Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-16| Geodezja, GIS, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

80 lat prof. Jerzego Gaździckiego

Jubileusz prof. Jerzego Gaździckiego zorganizowany 15 października w Pałacu Szustra na warszawskim Mokotowie zgromadził oprócz najbliższej rodziny liczne grono współpracowników profesora, przedstawicieli nauki, administracji oraz biznesu.


80 lat prof. Jerzego Gaździckiego
Dr Marek Baranowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, nazwał profesora twórcą polskiej szkoły geomatyki i jednym z największych autorytetów polskiej geodezji ostatnich dziesięcioleci. Przypomniał też, że już prof. Michał Odlanicki-Poczobutt podkreślał, że Jerzy Gaździcki zawsze potrafił swe dokonania naukowe przełożyć na praktykę geodezyjną i kartograficzną, choć jest twórcą wielu rozwiązań z zakresu badań podstawowych.

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska powiedziała, że prof. Jerzy Gaździcki był pionierem informatyzacji w Polsce, a dzięki jego działaniom geodezja – jako jedna z pierwszych branż – wdrożyła technologię informatyczną. GGK wskazała na wielkie zasługi prof. Gaździckiego na rzecz administracji publicznej, ostatnio związane głównie z dyrektywą INSPIRE. Jest on inicjatorem działań związanych z wdrażaniem dyrektywy, a jako szef Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej ma realny wpływ na kształt polityki państwa w zakresie informacji przestrzennej – podsumowała Jolanta Orlińska.

Z kolei prof. Janusz Paszyński, dowódca oddziału, w którym 13-letni Jurek Gaździcki walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominał zmagania z hitlerowcami na Powiślu. Ciepłe słowa skierowali do jubilata m.in. prof. Bogdan Ney, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, oraz prof. Witold Prószyński, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, na którym Jerzy Gaździcki nie tylko studiował, ale również zrobił doktorat i habilitację oraz przez wiele lat pracował. Prof. Andrzej Makowski wręczył jubilatowi narysowany przez siebie widok szkoły przy ul. Drewnianej, w której Jerzy Gaździcki rozpoczął swą edukację.

Prof. Jerzy Gaździcki skromnie podsumował, że miał w życiu wielkie szczęście, bo trafiał na ludzi, do których miał zaufanie, których cenił i od których mógł się uczyć.
Uroczystość uświetnił recital fortepianowy Jana Gaździckiego, wnuka profesora, który wykonał utwory Chopina i Schumanna.Więcej w listopadowym GEODECIE

Zobacz zdjęcia w Galerii

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS