Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-18 | GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy

Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Dopiero od niedawna Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje salą audytoryjną na 500 osób. Jej przydatność doceniono szczególnie wczoraj podczas obchodów Dnia GIS.


Ilustracja: Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Wyjątkowo gwarno było na niej, gdy zapełniły ją dzieci ze szkół podstawowych. Część wprawdzie poszła do Parku Jordana z odbiornikami GPS w ramach geocachingu, ale ta, która pozostała na sali, bardzo żywiołowo odgadywała zabytki i zaułki Krakowa na obrazach anaglifowych.
Dzieci zastąpiła później kilkusetosobowa rzesza młodzieży, wśród której najliczniejsza, bo 100-osobowa grupa przyjechała z podkarpackiego Strzyżowa. Po południu salę wypełniła brać studencka, która wysłuchała referatów o modelowaniu powodzi, cieleniu się lodowców, obrazach meteorologicznych, lotniczych i radarowych (znakomicie obrazujących zagrożenia środowiskowe), o zmianach powierzchni lasów, o systemie do monitorowania obiektów inżynierskich na bazie obserwacji GNSS, o portalu SDI czy wreszcie o tym, jak przydatny jest GIS w życiu studenta.

Równolegle w mniejszych salkach odbywały się warsztaty, podczas których można było obejrzeć Kraków w trzech wymiarach „uszyty” w technologii skaningu laserowego, wirtualnie zwiedzić parki narodowe, nauczyć się, jak zrobić mapkę w QGIS oraz jak tworzyć wyrafinowane modele 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Bentley. Poza skaningiem laserowym uczestnicy zapoznali się z obrazowaniem termalnym i zobaczyli, jak wykonuje się zdjęcia pomiarowe z kilkunastometrowego wysięgnika. Z kolei w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH ponad 200 uczniów techników geodezyjnych wysłuchało prelekcji pracowników naukowych dotyczących najnowszych technologii pomiarowych.

Najbardziej emocjonalnie reagowała najmłodsza publiczność. Jury długo debatowało nad przyznaniem nagród w konkursie dziecięcym pt. „Moja mapa Parku Jordana” (poniżej praca, która zajęła pierwsze miejsce; na górze – drugie). Nagrodzono także starszych, dzięki upominkom ufundowanym przez kilka firm z ESRI Polska na czele.

Organizatorem spotkania była Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska wspierana przez kilkudziesięcioosobową grupę studentów z Koła Naukowego Geodetów. Kolejny krakowski GIS Day zorganizuje Politechnika Krakowska.

Krystian Pyka


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Rewelacja Andrzej - masz rację. Ja jestem trochę starszy i najbardziej oko cieszyła liczba uczestników oraz samo miejsce. Pamiętam jak w budynku tym grałem w kosza. Sala rewelacyjna. Na twarzach uczestników uśmiech i zadowolenie. Dla mnie bomba. Jestem pod wielkim wrażeniem. I fakt, sesje warsztatowe, skaning pokazany przez firmę Geotronics oraz S8, która sama dokonywała na oczach obecnych pomiarów robiło wrażenie. Bardzo ciekawe wystąpienie mieli również Pańśtwo Wróblowie. Wszystkim tego typu warsztaty gorąco polecam. Brawo Panie Krystianie! Organizacja znakomita. Podziękowania dla wszystkich i do zobaczenia za rok.
  
Monitoring na GisDay Wspaniale spędziłem czas podczas wykładów. Piękne sale, świetna organizacja, profesjonalni prelegenci. Podczas jednego dnia dowiedziałem się więcej o różnego rodzaju pomiarach oraz geodezji niż przez 4 lata nauki w technikum. Jednym z najciekawszych wystąpień miał przedstawiciel jakieś firmy z Krakowa. Geotronik, czy jakoś tak. Monitoring obiektów inżynieryjnych. Co wykonywał ich instrument, chyba Trimble S8. Cuda nie widy. Jakaś niesamowita jazda. Już się nie mogę doczekać następnego GiSDayu. Wszystkim polecam.
  



zobacz też:

Różnorodny dzień GIS na UW

Największa aula Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych wypełniona po brzegi – tak już po raz trzeci rozpoczęły...

Nauka i zabawa, czyli GIS Day na PW

Wykłady naukowców i przedstawicieli firm przeplatane konkursami z nagrodami, a na koniec gra terenowa – to...

GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Kolejna edycja Dnia GIS w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie upłynęła pod znakiem zastosowań...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1630

1630
Kapitan Wilhelm le Vasseur de Beuplan (1600-73), inżynier wojskowy i kartograf, zostaje przyjęty na służbę do króla Zygmunta III Wazy. Beauplan kierował pracami pomiarowymi na Ukrainie, Podolu i Wołyniu; ich wynikiem była wydana w 1662 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama