Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2000, Nr 10 (65) |


• Doradzić czy odradzić – inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Demistyfikacja IKONOS-a • Homologacja: źródło korupcji czy pomocna ręka? • Wzory na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (2) • Dla ...

powrót

Jerzy Szyszko

Geodeci w Pradze

O tym, czym różni się geodezja czeska od polskiej, można było podyskutować w kuluarach VI Międzynarodowych Czesko-Słowacko-Polskich Dni Geodezji zorganizowanych w maju tego roku w Pradze [relacja z części oficjalnej ukazała się w GEODECIE 8/2000 – red.]. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, zorganizowano ją bowiem w niedawno oddanym do użytku budynku praskiego Urzędu Pomiaru Kraju i Urzędu Katastru. Trzeba przyznać, że czescy koledzy mieli się czym pochwalić. Budynek jest okazały, wnętrze – imponujące, ale szczególne wrażenie robi sposób obsługi interesantów.

Mapa zasadnicza
Musieliśmy tłumaczyć czeskim kolegom, jak w Polsce funkcjonuje mapa zasadnicza. Kiwali głowami z podziwem, gdyż u nich mapę zasadniczą posiadają jedynie bogate gminy lub zakłady przemysłowe. Gdy pytaliśmy, kto te mapy przechowuje i kto je aktualizuje, często nie rozumieli, o co nam chodzi. Ich zdaniem oczywiste jest, że ten, kto zamówił taką mapę i za nią zapłacił, jest jej właścicielem, więc ją przechowuje i zapewnia aktualizację. Nikt mu tej mapy nie odbierze, gdyż w Czechach ośrodków dokumentacji po prostu nie ma!
Pytaliśmy dalej: kto wykonuje, na przykład, mapy do projektu? Okazało się, że opracowują je prywatni geodeci. Jeżeli zamawiający posiada już mapę w odpowiedniej skali, to geodeta tylko ją aktualizuje. Jeżeli nie posiada takiej mapy, geodeta wykonuje ją od podstaw. To jednak jeszcze nie koniec ciekawostek. W Czechach prywatni geodeci nie uzupełniają map ani innych dokumentów będących własnością państwa. Tym zajmują się geodeci pracujący w Urzędzie Katastru lub w Urzędzie Pomiarów Kraju. Prywatni geodeci przekazują jedynie do urzędu materiały powstałe w wyniku swoich prac, głównie w zakresie zmian w katastrze nieruchomości.
Jak na tym tle wygląda fakt zmuszania polskich geodetów do uzupełniania map i innych dokumentów znajdujących się w ośrodkach, a będących własnością skarbu państwa? Można powiedzieć, że w ten sposób wykorzystuje się naszych geodetów jako darmową siłę roboczą do prowadzenia państwowego zasobu. Czesi tego nie robią, zdając sobie sprawę z ogromnych społecznych kosztów związanych z utrzymaniem mapy zasadniczej.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama