wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-12| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Rządowa propozycja przeniesienia geodezji i kartografii do MSWiA trafiła do SejmuPodczas 19. posiedzenia Sejmu (8 czerwca) odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz z o zmianie niektórych innych ustaw. Proponuje się w niej m.in. przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu Administracja publiczna.

Konsekwencją wprowadzanych zmian będzie przekazanie ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej uprawnień nadzorczych nad głównym geodetą kraju oraz nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Uzasadnienie projektu przedstawił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mariusz Błaszczak. Zdaniem rządu „biorąc pod uwagę, że geodezja jest dostawcą określonych usług pomiarowych, m.in. dla szeroko postrzeganego budownictwa domów, dróg, przekształca się w dostawcę zinformatyzowanej informacji o terenie, usytuowanie głównego geodety kraju w ramach ministerstwa odpowiedzialnego za informatyzację jest, z punktu widzenia struktury administracji publicznej działającej w ramach gospodarki elektronicznej, wręcz konieczne. (...) Postulując zmianę podporządkowania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przez włączenie go w zakres kompetencji ministra spraw wewnętrznych i administracji, rząd spełnia oczekiwania środowiska zawodowego geodetów i kartografów, które w ciągu ostatnich lat taki postulat zgłaszało. (...) Rząd uważa, że ta propozycja jest propozycją optymalną”.
Głos w dyskusji nad projektem zabrał również jeden z reprezentantów naszej branży w Sejmie poseł Michał Wojtkiewicz (PiS), który w swoim wystąpieniu podkreślił, że prezentowana zmiana dotycząca geodezji jest oczekiwana przez środowisko, ale te oczekiwania są znacznie większe, gdyż dotyczą całej geodezji – również zagadnień związanych z gospodarką gruntami. Jego zdaniem istotne jest, aby cała geodezja podlegała jurysdykcji jednego resortu. Poseł zadał też pytanie, czy w zaistniałej sytuacji nie byłoby zasadne unieważnienie wciąż nierozstrzygniętego konkursu na stanowisko głównego geodety kraju.
Dyskusję zamknął wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, przedstawiając propozycję skierowania projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych. Sejm propozycję zaakceptował.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS