wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-17| GIS, Edukacja, Imprezy

Różnorodny dzień GIS na UW

Największa aula Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych wypełniona po brzegi – tak już po raz trzeci rozpoczęły się dziś (17 listopada) obchody Dnia GIS na Uniwersytecie Warszawskim.


Różnorodny dzień GIS na UW

Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem sporej różnorodności tematycznej. Nie powinna ona jednak dziwić. Jak przekonywał bowiem dr hab. Artur Magnuszewski (prodziekan ds. naukowych WGiSR UW), na Uniwersytecie Warszawskim zainteresowanie systemami informacji geograficznej rośnie z roku na rok. Jednym z efektów tej fascynacji jest powstające właśnie konsorcjum wydziałów zainteresowanych wspólnymi GIS-owymi przedsięwzięciami naukowymi. Na razie przystąpiły do niego jednostki naukowe zajmujące się geografią, biologią, geologią i archeologią, a wkrótce powinny dołączyć kolejne.

Wśród kilkunastu referatów można było więc posłuchać m.in. o wykorzystaniu GIS-u w badaniach nad populacją rysia czy w codziennej pracy leśników lub przy delimitacji przestrzeni turystycznej. Jako że organizatorem imprezy była Katedra Kartografii UW, nie mogło na niej zabraknąć także zagadnień typowo kartograficznych. Mowa była m.in. o tajnikach generalizacji kartograficznej czy o coraz bardziej widocznym monopolu Google'a na mapy cyfrowe.

Sporo miejsca poświęcono w tym roku sieciowym rozwiązaniom GIS. Monika Rusztecka zaprezentowała, jak Centrum UNEP/GRID-Warszawa wykorzystuje tę technologię m.in. do promowania walorów turystycznych polskich Karpat, a dr Urszula Stępień zachęcała to korzystania z serwisu OneGeology. Rozważania nad web GIS-em podsumował Dominik Mikiewicz z Cartoninjas, przekonując, że przy tworzeniu tego typu rozwiązań obecnie ogranicza nas już tylko wyobraźnia.

Silną reprezentację na uniwersyteckim dniu GIS miał w tym roku polski oddział fundacji OSGeo. Borys Jurgiel zachwalał zalety wolnego oprogramowania Quantum GIS. Przybyły z Wrocławia dr Paweł Netzel zachęcał natomiast do korzystania z obecnego w Polsce już od 15 lat GRASS-a. Podczas warsztatów komputerowych zalety obu aplikacji można było zresztą zweryfikować w praktyce.

Jak co roku, nie zabrakło także przedstawicieli urzędów. Dr Maciej Rossa z GDOŚ przekonywał, że budowanie systemów informacji geograficznej bez metadanych obecnie nie ma już żadnego sensu. Marcin Ryczywolski z GUGiK zachęcał natomiast licznie zgromadzonych studentów i wykładowców do korzystania z mało popularnych jeszcze GIS-owych usług systemu ASG-EUPOS.

W przerwach między sesjami można było zapoznać się z ofertą sponsorów imprezy – zapytać o możliwości komercyjnych i wolnych aplikacji bądź kupić mapę lub atlas. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko firmy RoboKopter, na którym można było obejrzeć model niewielkiego śmigłowca przeznaczonego m.in. do zadań teledetekcyjnych.

Wszystkie te atrakcje zmieściły się raptem w pięciu godzinach programu. Na tegorocznym dniu GIS zabrakło więc tylko czasu na nudę.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wow gościu wygląda jak szczurek (pierwszy od prawej)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS