uwzględniono m.in. Mazowiecki System Informacji Przestrzennej, wdrożenie przez GUGiK węzłów topograficznego (centralnego i powiatowego) i katastralnego (powiatowego). Szeroko omówiono dotychczasowe prace nad ASG-EUPOS i plany związane z rozwojem sieci. System będzie rozbudowywany pod kątem korzystania z sygnałów z systemów GLONASS i Galileo. W najbliższym czasie planowane są kolejne szkolenia dla pracowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej. Niebawem można się spodziewać opublikowania standardów wykonywania pomiarów przy użyciu serwisów ASG-EUPOS. Do rozstrzygnięcia pozostaje decyzja o tym, czy w dalszej perspektywie korzystanie z sieci będzie bezpłatne, czy też odpłatne.

Ostatnie wystąpienie dotyczyło planów OPEGIEKA Elbląg – firmy zaangażowanej w organizację konferencji – budowy za ponad 15 mln złotych Centrum Badawczo-Rozwojowego GIS Centre w Elblągu (współfinansowanego w 60% z funduszy unijnych). Realizacja tego zamierzenia już się rozpoczyna i wskazuje drogę rozwoju dla tych najbardziej ambitnych: od firmy geodezyjnej do geoinformatycznej, a następnie do centrum badawczo-rozwojowego. Jednym z jego zadań będzie kreowanie nowych rozwiązań w geoinformacji.

XI Konferencję zorganizowali prezydent Elbląga i Koło Zakładowe Stowarzyszenia Geodetów Polskich przy OPEGIEKA Elbląg. Patronat honorowy nad imprezą objęła Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju.
Gośćmi zagranicznymi byli: Friedrich Christoffers – zastępca dyrektora departamentu Geotopografii w Krajowej Agencji Geodezji i Informacji Geoprzestrzennych Dolnej Saksonii, Tore Svensen – zastępca dyrektora generalnego norweskiej agencji katastralnej Statenskartverk, Amalia Velasco – koordynator ds. międzynarodowych z Hiszpańskiego Zarządu Generalnego ds. Katastru.
W imprezie wzięło udział prawie 300 osób, głównie pracowników administracji geodezyjnej.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama