Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Dahlta w Jarosławiu

Dziś rozpoczyna się Obóz Naukowy w Jarosławiu organizowany przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta. Celem wyprawy jest przeprowadzenie pomiarów dla profilaktyki remontowo-budowlanej na terenie Opactwa Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.


Dahlta w Jarosławiu <br />
fot. UM Jarosławia
fot. UM Jarosławia

9 studentów zrzeszonych w KNG Dahlta wraz z opiekunem naukowym dr. inż. Tomaszem Stochem przeprowadzą pomiary na terenie XVII wiecznego Opactwa Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Obserwacjom zostaną poddane mury okalające Opactwo oraz wieże przy kościele św. Mikołaja i Stanisława, w przypadku których występuje możliwość istnienia deformacji.

Pomiar pierwotny został wykonany w roku 2006 w ramach współpracy podjętej z inicjatywy ówczesnych władz miasta Jarosławia z Kołem Naukowym. Opiekunem tej wyprawy był dr inż. Tomasz Lipecki. Dwa lata później wraz z mgr. inż. Januszem Dąbrowskim oraz mgr inż. Anną Derbisz wykonał on pomiar wtórny. Zaobserwowano wówczas proces deformacji w jednym z odcinków muru oraz wykazano przemieszczenia wież istotne ze względu na wzajemne oddziaływanie z budowlami przylegającymi.

Przez najbliższy tydzień zostanie wykonany kolejny pomiar okresowy. Wyniki obserwacji posłużą do wykonania następnych analiz związanych z zachowaniem się monitorowanych obiektów na terenie Opactwa.

Obóz zorganizowano przy wsparciu firmy Nadowski Instrumenty Geodezyjne, która użyczyła sprzętu pomiarowego.

Szczepan Moskała (KN Dahlta)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS