Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-11| Geodezja, Prawo

Dalsze zmiany w projekcie deregulacji

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało kolejną wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do zawodów. Wczoraj (10 września) została ona skierowana pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów, który zajmie się nią w najbliższy czwartek (13 września).


Dalsze zmiany w projekcie deregulacji

Artykuł 4 zawierający propozycje nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne po raz kolejny uległ zmianom. Według najnowszych zapisów wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego nie może być wyższa niż połowa kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wcześniej górnym pułapem było 100 proc. tej kwoty). Z kolei do artykułu dotyczącego komisji kwalifikacyjnej dopisano pkt, w którym określono, że jej przewodniczącego wyznacza Główny Geodeta Kraju. W nowych zapisach czytamy też, że osoba zainteresowana może złożyć wniosek o nadanie uprawnień zawodowych wyłącznie w jednym z zakresów.

Na wniosek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dodano także zapis, że osoby ze średnim wykształceniem ubiegające się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 będą musiały, oprócz się 6-letniej praktyki, wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii, czyli de facto zdać egzamin. Przypomnijmy, że we wcześniejszych projektach ustawy proponowano zniesienie egzaminu dla tych zakresów.

W poprzedniej wersji projektu ustawy (z 2 sierpnia) sprecyzowano, co to jest praktyka zawodowa oraz w jaki sposób powinna być odbywana (art. 44b Pgik). Obecnie dodano do tego zapisy dotyczące dziennika praktyki zawodowej, który za opłatą wydawać ma wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Wingik będzie też prowadził rejestr wydanych dzienników praktyk zawodowych.


Projekt ustawy z 10 września

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS