Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-09-11 | Geodezja, Prawo

Dalsze zmiany w projekcie deregulacji

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało kolejną wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do zawodów. Wczoraj (10 września) została ona skierowana pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów, który zajmie się nią w najbliższy czwartek (13 września).


Ilustracja: Dalsze zmiany w projekcie deregulacji

Artykuł 4 zawierający propozycje nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne po raz kolejny uległ zmianom. Według najnowszych zapisów wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego nie może być wyższa niż połowa kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wcześniej górnym pułapem było 100 proc. tej kwoty). Z kolei do artykułu dotyczącego komisji kwalifikacyjnej dopisano pkt, w którym określono, że jej przewodniczącego wyznacza Główny Geodeta Kraju. W nowych zapisach czytamy też, że osoba zainteresowana może złożyć wniosek o nadanie uprawnień zawodowych wyłącznie w jednym z zakresów.

Na wniosek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dodano także zapis, że osoby ze średnim wykształceniem ubiegające się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 będą musiały, oprócz się 6-letniej praktyki, wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii, czyli de facto zdać egzamin. Przypomnijmy, że we wcześniejszych projektach ustawy proponowano zniesienie egzaminu dla tych zakresów.

W poprzedniej wersji projektu ustawy (z 2 sierpnia) sprecyzowano, co to jest praktyka zawodowa oraz w jaki sposób powinna być odbywana (art. 44b Pgik). Obecnie dodano do tego zapisy dotyczące dziennika praktyki zawodowej, który za opłatą wydawać ma wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Wingik będzie też prowadził rejestr wydanych dzienników praktyk zawodowych.


Projekt ustawy z 10 września

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

technikom pod górę? może ktoś uznał, że po samej szkole to jednak mniej umieją, niż ten mgr co ich uczył, przecież jest po równo: wszyscy techn. są równi , wszyscy inż są równi, podobnie dr i prof. o co chodzi? że nie masz takich praw jak profesor? @BOB Jak organizowało SGP to w terenie były jednostki, które mogły się zająć organizacją, teraz robi GUGIK i im się nie chce jechać w Polskę, więc mówią że tylko w stolycy egzamin może być ważny i sprawiedliwy, przy tej okazji pozdrawiam Szczecin, Rzeszów i jszcze kilka innych miast blisko Warszawy
    1 
 1 
dlaczego technicy mają znowu pod góre Dlaczego technicy mają znowu pod górkę. Miało być po równo. To jaki to dostęp do zawodu dla młodych ludzi.
  
no i co z tego? Liczyłem, ze uprawninia zlikwiduja i sie przeliczyłem. Szkoda tylko, że w stolicy je mozna robić. Duzo szumu i co? Nic? Przynajmniej dla mnie.
  
poczekamy się zobazcy
  
:) A oglądalność siada - nawet się prowokacjom ludzie nie dają nabierać. :):)
  
NUDY A co Ty chcesz komentować? Temat wyczerpany. Jakie zresztą to ma znaczenie.Ci co pisali bzdury i obrażali - jakoś zamilkli. Ci co coś wiedzą i mogliby się wypowiedzieć nie widzą potrzeby. Zgadzam się zkolegą - jakoś nudno się zrobiło.
  
 2 
UWAGA! Snopowiązałka, nie wywołuj wilka z lasu.
  
 2 
komentarze, jeszcze 2 tygodnie temu, przed wprowadzeniem systemu ujawniania adresów IP komentujących, artykuł ten został by zalany niewybrednymi komentarzami użytkowników geoforum. Tymczasem większość newsów przechodzi bez komentarza i żadnej reakcji czytelników. Gdzie te dyskusje, 40-60 na przemian wyzywających się internautów?
    5 
 4 
Oj, coś ja czuję że wpadniemy z deszczu pod rynnę.
    4 
 4 



zobacz też:

Cyfrowy zasób w 2020 roku?

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano projekt rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia...

Kolejne zmiany w projekcie deregulacji

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano nową wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do...

Deregulacja także w zakresach 1, 2, 4 i 5

Nie 3 lata, ale rok lub 2 lata praktyki zawodowej będą potrzebne, by zdobyć uprawnienia zawodowe w...

Deregulacja: Jedna mała poprawka

Walka o utrzymanie dotychczasowych zasad przyznawania uprawnień zawodowych w zakresach 3, 6 i 7 przyniosła na razie...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
taryfa dymów Ziemi Drohickiej sporządzona w 1791 roku wykazała 330 wsi zamieszkałych przez szlachtę zagonową?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1879
Hiszpański generał i geodeta Carlos Ibánez e Ibánez de Ibero (1825-91) zaprojektował i pomierzył sieć triangulacyjną, łączącą półwysep Iberyjski z północną Afryką.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama