Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-11-18| GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy

Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Dopiero od niedawna Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje salą audytoryjną na 500 osób. Jej przydatność doceniono szczególnie wczoraj podczas obchodów Dnia GIS.


Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day

Wyjątkowo gwarno było na niej, gdy zapełniły ją dzieci ze szkół podstawowych. Część wprawdzie poszła do Parku Jordana z odbiornikami GPS w ramach geocachingu, ale ta, która pozostała na sali, bardzo żywiołowo odgadywała zabytki i zaułki Krakowa na obrazach anaglifowych.
Dzieci zastąpiła później kilkusetosobowa rzesza młodzieży, wśród której najliczniejsza, bo 100-osobowa grupa przyjechała z podkarpackiego Strzyżowa. Po południu salę wypełniła brać studencka, która wysłuchała referatów o modelowaniu powodzi, cieleniu się lodowców, obrazach meteorologicznych, lotniczych i radarowych (znakomicie obrazujących zagrożenia środowiskowe), o zmianach powierzchni lasów, o systemie do monitorowania obiektów inżynierskich na bazie obserwacji GNSS, o portalu SDI czy wreszcie o tym, jak przydatny jest GIS w życiu studenta.

Równolegle w mniejszych salkach odbywały się warsztaty, podczas których można było obejrzeć Kraków w trzech wymiarach „uszyty” w technologii skaningu laserowego, wirtualnie zwiedzić parki narodowe, nauczyć się, jak zrobić mapkę w QGIS oraz jak tworzyć wyrafinowane modele 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Bentley. Poza skaningiem laserowym uczestnicy zapoznali się z obrazowaniem termalnym i zobaczyli, jak wykonuje się zdjęcia pomiarowe z kilkunastometrowego wysięgnika. Z kolei w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH ponad 200 uczniów techników geodezyjnych wysłuchało prelekcji pracowników naukowych dotyczących najnowszych technologii pomiarowych.

Najbardziej emocjonalnie reagowała najmłodsza publiczność. Jury długo debatowało nad przyznaniem nagród w konkursie dziecięcym pt. „Moja mapa Parku Jordana” (poniżej praca, która zajęła pierwsze miejsce; na górze – drugie). Nagrodzono także starszych, dzięki upominkom ufundowanym przez kilka firm z ESRI Polska na czele.

Organizatorem spotkania była Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska wspierana przez kilkudziesięcioosobową grupę studentów z Koła Naukowego Geodetów. Kolejny krakowski GIS Day zorganizuje Politechnika Krakowska.

Krystian Pyka


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama