|2012-09-11|
Geodezja, Prawo
Dalsze zmiany w projekcie deregulacji
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało kolejną wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do zawodów. Wczoraj (10 września) została ona skierowana pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów, który zajmie się nią w najbliższy czwartek (13 września).
Artykuł 4 zawierający propozycje nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne po raz kolejny uległ zmianom. Według najnowszych zapisów wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego nie może być wyższa niż połowa kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wcześniej górnym pułapem było 100 proc. tej kwoty). Z kolei do artykułu dotyczącego komisji kwalifikacyjnej dopisano pkt, w którym określono, że jej przewodniczącego wyznacza Główny Geodeta Kraju. W nowych zapisach czytamy też, że osoba zainteresowana może złożyć wniosek o nadanie uprawnień zawodowych wyłącznie w jednym z zakresów.
Na wniosek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dodano także zapis, że osoby ze średnim wykształceniem ubiegające się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 będą musiały, oprócz się 6-letniej praktyki, wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii, czyli de facto zdać egzamin. Przypomnijmy, że we wcześniejszych projektach ustawy proponowano zniesienie egzaminu dla tych zakresów.
W poprzedniej wersji projektu ustawy (z 2 sierpnia) sprecyzowano, co to jest praktyka zawodowa oraz w jaki sposób powinna być odbywana (art. 44b Pgik). Obecnie dodano do tego zapisy dotyczące dziennika praktyki zawodowej, który za opłatą wydawać ma wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Wingik będzie też prowadził rejestr wydanych dzienników praktyk zawodowych.
Projekt ustawy z 10 września
AW
|