Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-04 | Geodezja, Edukacja, Instytucje

Cykl szkoleń dotyczących zharmonizowanego modelu danych georefrencyjnych



Dziś (4 maja) rozpoczął się cykl dwudniowych szkoleń dotyczących jednolitego modelu danych georeferencyjnych. Skierowane są one do przedstawicieli całej służby geodezyjnej i kartograficznej i zakończą się 15 maja.

Organizowane przez głównego geodetę kraju, samorząd województwa mazowieckiego, prezydenta Płocka oraz starostę piaseczyńskiego szkolenia odbywają się na terenie województwa mazowieckiego w ramach projektu „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną” współfinansowanego z Mechanizmów Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tematyka spotkań obejmuje podstawy języka UML, norm ISO serii 19100 oraz opracowany projekt jednolitego modelu danych dla bazy danych: • szczegółowych osnów geodezyjnych, • ewidencji gruntów i budynków, • geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, • obiektów topograficznych objętych zakresem treści mapy zasadniczej, • obiektów topograficznych z numerycznym modelem terenu, • tematycznych – hydrograficznych i sozologicznych, a także• rejestru wycen i wartości nieruchomości.

W ramach kursów omawiane będą również szczegółowe zasady interoperacyjności danych, w tym zasady logiczne i procedury organizacyjne wymiany danych pomiędzy poszczególnymi bazami.
Prace realizowane w ramach projektu oraz szkolenia mają ścisły związek z procedowaną ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej, bowiem w ramach tych prac powstają rekomendacje aktów wykonawczych do nowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Proponowane rekomendacje będą również omawiane podczas rozpoczynających się spotkań.

Opracowany zharmonizowany model danych: • uwzględnia zasady i reguły zawarte w dyrektywie INSPIRE oraz zapisy projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, • jest niezależny od środowiska komputerowego i struktury organizacyjnej służby geodezyjnej i kartograficznej (sgik), • jest oparty na analizie porównawczej zakresu tematycznego rejestrów, ewidencji i baz danych, prowadzonych przez sgik oraz potrzeb, zadań i kompetencji organów administracji publicznej (samorządowej i rządowej), jednostek organizacyjnych gmin, powiatów, województw i Skarbu Państwa, • harmonizuje dane oraz weryfikuje katalog obiektów zarządzanych przez sgik, • jest stworzony według koncepcji ogólnego obiektu przestrzennego, ogólnego modelu geodezyjnego oraz poszczególnych modeli georeferencyjnych, • jest opracowany zgodnie z metodologią ISO i opisany w języku formalnym UML, • zapewnia jednoznaczną identyfikowalności obiektów w strukturze IIP (koncepcja i zasady jednolitego dla całego kraju systemu unikalnych i jednoznacznych identyfikatorów dla obiektów), • zawiera koncepcję opisu zmian stanu obiektów w czasie, w celu zapewnienia możliwości odtworzenia historii obiektu na dowolny moment, • realizuje interoperacyjność baz danych georeferencyjnych na poziomie technicznym przez języki wymiany danych (w tym XML/GML) oraz standardy i usługi wms/wfs.

Szczegóły dotyczące szkoleń bezpośrednich znajdują się na www.geointegracja.pl. Ich uzupełnieniem są kursy e-learningowe, informacje o nich są dostępne na www.geointegracja.com.pl.

Źródło: Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Jubileuszowe seminarium na UW

Katedra Geoinformatyki i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na...

Konferencja w ramach Mazowieckich Dni Technik Satelitarnych (MDTS)

W ramach MDTS organizowane będą spotkania, warsztaty, szkolenia, a także...

XI Konferencja w Elblągu: Nie tylko o INSPIRE

W Elblągu zakończyła się XI Konferencja ODGiK „Nowe zadania, nowe technologie, nowa organizacja...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
Polska została członkiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki oraz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2