Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-07-06 | Geodezja, Mapy, Prawo

Deregulacja także w zakresach 1, 2, 4 i 5

Nie 3 lata, ale rok lub 2 lata praktyki zawodowej będą potrzebne, by zdobyć uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresach 1, 2, 4 i 5 – zakłada najnowszy projekt ustawy deregulującej dostęp do zawodów (z 4 lipca).


Ilustracja: Deregulacja także w zakresach 1, 2, 4 i 5
Ważna zmiana zaszła także dla zakresów 3, 6 i 7, dla których projekt ustawy deregulującej znosi egzamin zawodowy. We wcześniejszym projekcie (z 21 maja) dla ubiegających się o uprawnienia w tych zakresach wymagane było posiadanie dyplomu magistra. Według nowej wersji mogą się o nie starać także absolwenci studiów I stopnia oraz osoby z wykształceniem średnim geodezyjnym.

Rozluźniono ponadto wymagania odnośnie typu studiów dla zakresów 6 i 7. Wcześniej wymagano ukończenia kierunku geodezja i kartografia lub geografia. Nowy projekt mówi dość ogólnie o kierunkach „w obszarze nauk technicznych lub przyrodniczych obejmujących wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące redakcji map/fotogrametrii i teledetekcji”.

Dla zakresów 3, 6 i 7 ujednolicono również wymaganą długość praktyki zawodowej z zakresami 1, 2, 4 i 5 – czyli 6 lat dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, 2 lata dla absolwentów studiów I stopnia i rok dla magistrów.

W nowym projekcie doprecyzowano także kwestię wysokości opłat za postępowanie kwalifikacyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by nie mogła ona być wyższa niż kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W I kwartale br. kwota ta wyniosła 3646 zł.

Tym samym projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów zmienia dostęp do zawodów geodezyjnych i kartograficznych we wszystkich regulowanych zakresach. A są to:
1) geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne;
2) rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych;
3) geodezyjne pomiary podstawowe;
4) geodezyjna obsługa inwestycji;
5) geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych;
6) redakcja map;
7) fotogrametria i teledetekcja.

W projekcie deregulacji znalazły się także zmiany niedotyczące bezpośrednio deregulacji. Według propozycji ministra Gowina lista geodetów uprawnionych będzie musiała być publikowana w biuletynie informacji publicznej na stronie GUGiK. Mają się tam znaleźć następujące dane:
• numer kolejny wpisu,
• imię i nazwisko,
• imię ojca,
• numer świadectwa,
• zakresy posiadanych uprawnień zawodowych i daty nadania.
GUGiK zobowiązany jest ponadto do publikacji zmian wprowadzonych w tym rejestrze.

W projekcie doprecyzowano także, w jakich przypadkach następuje wykreślenie geodetów i kartografów z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe. I tak, wykreślenie ma następować w przypadku:
1) wydania ostatecznej decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 3 Pgik;
2) sądowego zakazu wykonywania zawodu geodety uprawnionego;
3) sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prac geodezyjnych i kartograficznych;
4) zawieszenia wykonywania uprawnień zawodowych, o którym mowa w art. 46 ust. l pkt 4;
5) odebrania uprawnień zawodowych, o którym mowa w art. 46 ust. 1 pkt 5;
6) śmierci.

W art. 46 ust. 3 Pgik rozszerzono ponadto katalog przestępstw, za które można stracić uprawnienia. Dodano do niego „przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych, samorządu terytorialnego oraz wymiarowi sprawiedliwości”. Usunięto jednocześnie sformułowanie „oraz inne przestępstwa mające znaczenie ze względu na wykonywany zawód”.

Projekt ustawy

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

hehe Przydatność każdych studiów jest nikła. Nie znam żadnego GISowca który wiedzę zdobył na studiach. Tylko praktyka uczy GIS. A kto mówi inaczej to mówi.
  
jeszcze jedno przydatność studiów geodezyjnych w gisach i fotogrametrii/teledetekcji jest nikła. ot daje wiedzę jak pomierzyć obiekty, albo gdzie kupić dane. większość znanych mi DOBRYCH gisowców jest po studiach przyrodniczych, które nie zawężają się do jednego zawodu.
  
a po jakich studiach jest się fotogrametrą? dlaczego wyłącznie po geodezji? po jakich studiach jest się kartografem? dlaczego wyłącznie po geodezji? umówmy się - trudność studiów zależy od poziomu. jest cała masa szkółek geodezyjnych które wypuszczają absolwentów dla których poprawne napisanie listu motywacyjnego stanowi problem, a co dopiero praca w zawodzie. rynek zweryfikuje fachowca, można się ewentualnie zastanowić nad innymi wymaganiami dla absolwentów kierunków niegeodezyjnych ale nie należy ich skreślać.
  
zamieszanie studia kierunkowe oznaczają pewien otrzymany tytuł w danym zakresie wiedzy. i tak po studiach pielęgniarskich jest jest pielegniarką a nie dekarzem, po archeologii archeologiem a nie budowniczym.Idąc tropem czarnego księcia, pielęgniarka moglaby być lekarzem (bo pracuje w zawodzie) itp. Nie ujmując nikomu, wiedza, którą zdobywa się na studiach chyba jednak cos znaczy? w innym wypadku po co kończyć coś trudnego, skoro mozna się nie przmęczać i mieć to samo?
    2 
 3 
deregulacja Moim skromnym zdaniem, każdy pracujący w geodezji i okolicach powinien mieć prawo do uprawnień zawodowych, właśnie ze względu na zdobyte doświadczenie zawodowe. Brak kierunkowego wykształcenia nie powinien być barierą. Tak naprawdę kierunkowe wykształcenie pozwala tylko na łatwiejszy pierwszy krok w stronę pracy w branży. Jeśli ktoś po ochronie środowiska pracuje w geodezji od 10 lat to wytłumaczcie mi dlaczego jego droga uprawnień ma wieść przez dodatkowe studia inżynierskie? Czy jego 10 letni staż pracy nie jest wystarczający?
    3 
 2 
nalezy sie wszystkim! no to najlepiej rozdajmy wszystkim te uprawnienia po turystyce -o miales 1 sem GIS nalezy ci sie, po ochronie środowiska -no tez troche musnales tez sie nalezy. wtedy juz w ogole nic nie będą znaczyć te całe "uprawnienia". Nie wiem jak można tak dobre kierunki jak geodezja, czy geografia zrównywać ze wszystkimi innymi.
    2 
 2 
nie bardzo proponuję sprawdzić przedmioty serwowane na poszczególnych kierunkach - geodezja ma tyle samo, a czasami mniej, gisu i kartografii co np geografia. w praktyce zawodowej też geodeci nie mają palmy pierwszeństwa w zastosowaniu teledetekcji czy gisu (de facto geodeci dostarczają dane do gisu a nauki przyrodnicze je potem wykorzystują w swoich badaniach - vide leśnictwo). o jakości kształcenia/kadry/studentów/absolwentów nie dyskutuję bo to odrębny temat. studiowałam i kierunki przyrodnicze i geodezję, znam absolwentów różnych uczelni i geodezja dalej produkuje geodetów, a gisowcy to bardzo często geografowie, leśnicy, etc. moim zdaniem należy oddzielić fotkę i kartografię od geodezji, bo coraz bardziej się rozchodzą. naturalne jest w takim razie przyznanie prawa wykonywania zawodu absolwentom innych kierunków studiów.
    3 
 4 
umówmy się że wszystko co napisałeś zależy bardziej od prowadzącego zajęcia i chęci/zaangażowania studentów, a mniej od kierunku studiów.
    1 
 1 
studia przyrodnicze umówmy się że absolwenci leśnictwa czy geografii GISu mieli zdecydowanie więcej niż geodeci, fotogrametrie i teledetekcję również wykorzystują częściej niż geodeci. a kartografia na geodezji nie umywa się do kartografii na geografii i tu też nie wiem dlaczego geografowie mają zostać pominięci.
    3 
 4 
studia przyrodnicze to między innymi geografia, rolnictwo, leśnictwo, geologia i wiele wiele innych. osoby pracujące w tych zawodach mają często wiele więcej wspólnego z fotogrametrią niż geodeci, więc nie wiem dlaczego odmawiać im uprawnień z zakresu 7?
    2 
 3 
za moich czasów... Ja też tak kończyłem, ale w tym wątku omawiany jst projekt nowych regulaji. Poleca lekturę załącznika strona 25 podkolorowane na niebiesko.
    1 
Obliczenia pisałem o sytuacji na dzień dzisiejszy. Za moich czasów technikum kończyło się w wieku 20 lata liceum 19. Pełne studia na PW były w trybie 5 lat - mgr inż. Poza tym przy mgr inż. potrzeb 3 latpraktyki póki co a ie 2 jak piszesz. Pozdrawiam
  
 1 
obliczenia 4(tech) 6(prak)=10 technik | 3(lic) 3.5/4(studia inż) 2(prak)=8.5/9 inżynier | 3(lic) 3.5/4(stud inż) 1.5/2(studia mgr) 1(prak)=9/10 magister Wg powyższego student może przy normalnym trybie zrobić nawet rok wcześniej niż technik. Jeżeli nawet założysz że zamiast liceum trzeba zrobić technikum żeby zostać geodetą to po inż i tak jest 9.5/10 lat a mgr to tytuł naukowy nie każdemu potrzebny. (choć ja akurat go mam to i tak uważam że inż jest w zawodzie ważniejszy)
    1 
 3 
Naiwni na studia Witam kolegów geodetów. Chciałbym się podzielić przemyśleniem na temat długości okresu "terminowania" celem zdobycia uprawnień. Nasuwa mi się taki wniosek że tylko naiwni pójdą na studia bo przecież po 5 latach studiowania student ma 0 lat potrzebnej praktyki na koncie podczas gdy osoba która ukończyła technikum (zakładam jednakowy wiek i brak "poślizgów w eduacji") ma w tym momencie 4 z 6 wymaganych lat praktyki. Tym sposobem idący na studia zawsze są rok "w plecy" a uprawnienia zrównują wszystkim kwalifikacje. Czy kwestia poziomu edukacji w nazym zawodzie to tylko w tkim razie sprawa wyłącznie ambicjonalna?
    2 
 2 
studia przyrodnicze to jak sądzę różnego rodzaju geografie i turystyki (chwała im za chęci studiowania, ale wara od geodezji) Kolego Dociekliwy: TAK! chciało się deregulacji to MAMY. Hahaha I'm so happy I'm laughing through my tears
    4 
 2 
wyjasnienie czy kto w koncu wyjasni co to znacza studia przyrodnicze? kazdy po takich studiach bedzie mogl miec to samo co po 5 latach geodezji, bo mial np 1 semestr GISu czy fotogrametrii?
    3 
 3 
uprawnienia no to Kolego nie spieszyłeś się z uprawnieniami
    4 
Do Kolegów bez uprawnień Witam wszytskich Kolegów Geodetów. Z geodezją związany jestem już kilkanaście lat, a uprawnienia w zakresie 1 i 2 posiadam odpowiedni 4 i 2 lata. Czy zasadne jest ich posiadanie czy nie, jest to temat na osobną i długą dyskusję, ale zwracając sie tu do Kolegów nieuprawnionych: przygotowanie do egzaminu, jeśli ktoś pracuje w zawodzie i zna sie na rzeczy trwa około 2 tygodnie. Czy to naprawde takie trudne, że trzeba deregolować nasz zawód??? Powiedzmy sobie szczerze, uprawnienia są ostatnim bastionem przed zniszczeniem naszego, bardzo ciekawego i pięknego zawodu. Już teraz łapiecie się każdej roboty za marne grosze, które nijak się mają do waszej wiedzy i ODPOWIEDZIALNOŚCI jaką ponosicie podpisując się pod robotą. Argument że rynek zweryfikuje wykonawców jest bardzo trafny-biedronka też wygrywa ze wszystkimi. Tylko czy po to studiowaliście geodezję żeby robić mape do cel. proj; wznowienia znaków gr; i tyczenie budynku za 900 złotych całość??? To przykład z moich stron...
    1 
 13 
Noooo nareszcie. Aby tylko wszystko poszlo zgodnie w planem. Cale zastepy "uprawnionych" beda rzucaly Gowinowi klody pod nogi. Oczywiscie w imie dobra ogolu... hipokryci.
    10 
 5 
władza bywało że ta nowa w PRL-u na stanowiska kierownicze w geodezji powoływała KRAWCÓW "bo też umieli mierzyć a byli poprawni politycznie". Myślę że dużo pomysłów jeszcze przed nami. Przydał by się jakiś minister sprawiedliwości o odpowiedzialności.
    1 
 1 
Ciekawe czy tych samodzielnych od razu po studiach będę chętniej do pracy przyjmować? A jak już kogoś przyjmą, to nawet jak będzie tylko np. skanował dokumenty do zasobu, bo akurat taka praca się trafi, to i tak mu firma podbije po roku (3,6 i 7) praktykę i będzie miał uprawnienia. Nawet nie będzie musiał nauczyć się przepisów i przypomnieć wiedzy ze studiów. Bo firmy zawsze potrzebują osoby z uprawnieniami do przetargów. No chyba, ze już nie będzie takich wymogów przetargowych, bo po co, skoro i tak poziom się zaniży osób z uprawnieniami.
    1 
 1 
deregulacja I bardzo dobrze po 5 latach studiów nie nożna samodzielnie wykonywać zawodu to lekka kpina. A wszystko i tak zweryfikuje rynek. Często koledzy uprawnieni poza przygotowaniem do egzaminów, nie interesują się przepisami i ich nowelizacją. bardziej usztywniłabym kontrolę wiedzy i jej stosowania szczególnie przez urzędników pracujących w geodezji.
    4 
 6 
coraz nizej upada nasz zawod... po co wogole praktyka po geodezji, przeciez to jest tak oczywiste po studiach ze kazdy jest lotny , wiedza az wyparowuje i spotyka sie poldebili w zyciu zawodowym. nastepna deregulacja bedzie dotyczyla usuniecia zakresow uprawnien. takie to bedzie cudo
    3 
 4 
A to ciekawe Studiowałem z ludźmi po technikum geodezyjnym którzy uświadamiali człowieka prowadzącego zajęcia na studiach o istnieniu metody Hausbrandta i krakowiany. Dla odmiany miałem do czynienia z inżynierem po studiach nie używającym mawiązania bo nikt mu nie powiedział że jest potrzebne. Więc wszystko zależy od człowieka, szkoły i zaangażowania w proces edukacji.
    3 
 7 
do pesymisty zatrudniajac pracownika kieruje sie tym czy czlowiek potrafi analitycznie myslec, czy potrafi rozwiazywac problemy i jakie ma przygotowanie praktyczne (wiadomo, ze po szkole jest ono niewielkie, ale po krotkiej rozmowie,mozna chociaz troche rozeznac, co czlowiek potrafi. jezeli "filozofuje" nt geodezji, tzn. ze nie ma zbyt wiele do powiedzenia i zaprezentowania w geodezji. Bez wiekszych nadziei na rozwoj)...
    1 
 6 
do pesymisty... chcialem Ciebie uswiadomic, ze absolwent technikum ma wiecej umiejetnosci praktycznych i teoretycznych niz nie jeden absolwent studiow wyzszych... Uwazam, ze rzady PO to jedna wielka parodia majaca na celu rozlozenia na lopatki calego spoleczenstwa...
    5 
 2 
Moim zdaniem ta nowelizacja to prawny bubel... 1). Ustawa nie wyjaśnia co to jest to "uznanie kwialifikacji"... Co to jest zatem za opłata? 2). Skoro uzyskanie uprawnień z 3,6 i 7-ki to w zasadzie "czysta formalność", to jaki ma sens zawieszanie wykonywania uprawnień do czasu ponownego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym (art.46 ust.1 pkt 4)? Chodzi jedynie o "skasowanie" opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego? Bo to, że komisja nie będzie mogła odmówić ponownego nadania tych uprawnień, to oczywiste... 3). Czy prawodawca ma pojęcie, że nawet przestępstwa - nie mówiąc już o wykroczeniach - podlegają przedawnieniu ścigania i karania? Ale nie... Geodeci to gorzej niż zbrodniarze wojenni... Ich "zbrodnie" nie podlegają przedawnieniu... 3). Czy "wpieprzanie się" GGK do spraw odpowiedzialności zwodowej, nie jest naruszeniem art.17 Konstytucji RP? Czy ktś widział, aby pieczę nad wykonywaniem zawodu aprawował jakiś organ administrcji?
    5 
 2 
do Pesymisty Do Pesymisty masz dużo racji. W swojej wypowiedzi chodziło mi o okres pracy terenowej i możliwości wykonywania zróżnicowanych robót geodezyjnych. Wiadomo, że poziom nauczania się obniża. Idą niże demograficzne, student zaoczny i dzienny będzie na wagę złota dla uczelni czy to państwowych, czy prywatnych. Dlatego będzie się "łagodniej spoglądało" na ich osiągnięcia dydaktyczne. Nikt nie podcina gałęzi na której siedzi. Reasumując Dobrze, że taki zmiany są, ale rok praktyki dla mgr inż. to chyba za krótko.
    2 
 2 
do geo - cd Jeżeli taki sam poziom nauczania jest w technikach geodezyjnych to nawet 6 lat to za mało by technik dowiedział się o co chodzi w geodezji. Studia pewnie też na tym samym polegają. Sprawdziłem program nauczania na dwóch prywatnych uczelniach. Czego uczą? Teorii, a kto ma nauczyć absolwenta praktyki? I na koniec. Młodziaki zdali egzaminy z 1 a niektórzy z 2. I co widzę? A no punkty osnowy, które kilka lat temu zostały zniszczone z różnych powodów cudem pojawiły się ponownie!
    2 
 3 
do geo Geo... nie byłym taki pewny z technikami. Poziom nauczania systematycznie spada. Dwadzieścia lat temu do liceum nikt nie przyjmował dzieci ze średnią poniżej 4.5 a do technikum 4.0. Obecnie przychodzi rodzic z dzieckiem, które ma góry na dół "dopy" czyli ocena 2( dwadzieścia lat temu z tą oceną nie dostawało się promocji) jedną 3 i 4 i domaga się przyjęcia dziecka do liceum lub technikum ? zawodówka "moje dziecko jest za mądre". A dyrektor szkoły średniej codziennie sprawdza ile osób chce się w jego szkole uczyć. Skąd to wiem, bo moja żona uczy w takiej szkole. Dyrektorem o mój kolega z dzieciństwa, a w szkole uczy kilku kumpli z podstawówki i szkoły średniej (różnych przedmiotów) łącznie z matematyką i fizyką.
    3 
 1 
kolejny krok to teraz czekam na de regulację urzędów.
    3 
 2 
brawo Brawo, Panie Kazimierzu pierwsze zwycięstwo
    2 
 4 
Szacun Wielki tzw. "Szacun" za uwzględnienie techników. Wraca nadzieja na zdrowy rozsądek w Naszym zawodzie. Rok praktyki zawodowej po studiach chyba wystarczy, jak się przyciśnie śrubę na egzaminach. Tj. kontrola robót w ośrodkach, łącznie ze szkicami, dokładna, szczegółowa rozmowa na temat robót terenowych, no i sprawdzenie wiedzy na egzaminie bez ustaw i rozporządzeń oraz instrukcji na stole. Myślę że technicy po 6 latach praktyki terenowej mogą się lepiej wybronić niż np mgr inż. po rocznej praktyce. Zobaczymy pożyjemy. Wydaje się że nie będzie dobrze.
    3 
 8 
derewolucja jak zwykle w temacie, pojawiają się komentarze skrajne. A chyba nikt nie napisał o tym jaki to piękny kompromis. Dla mnie majstersztyk. Bomba. Uchylamy dość dobrze zaryglowane drzwi, nie wyważając ich przy tym. i tak naprawdę nikomu nie stanie się krzywda, o czym wszyscy tu piszący dobrze wiedzą. Kto skorzysta? Absolwenci. Społeczeństwo. A świat geodezji i służby nic albo niewiele stracą. Brawo Panie Gowin. Tylko ani kroku w tył ani kroku naprzód. Delikatna materia wymaga iście delikatnego podejścia. Delikatności zabrakło natomiast przy pośrednikach i zarządcach - kto wie ten wie. A może ktoś nad nami geodetami jednak czuwa ? :))
    3 
 5 
Brawo dla deregulacji Należy znieść egzamin na wszystkie zakresy a szczególnie 1,2. Każdy wykonawca kto prowadzi działalność i wykonuje usługę odpowiada za jej wykonanie, w przypadku nadużycia czy nienależyte wykonanie danej usługi podlega karze i wypada z rynku tak jak w innych zawodach czy usługach na chwilę obecną to co dzieje się na egzaminach przechodzi ludzkie pojęcie na litość Boga geodetami nie mogą być tylko synowie czy córki geodetów należy to jak najszybciej zmienić !!!!!!!!!!!.
    7 
 5 
parodia No to panu Gowinowi chyba zaszkodziły polskie upały!? Przecież to będzie degrengolada zawodu geodety. To już każdy po studiach będzie fachowcem w swoim zawodzie, po roku praktyki???????????????????????
    6 
 2 
dramat Nic tylko pożal się boże, ale 3 kadencji to już chyba PO nie będzie sprawować, nawet panowie z dziwnymi poglądami z pisu nie mieli takich wyobrażeń.... i dramatycznych posunięc. Ja jestem za jednym odwołaniem Pana niezwykle mało rozsądnie myślącego Gowina
    6 
 3 
do geodety uprawnionego Nazywanie kogoś publicznie złodziejem i idiotą jest co najmniej niestosowne nie mówiąc o tym, że gdyby było spersonalizowane byłoby karalne. Przykład etyki zawodowej i kultury w wykonaniu GEODETY UPRAWNIONEGO - pożal się Boże.
    2 
 4 
SMIECH NA SALI TA GEODEZJA CAŁKIEM SCHODZI NA PSY - JAK MOZNA ZROBIC TAKI KROK !!! Ludzieeeeeeeeeee - banda złodzieji i idiotów.Dziekujemy ci PO!
    6 
 1 
deregulacja Współczuję tym którzy będą zamawiać mapy prawne u geodetów po roku praktyki zawodowej z uprawnieniami nr 2.
    3 
 6 
kiedy? Kiedy prawdopodobnie bedą obowiązywać te deregulacje?
    1 
 3 
dla XYZ Odp dla XYZ, mowa o technikach jest w ust.2 pkt.3 i 4 art.45a..
    1 
 3 
Bardzo dobre zmiany Bardzo dobrze pomyślane zmiany, wszystko tak jak winno być.
    4 
 8 
cena z akwalifikację Rozumiem, że jeśli ustalą opłatę klasyfikacyjną np na 2500PLN to będzie ona dotyczyła również zakresów 3, 6, 7? Po co wydawać kasę na nikomu niepotrzebne uprawnienia? Jeszcze świeżo upieczeniu studenci mogliby się na to nabrać, ale po roku pracy człowiek ma już rozeznanie co jest potrzebne a co nie.
    3 
 2 
jak to? w projekcie ustawy jest napisane, ze o uprawnienia bedą mogły ubiegac sie osoby które posiadają dyplom - na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych lub w obszarze nauk przyrodniczych, obejmującym wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące fotogrametrii i teledetekcji" co tzn nauk przyrodniczych? będzie to obejmowalo wszystkie kierunki przyrodnicze, na ktorych przeslizgnal sie temat teledekcji, czy fotogrametrii typu gospodarka przestrzenna czy ochrona srodowiska? i oni wszyscy dostana takie uprawnienia?
    3 
 4 
prosba o korektę Proszę o skorygowanie tekstu powyżej ponieważ o uprawnienia z zakresu 3,6 i 7 będą mogły ubiegać się osoby posiadające średnie wyksztąłcenie geodezyjne. (projektowany art.45a ust.2 pkt 3)
    1 
 4 
ulga No w końcu ktoś zauważył inżynierów i w części techników. Brawo!
    4 
 11 



zobacz też:

Deregulacja: Jedna mała poprawka

Walka o utrzymanie dotychczasowych zasad przyznawania uprawnień zawodowych w zakresach 3, 6 i 7 przyniosła na razie...

Gowin mówi do geodetów

Dziś (30 marca) w siedzibie Business Centre Club w Warszawie odbyło się spotkanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1913
W Wiedniu odbył się I Międzynarodowy Kongres Fotogrametryczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2