wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-18| GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy

Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Dopiero od niedawna Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje salą audytoryjną na 500 osób. Jej przydatność doceniono szczególnie wczoraj podczas obchodów Dnia GIS.


Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Wyjątkowo gwarno było na niej, gdy zapełniły ją dzieci ze szkół podstawowych. Część wprawdzie poszła do Parku Jordana z odbiornikami GPS w ramach geocachingu, ale ta, która pozostała na sali, bardzo żywiołowo odgadywała zabytki i zaułki Krakowa na obrazach anaglifowych.
Dzieci zastąpiła później kilkusetosobowa rzesza młodzieży, wśród której najliczniejsza, bo 100-osobowa grupa przyjechała z podkarpackiego Strzyżowa. Po południu salę wypełniła brać studencka, która wysłuchała referatów o modelowaniu powodzi, cieleniu się lodowców, obrazach meteorologicznych, lotniczych i radarowych (znakomicie obrazujących zagrożenia środowiskowe), o zmianach powierzchni lasów, o systemie do monitorowania obiektów inżynierskich na bazie obserwacji GNSS, o portalu SDI czy wreszcie o tym, jak przydatny jest GIS w życiu studenta.

Równolegle w mniejszych salkach odbywały się warsztaty, podczas których można było obejrzeć Kraków w trzech wymiarach „uszyty” w technologii skaningu laserowego, wirtualnie zwiedzić parki narodowe, nauczyć się, jak zrobić mapkę w QGIS oraz jak tworzyć wyrafinowane modele 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Bentley. Poza skaningiem laserowym uczestnicy zapoznali się z obrazowaniem termalnym i zobaczyli, jak wykonuje się zdjęcia pomiarowe z kilkunastometrowego wysięgnika. Z kolei w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH ponad 200 uczniów techników geodezyjnych wysłuchało prelekcji pracowników naukowych dotyczących najnowszych technologii pomiarowych.

Najbardziej emocjonalnie reagowała najmłodsza publiczność. Jury długo debatowało nad przyznaniem nagród w konkursie dziecięcym pt. „Moja mapa Parku Jordana” (poniżej praca, która zajęła pierwsze miejsce; na górze – drugie). Nagrodzono także starszych, dzięki upominkom ufundowanym przez kilka firm z ESRI Polska na czele.

Organizatorem spotkania była Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska wspierana przez kilkudziesięcioosobową grupę studentów z Koła Naukowego Geodetów. Kolejny krakowski GIS Day zorganizuje Politechnika Krakowska.

Krystian Pyka


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Rewelacja Andrzej - masz rację. Ja jestem trochę starszy i najbardziej oko cieszyła liczba uczestników oraz samo miejsce. Pamiętam jak w budynku tym grałem w kosza. Sala rewelacyjna. Na twarzach uczestników uśmiech i zadowolenie. Dla mnie bomba. Jestem pod wielkim wrażeniem. I fakt, sesje warsztatowe, skaning pokazany przez firmę Geotronics oraz S8, która sama dokonywała na oczach obecnych pomiarów robiło wrażenie. Bardzo ciekawe wystąpienie mieli również Pańśtwo Wróblowie. Wszystkim tego typu warsztaty gorąco polecam. Brawo Panie Krystianie! Organizacja znakomita. Podziękowania dla wszystkich i do zobaczenia za rok.
odpowiedz zgłoś
Monitoring na GisDay Wspaniale spędziłem czas podczas wykładów. Piękne sale, świetna organizacja, profesjonalni prelegenci. Podczas jednego dnia dowiedziałem się więcej o różnego rodzaju pomiarach oraz geodezji niż przez 4 lata nauki w technikum. Jednym z najciekawszych wystąpień miał przedstawiciel jakieś firmy z Krakowa. Geotronik, czy jakoś tak. Monitoring obiektów inżynieryjnych. Co wykonywał ich instrument, chyba Trimble S8. Cuda nie widy. Jakaś niesamowita jazda. Już się nie mogę doczekać następnego GiSDayu. Wszystkim polecam.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS