|2011-12-19|
Mapy, Edukacja, Ludzie, Imprezy
Jubileusz profesora Makowskiego
W Sali Senatu Politechniki Warszawskiej zgromadziło się w piątek (16 grudnia) liczne grono naukowców, kartografów, przyjaciół prof. Andrzeja Makowskiego, by uczcić jego 80. urodziny.
Jubilat przybył wraz z żoną (na fot.) i krewnymi. Uroczystość poprowadził dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński. Prorektor ds. studiów Politechniki prof. Franciszek Krok podziękował prof. Makowskiemu w imieniu władz uczelni za wieloletnią pracę, a dr hab. Paweł Pędzich z Zakładu Kartografii zaprezentował jego życiorys i osiągnięcia naukowe oraz zdjęcia z dawnych lat.
Przedstawiciel GUGiK przekazał życzenia od głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej. Składając gratulacje profesorowi, dodał, że właśnie jest drukowane rozporządzenie ws. BDOT. Załączniki zawierające symbole stosowane na mapach to w dużej mierze wkład profesora, pod którego kierunkiem powstało wzorcowe opracowanie cyfrowe – mapa topograficzna kraju w skali 1: 10 000. Z kolei Joanna Bac-Bronowicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Kartografów Polskich, podziękowała profesorowi za naukę miłości do kartografii. Wręczyła mu akwarele, gdyż jego druga pasja i kierunek studiów to malarstwo. Ten wątek przewijał się wiele razy w czasie jubileuszu. Zresztą jego zainteresowania badawcze koncentrowały się na zagadnieniu barwy w kartografii.
Życzenia profesorowi złożyli również: prof. Jerzy Gaździcki, dr Andrzej Pachuta (w imieniu SGP), przedstawiciele różnych jednostek Politechniki Warszawskiej, licznych uczelni w Polsce (UW, UP we Wrocławiu, UWr., UP w Poznaniu, UMCS w Lublinie, AMW w Gdyni), komisji zakładowej „Solidarności” PW oraz Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego.
W swoim przemówieniu prof. Makowski wspomniał swoich dawnych profesorów i zaznaczył, że ten jubileusz to święto całego Zakładu Kartografii. Ponadto zaznaczył, że w nauce należy szukać prawdy, i jest to aktualne także w dobie rozwijających się technologii.
Barbara Stefańska
|