Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2000, Nr 10 (65) |


• Doradzić czy odradzić – inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Demistyfikacja IKONOS-a • Homologacja: źródło korupcji czy pomocna ręka? • Wzory na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (2) • Dla ...

powrót

Sebastian Szczepański

RxSpotlight

Nowa jakość w obróbce rastrów i edycji plików hybrydowych

Stosowanie cyfrowych formatów zapisu, przechowania i wymiany danych staje się dzisiaj obowiązującym standardem. Nadal jednak w każdym biurze projektowym czy urzędzie mamy do czynienia z ogromną ilością dokumentacji utrwalonej w postaci tradycyjnych rysunków, kalek lub odbitek. Jak efektywnie zamienić je na postać cyfrową?

Jednym ze sposobów przetworzenia dokumentów tradycyjnych na cyfrowe jest skanowanie. Jakość zeskanowanych materiałów często pozostawia wiele do życzenia. Cyfrowe obrazy posiadają wady spowodowane zarówno błędami skanowania., jak i deformacjami papierowego oryginału lub jakością papieru. W efekcie połączone ze sobą grube linie po zeskanowaniu mogą łączyć się tylko częściowo, cienkie zaś często są poprzerywane. Żółty lub niebieski papier powoduje pojawienie się niepożądanych, małych plamek na skanach. Ręczna edycja rastrów i ich czyszczenie pochłania bardzo wiele czasu, dlatego coraz częściej stosowane są programy wspomagające obróbkę rastra, a czasem nawet konwersję rastra na wektor. Jednym z najciekawszych programów z tej grupy jest RxSpotlight firmy Rasterex. W odróżnieniu od większości programów dokonujących konwersji rastra na wektor nie działa on jako nakładka na AutoCAD-a, ale pracuje w środowisku Windows (aczkolwiek istnieje również odpowiednik tego programu dla AutoCAD-a – RxAutoImage).

RxSpotlight jest zaawansowanym edytorem rysunków rastrowych, wektorowych oraz hybrydowych (zawierających jednocześnie oba typy danych). Pozwala modyfikować, kalibrować, automatycznie i półautomatycznie przekształcać skanowane obrazy, takie jak mapy, rysunki, szkice i inną grafikę na format wektorowy. Występuje w wersji podstawowej (umożliwiającej edycję i czyszczenie rastrów) oraz RxSpotlight Pro (pozwalającej dodatkowo na zamianę rastra na wektor i dalszą edycję wektorów). Program działa niestety tylko na obrazach monochromatycznych. W wersji Pro dodawany jest za to program Color Processor umożliwiający wyodrębnianie poszczególnych kolorów, ich grup lub zakresów barwnych na odpowiednie warstwy lub rysunki monochromatyczne

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS