|2010-11-17|
Imprezy
Nauka i zabawa, czyli GIS Day na PW
Wykłady naukowców i przedstawicieli firm przeplatane konkursami z nagrodami, a na koniec gra terenowa – to program GIS Day na Politechnice Warszawskiej, na który licznie przybyli studenci i uczniowie techników.
„Bazy danych referencyjnych, czyli każde pokolenie odejdzie w cień, a nasze nie?" to tytuł wykładu wstępnego wygłoszonego z lekkim przymrużeniem oka przez dr. hab. Roberta Olszewskiego, dobrze znanego studentom PW. Podkreślał on, że z rezultatów zakrojonego na szeroką skalę projektu tworzenia bazy referencyjnej będą korzystać w swojej przyszłej pracy obecni na sali słuchacze. I wyraził nadzieję, że temu pokoleniu uda się dokończyć opracowywanie bazy, a to dzięki wsparciu z unijnych funduszy wysokości 170 mln zł. Zakończył referat piosenką zespołu Kombi „Każde pokolenie ma własny czas". Po nim przedstawiciel firmy Navigo Paweł Kwiatkowski przedstawił przykład wykorzystania technologii GIS do nawigacji dla turystów na Szlaku Chopina.
Na dzień GIS oprócz studentów geodezji przybyło kilkudziesięciu uczniów techników geodezyjnych z Żelechowa i Warszawy. W przerwach organizatorzy – studenckie koło naukowe GEOIDA – przeprowadzili liczne konkursy. W odgadywaniu na podstawie zdjęć miejsc związanych z Chopinem najlepsze okazały się dwie panie: Anna Frąckiewicz z technikum i Joanna Kowalska, studentka Politechniki. W nagrodę otrzymają prenumeratę GEODETY. Taki prezent trafi również do osoby, która wylosowała szczęśliwy numerek. Uczestnicy GIS Day mogli także spróbować swoich sił w układaniu przestrzennych puzzli oraz w innych zagadkach i krzyżówkach GIS-owych.
Po przerwie w tajniki wykorzystania fotogrametrii i GIS w inwentaryzacji zabytków wprowadziła słuchaczy dr Dorota Zawieska z Politechniki Warszawskiej. Za przykład posłużyły m.in. prace przy inwentaryzacji ołtarza w kościele św. Krzyża w Warszawie. Dr Zawieska podkreśliła, że fotogrametria i GIS stwarzają możliwości zasilania baz architektonicznych, a także odbywania wirtualnych spacerów i oglądania obiektów zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ostatni z referatów, przedstawiony przez Anetę Merską z firmy ESRI, dotyczył tworzenia i udostępniania metadanych w SDI.
Po zakończeniu GIS Day studentów czekała miła niespodzianka – gra na terenie Politechniki. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą, rozwiązując na czas w różnych miejscach uczelni GIS-owe zagadki.
Barbara Stefańska
|