wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-16| Geodezja, GIS, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

80 lat prof. Jerzego Gaździckiego

Jubileusz prof. Jerzego Gaździckiego zorganizowany 15 października w Pałacu Szustra na warszawskim Mokotowie zgromadził oprócz najbliższej rodziny liczne grono współpracowników profesora, przedstawicieli nauki, administracji oraz biznesu.


80 lat prof. Jerzego Gaździckiego
Dr Marek Baranowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, nazwał profesora twórcą polskiej szkoły geomatyki i jednym z największych autorytetów polskiej geodezji ostatnich dziesięcioleci. Przypomniał też, że już prof. Michał Odlanicki-Poczobutt podkreślał, że Jerzy Gaździcki zawsze potrafił swe dokonania naukowe przełożyć na praktykę geodezyjną i kartograficzną, choć jest twórcą wielu rozwiązań z zakresu badań podstawowych.

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska powiedziała, że prof. Jerzy Gaździcki był pionierem informatyzacji w Polsce, a dzięki jego działaniom geodezja – jako jedna z pierwszych branż – wdrożyła technologię informatyczną. GGK wskazała na wielkie zasługi prof. Gaździckiego na rzecz administracji publicznej, ostatnio związane głównie z dyrektywą INSPIRE. Jest on inicjatorem działań związanych z wdrażaniem dyrektywy, a jako szef Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej ma realny wpływ na kształt polityki państwa w zakresie informacji przestrzennej – podsumowała Jolanta Orlińska.

Z kolei prof. Janusz Paszyński, dowódca oddziału, w którym 13-letni Jurek Gaździcki walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominał zmagania z hitlerowcami na Powiślu. Ciepłe słowa skierowali do jubilata m.in. prof. Bogdan Ney, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, oraz prof. Witold Prószyński, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, na którym Jerzy Gaździcki nie tylko studiował, ale również zrobił doktorat i habilitację oraz przez wiele lat pracował. Prof. Andrzej Makowski wręczył jubilatowi narysowany przez siebie widok szkoły przy ul. Drewnianej, w której Jerzy Gaździcki rozpoczął swą edukację.

Prof. Jerzy Gaździcki skromnie podsumował, że miał w życiu wielkie szczęście, bo trafiał na ludzi, do których miał zaufanie, których cenił i od których mógł się uczyć.
Uroczystość uświetnił recital fortepianowy Jana Gaździckiego, wnuka profesora, który wykonał utwory Chopina i Schumanna.Więcej w listopadowym GEODECIE

Zobacz zdjęcia w Galerii

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS