Na posiedzeniu Sejmu w dniu 8 grudnia br. zaplanowane jest trzecie czytanie rządowego projektu Ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Projekt zakłada zmiany w strukturze administracji rządowej (między innymi mają powstać dwa nowe działy: rybołówstwo oraz sprawy rodziny).
W art. 6 ustawy o działach administarcji rządowej proponuje się wprowadzić zapis mówiący, że nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej.
Z kolei w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza się m.in. zapis mówiący, że "Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób należących do państwowego zasobu kadrowego Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Prezes Rady Ministrów odwołuje Głównego Geodetę Kraju."
W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu administracja publiczna związane jest z tym, że zadania realizowane przez administrację geodezyjną wiążą się z działalnością terenowych organów administracji rządowej. Do zadań tych należy m.in. ewidencjonowanie lokalnych systemów informacji o terenie, prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego i ewidencji gruntów i budynków.
Ustawa ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
Projekt wszedł pod obrady Sejmu 7 czerwca br., natomiast 11 marca premier Kazimierz Marcinkiewcz zapowiadał połączenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego.