|2012-08-23|
Geodezja, Mapy, Prawo
Kolejne zmiany w projekcie deregulacji
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano nową wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do zawodów, m.in. geodety (z 2 sierpnia).
W stosunku do poprzedniej wersji dokumentu (z 4 lipca) w przepisach wprowadzono wiele zmian redakcyjnych, a także kilka merytorycznych: 1) Ujednolicono przepisy zwalniające osoby z tytułem profesora oraz z I bądź II stopniem specjalizacji zawodowej z części postępowania kwalifikacyjnego. Wg poprzedniej wersji nie musiały one posiadać odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz podchodzić do egzaminu dla zakresów 1, 2, 4, 5. Nowa wersja odnosi się także do zakresów 3, 6 i 7, dla których osoby te również nie muszą posiadać odpowiedniej praktyki (przypomnijmy, że egzamin dla tych zakresów został zniesiony już we wcześniejszych projektach). 2) Sprecyzowano, co to jest praktyka zawodowa oraz w jaki sposób powinna być odbywana (art. 44b Pgik). 3) Obniżono wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjnej dla zakresów 3, 6 i 7 – nie możne być wyższa niż 20% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wcześniej górnym pułapem było 100% tej kwoty). 4) Określono, w jakich przypadkach opłata za postępowanie kwalifikacyjne podlega zwrotowi (art. 45 pkt 4. Pgik). 5) Dla zakresów 1, 2, 4, 5 określono maksymalny czas trwania postępowania kwalifikacyjnego na 4 miesiące od złożenia wniosku (dla zakresów 3, 6 i 7 czas ten wcześniej określono na 2 miesiące).
Jak wynika z dołączonego do projektu ustawy protokołu rozbieżności, odpowiedzialne za geodezję Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chciało, by dla techników geodetów pozostawić wymóg przeprowadzania egzaminu ze znajomości przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii. Ma to wynikać z faktu, iż zakres programowy szkoły średniej nie obejmuje zagadnień, których znajomość jest niezbędna do samodzielnego wykonywania zawodu geodety lub kartografa w zakresach 3, 6 i 7. Dlatego weryfikacja wiedzy nabytej przez osobę zainteresowaną w ramach samokształcenia może się odbywać tylko poprzez postępowanie egzaminacyjne. Resort sprawiedliwości propozycję jednak odrzucił, tłumacząc, że jest ona niezgoda z wcześniejszymi założeniami deregulacji.
Droga do wejścia w życie przepisów jest jednak jeszcze długa. Zanim trafią do Sejmu, projektem ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Jego obrady na ten temat zaplanowano na 6 września.
Projekt ustawy
JK
|