Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-06| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Studenci AGH znów mierzą Tatry

Podczas gdy grupa studentów z KNG Dahlta z AGH prowadzi pomiary w Jarosławiu, ich koleżanki i koledzy pojechali jeszcze bardziej na południe. „Tatry 2012” to już kolejna edycja obozu naukowego organizowanego przez to Koło we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.


Studenci AGH znów mierzą Tatry

Pomiary realizowane przez studentów Dahlty odbywają się od 3 do 14 września na terenie Doliny Gąsienicowej oraz Doliny Goryczkowej. Uczestnikami obozu jest grupa 8 studentów Wydziału GGiIŚ w składzie: Ola Dziadosz, Ola Ćwikła, Magdalena Szymańska, Katarzyna Pogorzelec, Łukasz Czarnecki, Grzegorz Mierzwiński, Szymon Kwak, Piotr Krystek oraz dwóch opiekunów: mgr inż. Rafał Kocierz i dr inż. Władysław Borowiec.

Tego roku obiektami pomiarów są: stożek piargowy za Zielonym Stawem oraz Kolej Linowa Goryczkowa. Po nawiązaniu współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi studenci podjęli się zbadania m.in. wychyleń podpór wyciągu na Kasprowy Wierch. W tym celu przeprowadzone będą pomiary tachimetryczne każdej z 18 podpór oraz skaning laserowy czterech z nich – ze względu na występowanie osuwiska usytuowanych na najmniej stabilnym podłożu.

Przedmiotem prac na terenie Doliny Gąsienicowej będzie skaning laserowy stożka piargowego za Zielonym Stawem, którego opracowanie obejmie również wyniki badań realizowanych na tym terenie w latach ubiegłych. Dodatkowo studenci podejmą się astronomicznego wyznaczenia współrzędnych geograficznych punktów osnowy założonej podczas wcześniejszych obozów w celu ustalenia składowych odchyleń linii pionu.

Obóz naukowy realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu dziekana Wydziału GGiIŚ, krakowskiego oddziału SGP, a także firm geodezyjnych: OPGK Kraków, GeoSat, Józef Śliż Usługi Geodezyjno-Kartograficzne w Ustroniu oraz InvestGIS.

Po trzech dniach pracy studentom udało się zakończyć pomiary podpór wyciągu. Jutro planowana jest zmiana bazy noclegowej (na teren Hali Gąsienicowej) wraz z transportem sprzętu pomiarowego.

Magdalena Szymańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS