|2012-04-24|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
Okrągły jubileusz KNG "Dahlta"
Dwudniowe obchody 60-lecia Kół Naukowych Geodetów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH były okazją do poważnych dyskusji i podsumowań, ale także do dobrej studenckiej zabawy.
Centralnym punktem uroczystości było sympozjum poświęcone działalności Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”. W Auli Głównej AGH zebrali się studenci, pracownicy naukowi i absolwenci wydziału. Dziekan prof. Marian Mazur podkreślił znaczenie koła w życiu WGGiIŚ, jego osiągnięcia oraz wpływ na integrację środowiska. Prof. Konrad Eckes, opiekun KNG „Dahlta”, przytoczył słowa Stanisława Grzepskiego sprzed 450 lat opisujące profesję miernika. Odnosząc je do dnia dzisiejszego, powiedział, że geodezja jest misją zabezpieczającą z jednej strony prawa do informacji o środowisku, a z drugiej – prawa do własności. Przewodniczący koła Szczepan Moskała stwierdził, że studenci mają teraz łatwiej niż ich poprzednicy 20 czy 30 lat wcześniej. By wyjechać za granicę i poznać nowoczesne instrumenty, nie muszą organizować wielkich wypraw. Jednak wymogi gospodarki rynkowej stawiają przed nimi nieznane wcześniej wyzwania. Aby sprostać konkurencji, muszą znać zarówno najnowsze technologie, jak i zasady organizacji pracy oraz zarządzania. Praca w KNG w tym z pewnością pomaga – podkreślił. Prezentacja dorobku KNG była okazją do przypomnienia znanych i mało znanych faktów z jego długiej historii. Mówili o nich byli członkowie koła: dr Władysław Borowiec, dr Tadeusz Szczutko, dr Adam Boroń, dr Kazimierz Bujakowski, dr Alina Wróbel, poseł Aleksander Grad. Drugą część uroczystości wypełniła gala, podczas której przyznano Geo Azymuty – wyróżnienia nadawane przez kapitułę Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji w pięciu kategoriach związanych z dokonaniami w dziedzinie geodezji i kartografii w ubiegłym roku.
W bogatym planie obchodów 60-lecia KNG znalazły się także inne imprezy. Podczas czwartkowej konferencji „Współczesne problemy geodezji” prelegentem był m.in. śląski WINGiK Mirosław Puzia. Zajęto się aspektami prawnymi wynikającymi z wejścia w życie nowego rozporządzenia o standardach oraz przedstawiono referaty przygotowane przez członków KNG „Dahlta” i Koła Naukowego Grafiki Komputerowej. Dyskusja na temat przepisów pokazała, że legislacja pozostawia u nas wiele do życzenia. O ile jednak Mirosław Puzia próbował usystematyzować zmiany wynikające z nowych przepisów, to Wojciech Sowa (student UP we Wrocławiu i członek tamtejszego koła naukowego) bezlitośnie obnażył niedoróbki nowego rozporządzenia. Godne uwagi były wystąpienia Mirosława Marciniaka na temat podpisu elektronicznego oraz Magdaleny Hanszke, Wacława Szafranka i Dominiki Ryś podsumowujące prace studentów związane z opracowaniem modelu 3D rejonu Zielonego Stawu Gąsienicowego.
Jubileusz był także okazją do zorganizowania imprez lżejszego kalibru, takich jak Geo-Olimpiada i gra miejska, która łączy w sobie elementy flash mobu, happeningu i harcerskich podchodów.
Więcej o obchodach jubileuszu w majowym GEODECIE
Jerzy Przywara
|