wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-27| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Perspektywa cyfrowa, pieniądze w perspektywie

Początek XIV konferencji poświęconej ośrodkom dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (Elbląg, 26-27 kwietnia) zdominowała dyskusja o cyfryzacji w geodezji, ale przeplatana kuluarowymi rozmowami na temat wyboru nowego szefa polskiej geodezji.


Perspektywa cyfrowa, pieniądze w perspektywie

Przedłużająca się procedura wyłonienia głównego geodety kraju przez ministra administracji i cyfryzacji irytuje środowisko, a nieobecność na konferencji przedstawiciela resortu, który miał wygłosić referat na temat agendy cyfrowej dla geodezji, była dodatkowym niezamierzonym zgrzytem.

W tym roku hasło konferencji brzmi: „Geodezja a cyfryzacja państwa”. Temat na czasie, nie tylko z uwagi na przypisanie branży do resortu, w którym aż roi się od projektów z technologią cyfrową w tle. „Wielką cyfryzacją” nazwać można projekty prowadzone w ostatnich latach przez GUGiK. Niektóre z nich prezentowali w Elblągu przedstawiciele urzędu. Ideologię Uniwersalnego Modułu Mapowego i nową odsłonę Geoportalu 2 przedstawił Marek Szulc. Budowę bazy danych obiektów topograficznych zreferowała Anna Radomyska, a Marcin Leończyk mówił o cyfryzacji państwowego rejestru granic w ramach projektu TERYT 2.
Wydaje się jednak, że schematy systemów zarządzających wielkimi bazami danych, szyny, hurtownie danych i inne informatyczne gadżety w mniejszym stopniu interesowały zebranych niż sprawy katastru oraz finansowania geodezji i kartografii. O tych mówili doradca prezesa GUGiK Witold Radzio i p.o. prezesa Jacek Jarząbek.

Witold Radzio przedstawił założenia projektu rozporządzenia w sprawie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. W dużym skrócie nowy akt określa standardy tworzenia ZSIN oraz treść i formę przekazywania danych o zmianach w rejestrach publicznych podłączonych do systemu (dotyczy to m.in. EGiB, ksiąg wieczystych, PESEL). Według założeń koszty budowy ZSIN wyniosą 24,5 mln zł w latach 2012-16, a rocznie na jego utrzymanie trzeba będzie wydawać ok. 6 mln zł. Zakłada się, że pełną funkcjonalność system osiągnie w ciągu 42 miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę liczbę podmiotów w zaangażowanych w cały proces i stan baz EGiB (niektóre są jeszcze w postaci analogowej), już dzisiaj wydaje się, że założenia te są zbyt optymistyczne. Projekt nie uwzględnia oczywiście nakładów na modernizację ewidencji gruntów i budynków, a te trzeba liczyć w setkach milionów złotych rocznie. Bez niej system będzie jedynie cyfrową atrapą.

Jacek Jarząbek przedstawił zaawansowanie prac nad pięcioma ostatnimi rozporządzeniami z pakietu 14, nad którymi od trzech lat pracuje się w GUGiK (o ZSIN skierowane na KWRiS, o systemach odniesień przestrzennych – czeka na podpis ministra, o GESUT – przesłane do RCL, o EGiB – przesłane do MAC, o państwowym zasobie – skierowane do uzgodnień międzyresortowych).

Znaczną część wystąpienia zajęły sprawy finansowania zadań geodezji. W ramach rozszerzenia programu Geoportal 2 udało sie zdobyć dodatkowe środki w wysokości 14 mln złotych, z kolei w ramach TERYT-u 2 urząd wystąpił o 28 mln zł na doprowadzenie do ładu ewidencji adresowej w gminach oraz zdobył 4 mln zł na przeszkolenie administracji gminnej. Dodatkowo GUGiK pozyskał dofinansowanie w wysokości 4 mln euro w (ramach projektu norweskiego) na opracowanie baz tematycznych.

Pozostaje jednak odpowiedź na pytanie: a co z katastrem? Według Jacka Jarząbka środki znajdą się w perspektywie finansowej na lata 2014-20. ZSIN oraz rozwój krajowej infrastruktury informacji przestrzennej i świadczenie przez GUGiK usług dla administracji zostały wpisane do strategii „Polska cyfrowa”.
Odnosząc się do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, prezes powiedział, że w urzędzie opracowano założenia do nowej ustawy, ale równolegle przygotowano nowelizację wybranych artykułów starej. Wynika to z faktu, że GUGiK bierze pod uwagę dwa warianty: uchwalenie nowej ustawy, co zajmie minimum 2 lata, oraz o wiele szybszą drogę nowelizacji ograniczoną jednak tylko do zmiany najbardziej archaicznych artykułów.

W hasło cyfryzacji wpisały się wystąpienia prezentujące projekty realizowane w oddanym w ub.r. do użytku Data Center OPEGIEKA Elbląg. Wspomniany wcześniej projekt Uniwersalnego Modułu Mapowego (cyfrowa mapa generowana przez GUGiK na potrzeby służb), wojskowa V-Mapa L2 w najnowszej postaci oraz OmniGIS – aplikacja webowa dla amatorów GIS – to konkretne projekty (także badawcze) uruchomione niedawno przez elbląską firmę.
W drugim dniu konferencji główne akcenty spoczną na technologiach fotogrametrii cyfrowej, czego przedsmak dała wystawa, na której prezentowano m.in. mały zdalnie sterowany helikopter. Taki latawiec XXI wieku, który każdy prawdziwy geodeta powinien sobie zafundować.

Gośćmi konferencji są m.in.: wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, warmińsko-mazurski WINGiK Stanisław Kowalski, geodeta województwa warmińsko-mazurskiego Zdzisław Gąsiorowski, byli GGK: Jolanta Orlińska, Jerzy Albin i Kazimierz Bujakowski oraz przedstawiciele administracji geodezyjnej i przedsiębiorcy. Imprezę pod patronatem głównego geodety kraju zorganizowali prezydent Elbląga i elbląski Oddział SGP. Głównym sponsorem konferencji jest OPEGIEKA Elbląg.

Zobacz zdjęcia z konferencji

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS