wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-02| Prawo, Ludzie, Instytucje

Ustawa o biegłych sądowych wkrótce na posiedzeniu rządu


Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało do rządu projekt ustawy o biegłych sądowych, który określa zasady nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności biegłego. Do tej pory nie było aktu prawnego rangi ustawy normującego całość zagadnienia związanego z wydawaniem opinii przez biegłych na potrzeby postępowania sądowego. Ustawa porządkuje tę dziedzinę i jednocześnie zwiększa wymagania od osób i instytucji, które ubiegają się o wydawanie opinii na potrzeby sądu.

Według projektu ustawy o osobach fizycznych oraz instytucjach naukowych lub specjalistycznych uprawnionych do sporządzania i wydawanie opinii w postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy biegłym może zostać osoba fizyczna lub instytucja naukowa albo specjalistyczna. W szczególnych przypadkach do wykonania czynności biegłego może zostać powołana osoba/instytucja nieznajdująca się na liście.
Biegły sądowy obowiązany jest do wykonywania czynności ze szczególną starannością i bezstronnością. Za wydaną opinię biegłemu/instytucji przysługuje wynagrodzenie i zwrot udokumentowanych kosztów poniesionych na wydanie opinii. Wysokość i zasady wynagradzania określi stosowne rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Biegły ma korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Listę biegłych sądowych prowadzić ma teraz minister sprawiedliwości, a wpis na nią nastąpi na podstawie decyzji, na wniosek zainteresowanego. Za wniosek trzeba będzie zapłacić (proponowane stawki: 500 zł – osoba fizyczna, 5000 zł – instytucje).
Ubiegający się o wpis będzie musiał m.in.: posiadać nieposzlakowaną opinię, minimum 5 lat praktyki w dziedzinie, w której chce wykonywać czynności biegłego, mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe. Do wniosku trzeba będzie załączyć m.in. dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień zawodowych, rekomendację odpowiedniej instytucji, samorządu lub stowarzyszenia zawodowego. W przypadku instytucji naukowych/specjalistycznych do wniosku dołączona musi być lista osób uprawnionych do wydawania opinii oraz wykaz zewnętrznych testów kontroli jakości i kompetencji.

Wpis na listę następować będzie na okres 5 lat. Po tym czasie trzeba będzie złożyć dokumenty potwierdzające m.in. doskonalenie własnych kwalifikacji i ponownie wystąpić o wpis na listę.
Wnioski będzie rozpatrywała 26-osobowa Komisja Kwalifikacyjna przy ministrze sprawiedliwości. W jej skład wejdzie po trzech przedstawicieli ośmiu ministerstw. Lista biegłych będzie prowadzona w formie elektronicznej i umieszczona na ogólnodostępnej stronie internetowej. Lista instytucji naukowych i specjalistycznych będzie publikowana w formie obwieszczenia w dzienniku urzędowym ministerstwa.
Minister sprawiedliwości musi zawiesić biegłego w czynnościach, jeśli przeciwko biegłemu prowadzone jest np. postępowanie sądowe o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Proponuje się, by ustawa weszła w życie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Do tej pory nie było aktu prawnego rangi ustawy, który normowałby całość zagadnienia, związanego z wydawaniem opinii przez biegłych na potrzeby postępowania sądowego. Ustawa porządkuje tę dziedzinę i zwiększa wymagania od osób i instytucji starających się o wpis na listę. Będzie jedna lista i jednakowe kryteria, do tej pory listy takie tworzył oddzielnie każdy z prawie 50. sądów okręgowych. Odtąd osoby i instytucje będą podlegały sprawdzeniu w zakresie fachowości, a ich uprawnienia w tym zakresie będą systematycznie weryfikowane. Komisja Kwalifikacyjna będzie mogła m.in. sprawdzać warunki techniczne i organizacyjne instytucji ubiegających się o wydawanie opinii.
Tytuł „biegłego” będzie można używać jedynie w zakresie postępowania sądowego, w którym biegły został powołany do wydania opinii.

W Polsce jest około 17 tys. biegłych sądowych. Przewiduje się, że wydatki państwa związane z wprowadzeniem ustawy wyniosą 2,7 mln zł, a wpływy z tytułu wpisów na listę biegłych –10,2 mln zł.
W najbliższym czasie ustawa ma być rozpatrywana na posiedzeniu rządu.

AB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Niech pan Ziobro sobie sam opiniuje byłem biegłym , to sie w ogóle nie opłaca kwota wynagrodzenia jest teraz i proponowana na przyszłość zbyt niska to powoduje że opinię bedą "odwalać" tylko ci którzy nie mają lepszego żródła dochodu
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS