wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-24| Geodezja, Przetargi, Instytucje

Projekty geodezyjne w Polsce 2.0

Wczoraj (23 kwietnia) minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaprezentował raport „Państwo 2.0”, który podsumowuje dotychczasowe efekty informatyzacji państwa i proponuje nowe podejście do tego tematu.


Projekty geodezyjne w Polsce 2.0

Zdaniem resortu wiele państwowych projektów informatycznych prowadzonych jest chaotycznie. Główne błędy popełniane przy ich realizacji to m.in.: brak kompleksowej wizji potrzeb użytkownika, skupianie się na sprzęcie zamiast na przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniu, brak koordynacji między projektami realizowanymi w różnych resortach, brak przejrzystości w zamówieniach publicznych (szczególnie w procedurze „z wolnej ręki”) czy brak analizy kosztów utrzymania projektu.

Na tym tle projekty związane z geodezją zdają się wypadać dobrze. Najwięcej problemów zdiagnozowano przy Informatycznym Systemie Osłony Kraju przez nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). Jak napisano w raporcie, ze względu na napięty harmonogram istnieje ryzyko niezrealizowania głównego systemu w przewidzianym czasie. Ponadto do 2014 r. system obejmie tylko główne części Wisły i Odry, a duży popyt na produkty ISOK może wymusić rozbudowę infrastruktury do ich gromadzenia i udostępniania.

Jeśli chodzi o wart 90 mln zł projekt Geoportal 2, w ocenie MAC przebiega on zgodnie z harmonogramem i nie stwierdzono zagrożeń dla jego realizacji. Ma się więc zakończyć do 31 grudnia 2013 r. (ze względu na rozszerzenie przedsięwzięcia o budowę Uniwersalnego Modułu Mapowego termin ten wydłużono o rok). Zaobserwowano jednak, że GUGiK ma problemy z poprawnym stosowaniem przepisów Prawa zamówień publicznych.

Zgodnie z planem idzie także projekt pn. Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT) o wartości 170 mln zł. Aktualnie pokrycie Polski w największym stopniu uzyskano dla adresów (96%), granic (88%), sieci ścieków (87%), sieci dróg i kolei (82%), a w najmniejszym dla osnowy geodezyjnej (42%). Zbierane dane są na bieżąco zamieszczane Geoportal.gov.pl. Baza ma być gotowa do końca 2013 r.

Resort administracji i cyfryzacji nie ma także uwag do projektu TERYT 2 o wartości 45 mln zł. Jak napisano w raporcie, GUGiK osiągnął zakładane rezultaty, wykazał oszczędności przy realizacji przedsięwzięcia i zawnioskował o nowe zadania, ujęte w liście projektów rezerwowych. TERYT 2 ma być gotowy do końca czerwca br. Co więcej, na listę rezerwową Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dopisano niedawno I etap realizacji projektu TERYT 3 (Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych) o wartości 28 mln zł (maksymalne dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść niecałe 24 mln zł).

Raport „Polska 2.0” kończy się czterema rekomendacjami dla państwowych projektów informatycznych. Jedną z nich jest państwo jest neutralne technologicznie. Zdaniem MAC w dostępie do usług obywatel nie może być ograniczony tym, z jakiego systemu operacyjnego czy urządzenia korzysta, a państwo może zmienić usługodawcę rozwiązań informatycznych, jeśli współpraca z nim nie gwarantuje oczekiwanych korzyści dla obywateli.

Pobierz raport MAC [5,2 MB]

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
abc Tak z tymi akcjami terorystycznymi w ISOK to niezły ubaw - no ale cóż - nie przygotowywali tego fachowcy a raczej PR'owcy.
odpowiedz zgłoś
mmm automatyczne wykrywanie i wektoryzacja budynków -> czy to ma zasilić ZSIN?
odpowiedz zgłoś
Produkty w ramach ISOK... "Dane będą mogły być wykorzystane w działaniach takich jak: zarządzanie kryzysowe, automatyczne wykrywanie i wektoryzacja budynków, (...) zabezpieczenie imprez masowych, przejazdów delegacji, a także wsparcie w organizacji akcji terrorystycznych, akcji specjalnych." - mam się bać ?
odpowiedz zgłoś
nowa warstwa BDOT "(...)sieci ścieków(...)" he he he he
odpowiedz zgłoś
oj Panie Jacku a Pan swoje:)
odpowiedz zgłoś
do Obywatela Drogi Obywatelu, przyjacielu, obiektywny komentatorze rzeczywistości - nienawiść do GUGiK cię zaślepia. GUGIK nie miał nic wspolnego z tym Raportem - oceniali działania i tworzyli raport ludzie z zewnątrz. Długiego i radosnego życia życzę oraz pomysłów na komentarze również te poniedziałkowe.
odpowiedz zgłoś
I jeszcze ciekawostka ze strony 54: "projekt realizowany zgodnie z harmonogramem ? analizowany wniosek Beneficjenta o zgodę na wydłużenie czasu realizacji" I tu mój wniosek, że projekty można realizować na dwa sposoby: 1 sposób polega na realizacje prac zgodnie z przyjętym harmonogramem. 2 sposób to dostosowywanie harmonogramu do postepu prac. Ten drugi jest genialny! Będę wnisokował do Ministra Boniego o nagrodę dla GUGiK za "niekonwencjonalne podejście do realizacji projektów informatycznych".
odpowiedz zgłoś
Stan realizacji: "Beneficjent osiągnął zakładane rezultaty, wykazał oszczędności przy realizacji projektu i zawnioskował o nowe zadania, ujęte w liście projektów rezerwowych." - BRAWO!!!
odpowiedz zgłoś
Cel projektu: "Projekt ma na celu udostępnienie online państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz realizację i wdrożenie rozwiązań związanych z prowadzeniem rejestrów adresowych. W ramach realizacji projektu stworzony zostanie rejestr o nowej jakości poprzez rozszerzenie i uzupełnienie dotychczasowych baz danych opisowych (np. TERYT) o dane geometryczne i integrację baz opisowych z istniejącymi bazami graficznymi."
odpowiedz zgłoś
Ludzie to już od czerwca Koszt projektu 45 000 000,00 zł, Termin zakończenia 30 czerwca 2012 r. Korzyści społeczne "Obywatele będą mogli określić właściwy dla adresu zamieszkania urząd skarbowy, sąd, prokuraturę i inne urzędy administracji, inwestorzy będą w stanie szybko sprawdzić jaki Zarząd Gospodarki Wodnej lub Dyrekcja Lasów Państwowych działa na obszarze, który ich interesuje, służby ratownicze będą w stanie szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia wykorzystując aktualne, urzędowe dane adresowe. Wszystkie usługi elektroniczne świadczone przez administrację oparte będą o te same słowniki ulic i adresów budynków bez konieczności ciągłego ich podawania i weryfikowania podczas załatwiania spraw przez obywateli."
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS