Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-06| Geodezja, Mapy, Prawo

Deregulacja także w zakresach 1, 2, 4 i 5

Nie 3 lata, ale rok lub 2 lata praktyki zawodowej będą potrzebne, by zdobyć uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresach 1, 2, 4 i 5 – zakłada najnowszy projekt ustawy deregulującej dostęp do zawodów (z 4 lipca).


Deregulacja także w zakresach 1, 2, 4 i 5
Ważna zmiana zaszła także dla zakresów 3, 6 i 7, dla których projekt ustawy deregulującej znosi egzamin zawodowy. We wcześniejszym projekcie (z 21 maja) dla ubiegających się o uprawnienia w tych zakresach wymagane było posiadanie dyplomu magistra. Według nowej wersji mogą się o nie starać także absolwenci studiów I stopnia oraz osoby z wykształceniem średnim geodezyjnym.

Rozluźniono ponadto wymagania odnośnie typu studiów dla zakresów 6 i 7. Wcześniej wymagano ukończenia kierunku geodezja i kartografia lub geografia. Nowy projekt mówi dość ogólnie o kierunkach „w obszarze nauk technicznych lub przyrodniczych obejmujących wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące redakcji map/fotogrametrii i teledetekcji”.

Dla zakresów 3, 6 i 7 ujednolicono również wymaganą długość praktyki zawodowej z zakresami 1, 2, 4 i 5 – czyli 6 lat dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, 2 lata dla absolwentów studiów I stopnia i rok dla magistrów.

W nowym projekcie doprecyzowano także kwestię wysokości opłat za postępowanie kwalifikacyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by nie mogła ona być wyższa niż kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W I kwartale br. kwota ta wyniosła 3646 zł.

Tym samym projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów zmienia dostęp do zawodów geodezyjnych i kartograficznych we wszystkich regulowanych zakresach. A są to:
1) geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne;
2) rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych;
3) geodezyjne pomiary podstawowe;
4) geodezyjna obsługa inwestycji;
5) geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych;
6) redakcja map;
7) fotogrametria i teledetekcja.

W projekcie deregulacji znalazły się także zmiany niedotyczące bezpośrednio deregulacji. Według propozycji ministra Gowina lista geodetów uprawnionych będzie musiała być publikowana w biuletynie informacji publicznej na stronie GUGiK. Mają się tam znaleźć następujące dane:
• numer kolejny wpisu,
• imię i nazwisko,
• imię ojca,
• numer świadectwa,
• zakresy posiadanych uprawnień zawodowych i daty nadania.
GUGiK zobowiązany jest ponadto do publikacji zmian wprowadzonych w tym rejestrze.

W projekcie doprecyzowano także, w jakich przypadkach następuje wykreślenie geodetów i kartografów z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe. I tak, wykreślenie ma następować w przypadku:
1) wydania ostatecznej decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 3 Pgik;
2) sądowego zakazu wykonywania zawodu geodety uprawnionego;
3) sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prac geodezyjnych i kartograficznych;
4) zawieszenia wykonywania uprawnień zawodowych, o którym mowa w art. 46 ust. l pkt 4;
5) odebrania uprawnień zawodowych, o którym mowa w art. 46 ust. 1 pkt 5;
6) śmierci.

W art. 46 ust. 3 Pgik rozszerzono ponadto katalog przestępstw, za które można stracić uprawnienia. Dodano do niego „przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych, samorządu terytorialnego oraz wymiarowi sprawiedliwości”. Usunięto jednocześnie sformułowanie „oraz inne przestępstwa mające znaczenie ze względu na wykonywany zawód”.

Projekt ustawy

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS