Dr Marek Baranowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, nazwał profesora twórcą polskiej szkoły geomatyki i jednym z największych autorytetów polskiej geodezji ostatnich dziesięcioleci. Przypomniał też, że już prof. Michał Odlanicki-Poczobutt podkreślał, że Jerzy Gaździcki zawsze potrafił swe dokonania naukowe przełożyć na praktykę geodezyjną i kartograficzną, choć jest twórcą wielu rozwiązań z zakresu badań podstawowych.
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska powiedziała, że prof. Jerzy Gaździcki był pionierem informatyzacji w Polsce, a dzięki jego działaniom geodezja – jako jedna z pierwszych branż – wdrożyła technologię informatyczną. GGK wskazała na wielkie zasługi prof. Gaździckiego na rzecz administracji publicznej, ostatnio związane głównie z dyrektywą INSPIRE. Jest on inicjatorem działań związanych z wdrażaniem dyrektywy, a jako szef Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej ma realny wpływ na kształt polityki państwa w zakresie informacji przestrzennej – podsumowała Jolanta Orlińska.
Z kolei prof. Janusz Paszyński, dowódca oddziału, w którym 13-letni Jurek Gaździcki walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominał zmagania z hitlerowcami na Powiślu. Ciepłe słowa skierowali do jubilata m.in. prof. Bogdan Ney, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, oraz prof. Witold Prószyński, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, na którym Jerzy Gaździcki nie tylko studiował, ale również zrobił doktorat i habilitację oraz przez wiele lat pracował. Prof. Andrzej Makowski wręczył jubilatowi narysowany przez siebie widok szkoły przy ul. Drewnianej, w której Jerzy Gaździcki rozpoczął swą edukację.
Prof. Jerzy Gaździcki skromnie podsumował, że miał w życiu wielkie szczęście, bo trafiał na ludzi, do których miał zaufanie, których cenił i od których mógł się uczyć.
Uroczystość uświetnił recital fortepianowy Jana Gaździckiego, wnuka profesora, który wykonał utwory Chopina i Schumanna.
Więcej w listopadowym GEODECIE
Zobacz zdjęcia w Galerii