Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-12-01 | Ludzie, Instytucje, Imprezy

Jubileusz prof. Adama Linsenbartha

W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyła się wczoraj (30 listopada) uroczystość z okazji 80-lecia urodzin długoletniego szefa tej placówki.


Ilustracja: Jubileusz prof. Adama Linsenbartha

Sylwetkę zawodową i drogę naukową prof. Adama Linsenbartha przedstawił prof. Bogdan Ney (PAN), akcentując m.in. jego liczne osiągnięcia w kraju i zagranicą oraz w okresie, gdy kierował Instytutem Geodezji i Kartografii.

Dr Marek Baranowski, dyrektor IGiK, powiedział, że bardzo wysoko oceniany jest udział profesora w działalności instytutu. Podkreślił jego wkład w stworzenie koncepcji Krajowego Systemu Informacji Przestrzennej i zasługi w pracach nad założeniami do dyrektywy INSPIRE. – Dzięki swym dokonaniom cieszy się Pan zasłużonym szacunkiem zarówno w kraju, jak i zagranicą – powiedział na zakończenie. Jubilatowi życzenia przesłała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, podkreślając jego wkład w rozwój polskiej fotogrametrii i teledetekcji. Zaliczyła profesora do grona najwybitniejszych naukowców w dziedzinie geodezji i kartografii, podkreśliła też jego niespotykaną kulturę osobistą.
Profesor Adam Linsenbarth w swym wystąpieniu uzupełnił swój bogaty życiorys o mało znane, lecz barwne epizody. Podziękował również bliższym i dalszym współpracownikom za lata wspólnej pracy.

Na uroczystość przybyli m.in.: Piotr Styczeń – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prof. Leszek Rafalski – dyrektor Instytutu Dróg i Mostów, prof. Jerzy Gaździcki – prezes PTIP, prof. Aleksandra Bujakiewicz – prezes PTFiT, Włodzimierz Kędziora – sekretarz generalny SGP, prof. Stefan Przewłocki z WSGK w Kutnie. Obecni byli także przedstawiciele biznesu, szkół wyższych i liczne grono pracowników instytutu, a także przedstawiciele ziemi kociewskiej (rejonu, z którego pochodzi Adam Linsenbarth) w historycznych mundurach Wojska Polskiego.

Adam Linsenbarth, syn zawodowego oficera Wojska Polskiego, urodził się w Starogardzie Gdańskim (30 listopada 1931 r.). W latach 1951-56 studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom magistra inżyniera o specjalności fotogrametria. Po ukończeniu studiów pracował w Państwowym Przedsiębiorstwie Fotogrametrycznym w Warszawie i równolegle był starszym asystentem na Wydziale Geodezji i Kartografii PW. W 1968 roku obronił pracę doktorską na tej uczelni. W latach 1970-76 przebywał zagranicą. W Tanzanii nadzorował wykonanie mapy topograficznej tego kraju, następnie był oddelegowany przez GUGiK i PHZ Polservice do pracy w libijskim ministerstwie planowania, gdzie był ekspertem ds. fotogrametrii. Po powrocie do kraju był kierownikiem Zakładu Produkcji Doświadczalnej w słynnym OPOLIS (uruchomionym w IGiK pierwszym w krajach socjalistycznych ośrodku przetwarzania zdjęć lotniczych i satelitarnych). Lata 1981-85 to ponowny pobyt w Libii, tym razem z ramienia Geokartu. Od 1991 do 2006 roku pełnił funkcję dyrektora IGiK. W 1996 roku obronił pracę habilitacyjną, a w 1998 został profesorem IGiK.

Jest z autorem dwóch podręczników z zakresu fotogrametrii, a także licznych prac i opracowań naukowych. W ostatnich latach zajmuje się kartografią biblijną.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Szanowny Panie Profesorze Serdeczne gratulacje. Dużo zdrowia i dalszej pracy zawodowej. Prosimy nie przestawać.
  
urodziny Sto lat! Czy wszyscy profesorowie urodzili się w 1931?? To już chyba dziesiąte takie urodziny w tym miesiącu!
  



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1959 r. staraniem Stowarzyszenia Geodetów Polskich utworzono w Szczecinie średnią szkołę geodetów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jacques Cassini (1677-1756)

Jacques  Cassini  (1677-1756)
Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934
Profesor Moskiewskiego Instytutu Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii - F.W. Drobyszew skonstruował stereometr - urządzenie do opracowania rzeźby metodą różnicową.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2