wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-18| GIS, Mapy, Prawo

Minister środowiska: Mapa powodziowa jeszcze w tym roku

Mapy powodziowe oraz plany zarządzania ryzykiem powodziowym zostaną opracowane w terminie wyznaczonym przez unijną dyrektywę – zapowiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski.


Minister środowiska: Mapa powodziowa jeszcze w tym roku <br />
fot. Gmes.info, mapa z powodzi w Polsce w 2010 r.
fot. Gmes.info, mapa z powodzi w Polsce w 2010 r.

Pierwsza mapa zagrożenia powodziowego będzie gotowa pod koniec tego roku, a kolejne w 2012 r. i 2013 r. Z kolei plany zarządzania ryzykiem powodziowym – do 2015 r. – zapewniał minister w Polsat News. I dodał, że „pieniądze na to są”. Andrzej Kraszewski zaznaczył, iż numeryczne mapy terenu już byłyby przygotowywane, gdyby nie ostatnie śnieżyce. – Czekamy na możliwość robienia nalotów lotniczych i budowy mapy cyfrowej terenu. To będzie bardzo ważny środek miękkiej ochrony przeciwpowodziowej, bo to będzie budowało naszą wiedzę, skąd powinniśmy uciekać – mówił.

Minister podkreślał, że należy zmienić podejście do ochrony przeciwpowodziowej, gdyż wyższe wały i zwiększanie liczby zbiorników retencyjnych nie zapewnią bezpieczeństwa. Należy natomiast zostawić rzece przestrzeń, odsunąć wały i zabudowę. – Potrzebne będzie właściwe planowanie przestrzenne i to będzie wprowadzone – mówił Andrzej Kraszewski. Właściwe planowanie przestrzenne to jego zdaniem takie, które „wymusza ochronę terenów zalewowych po to, by ludzie się tam nie osiedlali i nie budowali takich domów, które będą łatwo zniszczone”.

Nowelizacja ustawy Prawo wodne, która implementuje na grunt polski unijną dyrektywę powodziową przeszła już niemal całą procedurę legislacyjną, teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Termin wdrożenia dyrektywy minął w listopadzie 2009 roku. Z powodu opóźnienia Komisja Europejska pozwała w listopadzie 2010 r. Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do sporządzenia wstępnej oceny ryzyka powodziowego (do 22 grudnia 2011 r.), a także opracowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego (do 22 grudnia 2013 r.) oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym (do 22 grudnia 2015 r.).

Źródło: PAP, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ryzyko Jak mogą być gotowe w takich terminach, jeśli nie ma standardów technicznych (w formie rozporządzenia do ustawy prawo wodne)na ich opracowanie? Oczywiście, że będą - "przerysowane" ze starych map.
odpowiedz zgłoś
rychło w czas:) Tradycyjnie trzymamy się zaplanowanych opóźnień:) chociaż może wreszcie uda się jakoś rzeczywiście zapobiec najgorszym powodziom...
odpowiedz zgłoś
też mi pytanie:) jak to kto GEOBID albo OPEGEKA. ulubieńcy
odpowiedz zgłoś
Kto to zrobi? Bardzo mnie ciekawi kto zajmie się wykonaniem złożonych wieloczynnikowych symulacji potrzebnych do przygotowania tych map.
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS