wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-24| Geodezja, Przetargi, Instytucje

Projekty geodezyjne w Polsce 2.0

Wczoraj (23 kwietnia) minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaprezentował raport „Państwo 2.0”, który podsumowuje dotychczasowe efekty informatyzacji państwa i proponuje nowe podejście do tego tematu.


Projekty geodezyjne w Polsce 2.0

Zdaniem resortu wiele państwowych projektów informatycznych prowadzonych jest chaotycznie. Główne błędy popełniane przy ich realizacji to m.in.: brak kompleksowej wizji potrzeb użytkownika, skupianie się na sprzęcie zamiast na przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniu, brak koordynacji między projektami realizowanymi w różnych resortach, brak przejrzystości w zamówieniach publicznych (szczególnie w procedurze „z wolnej ręki”) czy brak analizy kosztów utrzymania projektu.

Na tym tle projekty związane z geodezją zdają się wypadać dobrze. Najwięcej problemów zdiagnozowano przy Informatycznym Systemie Osłony Kraju przez nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). Jak napisano w raporcie, ze względu na napięty harmonogram istnieje ryzyko niezrealizowania głównego systemu w przewidzianym czasie. Ponadto do 2014 r. system obejmie tylko główne części Wisły i Odry, a duży popyt na produkty ISOK może wymusić rozbudowę infrastruktury do ich gromadzenia i udostępniania.

Jeśli chodzi o wart 90 mln zł projekt Geoportal 2, w ocenie MAC przebiega on zgodnie z harmonogramem i nie stwierdzono zagrożeń dla jego realizacji. Ma się więc zakończyć do 31 grudnia 2013 r. (ze względu na rozszerzenie przedsięwzięcia o budowę Uniwersalnego Modułu Mapowego termin ten wydłużono o rok). Zaobserwowano jednak, że GUGiK ma problemy z poprawnym stosowaniem przepisów Prawa zamówień publicznych.

Zgodnie z planem idzie także projekt pn. Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT) o wartości 170 mln zł. Aktualnie pokrycie Polski w największym stopniu uzyskano dla adresów (96%), granic (88%), sieci ścieków (87%), sieci dróg i kolei (82%), a w najmniejszym dla osnowy geodezyjnej (42%). Zbierane dane są na bieżąco zamieszczane Geoportal.gov.pl. Baza ma być gotowa do końca 2013 r.

Resort administracji i cyfryzacji nie ma także uwag do projektu TERYT 2 o wartości 45 mln zł. Jak napisano w raporcie, GUGiK osiągnął zakładane rezultaty, wykazał oszczędności przy realizacji przedsięwzięcia i zawnioskował o nowe zadania, ujęte w liście projektów rezerwowych. TERYT 2 ma być gotowy do końca czerwca br. Co więcej, na listę rezerwową Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dopisano niedawno I etap realizacji projektu TERYT 3 (Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych) o wartości 28 mln zł (maksymalne dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść niecałe 24 mln zł).

Raport „Polska 2.0” kończy się czterema rekomendacjami dla państwowych projektów informatycznych. Jedną z nich jest państwo jest neutralne technologicznie. Zdaniem MAC w dostępie do usług obywatel nie może być ograniczony tym, z jakiego systemu operacyjnego czy urządzenia korzysta, a państwo może zmienić usługodawcę rozwiązań informatycznych, jeśli współpraca z nim nie gwarantuje oczekiwanych korzyści dla obywateli.

Pobierz raport MAC [5,2 MB]

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS