Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-08-23| Geodezja, Mapy, Prawo

Kolejne zmiany w projekcie deregulacji

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano nową wersję projektu ustawy deregulującej dostęp do zawodów, m.in. geodety (z 2 sierpnia).


Kolejne zmiany w projekcie deregulacji

W stosunku do poprzedniej wersji dokumentu (z 4 lipca) w przepisach wprowadzono wiele zmian redakcyjnych, a także kilka merytorycznych:
1) Ujednolicono przepisy zwalniające osoby z tytułem profesora oraz z I bądź II stopniem specjalizacji zawodowej z części postępowania kwalifikacyjnego. Wg poprzedniej wersji nie musiały one posiadać odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz podchodzić do egzaminu dla zakresów 1, 2, 4, 5. Nowa wersja odnosi się także do zakresów 3, 6 i 7, dla których osoby te również nie muszą posiadać odpowiedniej praktyki (przypomnijmy, że egzamin dla tych zakresów został zniesiony już we wcześniejszych projektach).
2) Sprecyzowano, co to jest praktyka zawodowa oraz w jaki sposób powinna być odbywana (art. 44b Pgik).
3) Obniżono wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjnej dla zakresów 3, 6 i 7 – nie możne być wyższa niż 20% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wcześniej górnym pułapem było 100% tej kwoty).
4) Określono, w jakich przypadkach opłata za postępowanie kwalifikacyjne podlega zwrotowi (art. 45 pkt 4. Pgik).
5) Dla zakresów 1, 2, 4, 5 określono maksymalny czas trwania postępowania kwalifikacyjnego na 4 miesiące od złożenia wniosku (dla zakresów 3, 6 i 7 czas ten wcześniej określono na 2 miesiące).

Jak wynika z dołączonego do projektu ustawy protokołu rozbieżności, odpowiedzialne za geodezję Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chciało, by dla techników geodetów pozostawić wymóg przeprowadzania egzaminu ze znajomości przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii. Ma to wynikać z faktu, iż zakres programowy szkoły średniej nie obejmuje zagadnień, których znajomość jest niezbędna do samodzielnego wykonywania zawodu geodety lub kartografa w zakresach 3, 6 i 7. Dlatego weryfikacja wiedzy nabytej przez osobę zainteresowaną w ramach samokształcenia może się odbywać tylko poprzez postępowanie egzaminacyjne. Resort sprawiedliwości propozycję jednak odrzucił, tłumacząc, że jest ona niezgoda z wcześniejszymi założeniami deregulacji.

Droga do wejścia w życie przepisów jest jednak jeszcze długa. Zanim trafią do Sejmu, projektem ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Jego obrady na ten temat zaplanowano na 6 września.

Projekt ustawy

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS