wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-25| Prawo, Instytucje

Dyrektywa INSPIRE: KE pozywa Polskę

Komisja Europejska pozywa Polskę i Estonię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu niewprowadzenia pełnej transpozycji dyrektywy INSPIRE.


Dyrektywa INSPIRE: KE pozywa Polskę

Pomimo upomnień oba państwa do tej pory nie wprowadziły do swoich krajowych porządków prawnych przepisów dotyczących infrastruktury danych przestrzennych. Do 15 maja 2009 r. wszystkie państwa członkowskie UE powinny były wprowadzić w życie nie tylko przepisy ustawowe, ale także wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy 2007/2/WE ustanawiającej IIP we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).

Jej celem jest ułatwienie dostępu do danych przestrzennych związanych ze środowiskiem oraz ułatwienie ich wykorzystania. Organy publiczne muszą wspólnie korzystać z tego rodzaju danych w odniesieniu do wszystkich swoich zadań związanych z ochroną środowiska. Państwa członkowskie muszą dopilnować, aby wspólne korzystanie z danych odbywało się w praktyce bez przeszkód.

Jeśli chodzi o krajowe przepisy odnoszące dyrektywę INSPIRE do warunków polskich, to do tej pory opublikowana została ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (DzU nr 76, poz. 489; obowiązuje od 7 czerwca 2010 r.) i – spośród 13 zapowiadanych aktów wykonawczych – dwa rozporządzenia:
w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej (DzU nr 201, poz. 1333), obowiązuje od 13 listopada 2010 r.;
w sprawie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (DzU nr 183, poz. 1233), obowiązuje od 16 października 2010 r.

Źródło: KE, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
i dobrze ukarać GUGiK, może w końcu ten relikt PRL-u się rozpadnie, a dane zostaną uwolnione
odpowiedz zgłoś
zamiast porządku bałagan i prywata no bo jak się ma zamiar przeprowadzić zamach na zasób pisząc nową ustawę o agencji zamiast pisać rozporządzenia wykonawcze to tak jest :((
odpowiedz zgłoś
Denerwujaca reklama Zeby zamknac trzeba kliknac gdziekolwiek z wyjatkiem pola reklamy i tyle..... Ale taka agresywna forma reklamy tez mnie doprowadza do szalu. Wielki minus dla GEOFORUM za lecenie na latwa kase.
odpowiedz zgłoś
pytanie Co by tu jescze s....rzyć
odpowiedz zgłoś
BEZ REKLAMY reklamę można zamknąć w FF !!! wystarczy kliknąć przycisk "ESC" :)
odpowiedz zgłoś
smutno będą kary :( Dziękujemy p.O i p.J. Kolejne osiągnięcie po http://www.geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
E tam Geoforum musi z czegoś żyć. Faktycznie raz mi sie zdazylo ze nie dalo sie zamknac mimo ze kilkalem na obwodke. Inna sprawa ze jest na reklamie krzyzyk do zamykania ktory sluzy do przechodzenia na strone IMAGISu. Pytanie czy ta reklama nie obraża uczuć religinych prawdziwych Polaków. Wszak to Mikołaj z reklamy CocaColi a nie katolicki biskup.
odpowiedz zgłoś
reklama zamknąć można klikając na czerwoną obwódkę, ale i tak czerwona kartka za wykonanie
odpowiedz zgłoś
REKLAMA ktorej w dodatku nie da sie w FireFoxie zamknac...
odpowiedz zgłoś
REKLAMA Wielki minus od czytelników za reklamę z Mikołajem !!!!
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS