Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-18| GIS, Mapy, Prawo

Minister środowiska: Mapa powodziowa jeszcze w tym roku

Mapy powodziowe oraz plany zarządzania ryzykiem powodziowym zostaną opracowane w terminie wyznaczonym przez unijną dyrektywę – zapowiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski.


Minister środowiska: Mapa powodziowa jeszcze w tym roku <br />
fot. Gmes.info, mapa z powodzi w Polsce w 2010 r.
fot. Gmes.info, mapa z powodzi w Polsce w 2010 r.

Pierwsza mapa zagrożenia powodziowego będzie gotowa pod koniec tego roku, a kolejne w 2012 r. i 2013 r. Z kolei plany zarządzania ryzykiem powodziowym – do 2015 r. – zapewniał minister w Polsat News. I dodał, że „pieniądze na to są”. Andrzej Kraszewski zaznaczył, iż numeryczne mapy terenu już byłyby przygotowywane, gdyby nie ostatnie śnieżyce. – Czekamy na możliwość robienia nalotów lotniczych i budowy mapy cyfrowej terenu. To będzie bardzo ważny środek miękkiej ochrony przeciwpowodziowej, bo to będzie budowało naszą wiedzę, skąd powinniśmy uciekać – mówił.

Minister podkreślał, że należy zmienić podejście do ochrony przeciwpowodziowej, gdyż wyższe wały i zwiększanie liczby zbiorników retencyjnych nie zapewnią bezpieczeństwa. Należy natomiast zostawić rzece przestrzeń, odsunąć wały i zabudowę. – Potrzebne będzie właściwe planowanie przestrzenne i to będzie wprowadzone – mówił Andrzej Kraszewski. Właściwe planowanie przestrzenne to jego zdaniem takie, które „wymusza ochronę terenów zalewowych po to, by ludzie się tam nie osiedlali i nie budowali takich domów, które będą łatwo zniszczone”.

Nowelizacja ustawy Prawo wodne, która implementuje na grunt polski unijną dyrektywę powodziową przeszła już niemal całą procedurę legislacyjną, teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Termin wdrożenia dyrektywy minął w listopadzie 2009 roku. Z powodu opóźnienia Komisja Europejska pozwała w listopadzie 2010 r. Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do sporządzenia wstępnej oceny ryzyka powodziowego (do 22 grudnia 2011 r.), a także opracowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego (do 22 grudnia 2013 r.) oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym (do 22 grudnia 2015 r.).

Źródło: PAP, BS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS