Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-21| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Na początek miniexposé

Pierwsze publiczne wystąpienie nowo wybranego głównego geodety kraju dr. Kazimierza Bujakowskiego odbyło się podczas posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich (20 czerwca br.).


Na początek miniexposé

Chociaż za wcześnie jeszcze na prezentację programu, to już wiadomo, czym w najbliższym czasie zajmie się GGK. Pierwszą sprawą do załatwienia jest gorący temat deregulacji. Zmiana zasad nadawania uprawnień zawodowych w geodezji (zakresów 3, 6, i 7) zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości budzi duże kontrowersje w branży.

Okazuje się, że znaki zapytania pojawiają się także na etapie ministerialnych uzgodnień. Wysuwane są np. zastrzeżenia związane z ograniczeniem możliwości uzyskania uprawnień przez techników geodetów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poszło jednak po bandzie, zgłaszając propozycję deregulacji pozostałych czterech zakresów uprawnień.

W najbliższych dniach GGK ma przedstawić ministrowi administracji i cyfryzacji stanowisko w tej sprawie. Co się w nim znajdzie? Jak zapewnił Kazimierz Bujakowski, będzie akcentował, że zawód geodety nie jest zawodem zamkniętym, a uprawnienia zawodowe nie są barierą formalno-prawną, która ogranicza jego wykonywanie. Jeśli chodzi o pomysł na deregulację zakresów 1, 2, 4, i 5, to w ocenie GGK byłby to krok wstecz, który skutkowałby obniżeniem standardu obsługi klienta. Przypomniał on, że praca geodety wykonywana w ramach zakresów 2 i 5 dotyczy konstytucyjnie chronionych praw własności. Z kolei jeśli mowa o zakresach 1 i 4, to – zdaniem Bujakowskiego – oba dotykają sfery szeroko rozumianego bezpieczeństwa inwestora i obywatela. Innymi słowy, ich likwidacja w obecnej formie jest pomysłem chybionym.

Odnosząc się do działań strategicznych stwierdził, że naszym kapitałem są: wysoko kwalifikowana kadra w administracji oraz w wykonawstwie, dobre przygotowanie i wyposażenie administracji geodezyjnej do realizacji wyzwań związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa informacyjnego, doświadczenie w pozyskaniu środków unijnych. Atutem branży jest również jej różnorodność, co daje szansę na realizację projektów zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i lokalnym.

GGK stwierdził, że ta różnorodność bywa także przyczyną kłopotów. Na szczeblu samorządowym mamy bowiem do czynienia z „federacją udzielnych księstw powiatowych”. Przekłada się to na różne standardy obsługi klienta, różne wymagania względem wykonawców, odmienne efekty pracy w zakresie modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Słaba ewidencja jest też słabością branży. Dlatego poprawa danych ewidencyjnych, jak podkreślił Kazimierz Bujakowski, będzie w najbliższym czasie głównym celem służby geodezyjnej i kartograficznej.

Odnosząc się do dużych projektów realizowanych przez GUGiK, GGK powiedział, że Geoportal, TERYT, ZSiN czy ISOK otwierają przed służbą geodezyjno-kartograficzną nowe możliwości, możemy bowiem zaoferować produkty, które odpowiadają na zapotrzebowanie formułowane na poziomie krajowym.

Wreszcie sprawa legislacji. Według przewidywań do końca tego roku powinny wejść w życie pozostałe rozporządzenia (5) z pakietu przygotowanego przez urząd. Całość stworzy zupełnie nowy system prawny, dlatego pod koniec roku Bujakowski planuje przeprowadzenie szerokiej dyskusji w środowisku i oceny tego systemu, a potem wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Na końcu główny geodeta kraju zaapelował o unikanie skrajności w formułowaniu sądów, nieantagonizowanie środowiska oraz merytoryczną dyskusję.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney, prezes SGP Stanisław Cegielski, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek, prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Bogdan Grzechnik.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS