Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-12| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Rządowa propozycja przeniesienia geodezji i kartografii do MSWiA trafiła do SejmuPodczas 19. posiedzenia Sejmu (8 czerwca) odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz z o zmianie niektórych innych ustaw. Proponuje się w niej m.in. przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu Administracja publiczna.

Konsekwencją wprowadzanych zmian będzie przekazanie ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej uprawnień nadzorczych nad głównym geodetą kraju oraz nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Uzasadnienie projektu przedstawił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mariusz Błaszczak. Zdaniem rządu „biorąc pod uwagę, że geodezja jest dostawcą określonych usług pomiarowych, m.in. dla szeroko postrzeganego budownictwa domów, dróg, przekształca się w dostawcę zinformatyzowanej informacji o terenie, usytuowanie głównego geodety kraju w ramach ministerstwa odpowiedzialnego za informatyzację jest, z punktu widzenia struktury administracji publicznej działającej w ramach gospodarki elektronicznej, wręcz konieczne. (...) Postulując zmianę podporządkowania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przez włączenie go w zakres kompetencji ministra spraw wewnętrznych i administracji, rząd spełnia oczekiwania środowiska zawodowego geodetów i kartografów, które w ciągu ostatnich lat taki postulat zgłaszało. (...) Rząd uważa, że ta propozycja jest propozycją optymalną”.
Głos w dyskusji nad projektem zabrał również jeden z reprezentantów naszej branży w Sejmie poseł Michał Wojtkiewicz (PiS), który w swoim wystąpieniu podkreślił, że prezentowana zmiana dotycząca geodezji jest oczekiwana przez środowisko, ale te oczekiwania są znacznie większe, gdyż dotyczą całej geodezji – również zagadnień związanych z gospodarką gruntami. Jego zdaniem istotne jest, aby cała geodezja podlegała jurysdykcji jednego resortu. Poseł zadał też pytanie, czy w zaistniałej sytuacji nie byłoby zasadne unieważnienie wciąż nierozstrzygniętego konkursu na stanowisko głównego geodety kraju.
Dyskusję zamknął wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, przedstawiając propozycję skierowania projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych. Sejm propozycję zaakceptował.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS