wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-24| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Okrągły jubileusz KNG "Dahlta"

Dwudniowe obchody 60-lecia Kół Naukowych Geodetów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH były okazją do poważnych dyskusji i podsumowań, ale także do dobrej studenckiej zabawy.


Okrągły jubileusz KNG "Dahlta"

Centralnym punktem uroczystości było sympozjum poświęcone działalności Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”. W Auli Głównej AGH zebrali się studenci, pracownicy naukowi i absolwenci wydziału. Dziekan prof. Marian Mazur podkreślił znaczenie koła w życiu WGGiIŚ, jego osiągnięcia oraz wpływ na integrację środowiska. Prof. Konrad Eckes, opiekun KNG „Dahlta”, przytoczył słowa Stanisława Grzepskiego sprzed 450 lat opisujące profesję miernika. Odnosząc je do dnia dzisiejszego, powiedział, że geodezja jest misją zabezpieczającą z jednej strony prawa do informacji o środowisku, a z drugiej – prawa do własności.
Przewodniczący koła Szczepan Moskała stwierdził, że studenci mają teraz łatwiej niż ich poprzednicy 20 czy 30 lat wcześniej. By wyjechać za granicę i poznać nowoczesne instrumenty, nie muszą organizować wielkich wypraw. Jednak wymogi gospodarki rynkowej stawiają przed nimi nieznane wcześniej wyzwania. Aby sprostać konkurencji, muszą znać zarówno najnowsze technologie, jak i zasady organizacji pracy oraz zarządzania. Praca w KNG w tym z pewnością pomaga – podkreślił.
Prezentacja dorobku KNG była okazją do przypomnienia znanych i mało znanych faktów z jego długiej historii. Mówili o nich byli członkowie koła: dr Władysław Borowiec, dr Tadeusz Szczutko, dr Adam Boroń, dr Kazimierz Bujakowski, dr Alina Wróbel, poseł Aleksander Grad.
Drugą część uroczystości wypełniła gala, podczas której przyznano Geo Azymuty – wyróżnienia nadawane przez kapitułę Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji w pięciu kategoriach związanych z dokonaniami w dziedzinie geodezji i kartografii w ubiegłym roku.

W bogatym planie obchodów 60-lecia KNG znalazły się także inne imprezy. Podczas czwartkowej konferencji „Współczesne problemy geodezji” prelegentem był m.in. śląski WINGiK Mirosław Puzia. Zajęto się aspektami prawnymi wynikającymi z wejścia w życie nowego rozporządzenia o standardach oraz przedstawiono referaty przygotowane przez członków KNG „Dahlta” i Koła Naukowego Grafiki Komputerowej. Dyskusja na temat przepisów pokazała, że legislacja pozostawia u nas wiele do życzenia. O ile jednak Mirosław Puzia próbował usystematyzować zmiany wynikające z nowych przepisów, to Wojciech Sowa (student UP we Wrocławiu i członek tamtejszego koła naukowego) bezlitośnie obnażył niedoróbki nowego rozporządzenia. Godne uwagi były wystąpienia Mirosława Marciniaka na temat podpisu elektronicznego oraz Magdaleny Hanszke, Wacława Szafranka i Dominiki Ryś podsumowujące prace studentów związane z opracowaniem modelu 3D rejonu Zielonego Stawu Gąsienicowego.

Jubileusz był także okazją do zorganizowania imprez lżejszego kalibru, takich jak Geo-Olimpiada i gra miejska, która łączy w sobie elementy flash mobu, happeningu i harcerskich podchodów.

Więcej o obchodach jubileuszu w majowym GEODECIE

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS