Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-11-17| GIS, Sprzęt, Edukacja, Software, Imprezy

GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Kolejna edycja Dnia GIS w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie upłynęła pod znakiem zastosowań systemów informacji geograficznej w gospodarce przestrzennej, przede wszystkim z racji tego, że organizatorem spotkania było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej.


GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Jednak pierwsza część spotkania, które zgromadziło blisko 100 uczestników, miała charakter bardziej uniwersalny, stąd obecność studentów innych kierunków tej uczelni. Mówiono o metodach pozyskiwania i przetwarzania danych. Technologię skanowania laserowego 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Leica Geosystems przedstawił Waldemar Kubisz, a nowości w ArcGIS 10 – Piotr Kaczmarek reprezentujący firmę ESRI Polska.

Dr Dariusz Korpetta (kierownik Międzywydziałowych Studiów Gospodarki Przestrzennej SGGW w latach 1998-2008), rozpoczynając część spotkania dotyczącą zastosowań GIS w praktyce, namawiał do szerszego spojrzenia na pojęcie geoinformacji. – Dzisiaj powinniśmy mówić już nie o GIS, ale o idei SDI (Spatial Data Infrastructure) – przekonywał. Nawiązał w swoim wystąpieniu do idei społeczeństwa informacyjnego i jednego z jej ważnych problemów – potrzeby wykorzystania technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej. Zwrócił też uwagę na możliwość stosowania w administracji rozwiązań GIS nie tylko komercyjnych, ale także open source. Brak funduszy nie powinien więc ograniczać rozwoju GIS w jednostkach administracji na poziomie gminy czy powiatu. Do wykorzystywania open source GIS w samorządzie już od strony praktycznej zachęcał również w swoim wystąpieniu Łukasz Cudek (GEOLOGIS).

Z kolei Stanisław Kosewski, kierownik Pracowni SIT w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy SA, przedstawił Warszawską Mapę Inwestycji przygotowaną z wykorzystaniem rozwiązań GIS firmy ESRI. Gromadzi ona dane o najważniejszych przedsięwzięciach mieszkaniowych, biurowych, usługowych czy komunikacyjnych w stolicy, pozwala na prezentację tych inwestycji wraz informacjami o inwestorze, wielkości inwestycji czy terminie realizacji. Jest stale aktualizowana na podstawie informacji od deweloperów, inwestorów oraz danych z Urzędu m.st. Warszawy. Obecnie zawiera informacje o ponad tysiącu stołecznych inwestycji.

Studentka ostatniego roku studiów magisterskich MSGP SGGW Iwona Leszczyńska zaprezentowała system informacji przestrzennej jako narzędzie wspomagające zarządzanie parkami miejskimi – projekt wykonany przez studentów. Młodzież zrzeszona w kole naukowym chwaliła się też swoimi dotychczasowymi inicjatywami – aktywnym udziałem w konferencjach naukowych, realizacją badań naukowych czy organizacją warsztatów, które z założenia mają przyczynić się do poszerzania, promowania i upowszechniania wiedzy związanej z gospodarką przestrzenną.

W przerwach między sesjami można było zapoznać się bliżej z ofertą sponsora imprezy – firmy ESRI Polska, zapytać o możliwości rozwiązań komercyjnych GIS. Wśród atrakcji były konkursy z nagrodami towarzyszące prezentacji przedstawiciela ESRI pokazującej GIS w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko firmy Leica Geosystem Polska, na którym można było w praktyce zapoznać się z modułowym rozwiązaniem z rodziny Viva oraz skanerem laserowym 3D HDS6200.

Z kadry naukowej SGGW w obchodach Dnia GIS uczestniczyli: kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej dr hab. prof. SGGW Bolesław Porter, ale także profesorowie Jerzy Mozgawa i Heronim Olenderek reprezentujący Katedrę Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego, dr hab Jeremi Królikowski z Katedry Architektury Krajobrazu oraz dr hab. Zbigniew Popek – hydrotechnik z Zakładu Inżynierii Wodnej.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama