Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-17 | GIS, Sprzęt, Edukacja, Software, Imprezy

GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Kolejna edycja Dnia GIS w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie upłynęła pod znakiem zastosowań systemów informacji geograficznej w gospodarce przestrzennej, przede wszystkim z racji tego, że organizatorem spotkania było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej.


Ilustracja: GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Jednak pierwsza część spotkania, które zgromadziło blisko 100 uczestników, miała charakter bardziej uniwersalny, stąd obecność studentów innych kierunków tej uczelni. Mówiono o metodach pozyskiwania i przetwarzania danych. Technologię skanowania laserowego 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Leica Geosystems przedstawił Waldemar Kubisz, a nowości w ArcGIS 10 – Piotr Kaczmarek reprezentujący firmę ESRI Polska.

Dr Dariusz Korpetta (kierownik Międzywydziałowych Studiów Gospodarki Przestrzennej SGGW w latach 1998-2008), rozpoczynając część spotkania dotyczącą zastosowań GIS w praktyce, namawiał do szerszego spojrzenia na pojęcie geoinformacji. – Dzisiaj powinniśmy mówić już nie o GIS, ale o idei SDI (Spatial Data Infrastructure) – przekonywał. Nawiązał w swoim wystąpieniu do idei społeczeństwa informacyjnego i jednego z jej ważnych problemów – potrzeby wykorzystania technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej. Zwrócił też uwagę na możliwość stosowania w administracji rozwiązań GIS nie tylko komercyjnych, ale także open source. Brak funduszy nie powinien więc ograniczać rozwoju GIS w jednostkach administracji na poziomie gminy czy powiatu. Do wykorzystywania open source GIS w samorządzie już od strony praktycznej zachęcał również w swoim wystąpieniu Łukasz Cudek (GEOLOGIS).

Z kolei Stanisław Kosewski, kierownik Pracowni SIT w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy SA, przedstawił Warszawską Mapę Inwestycji przygotowaną z wykorzystaniem rozwiązań GIS firmy ESRI. Gromadzi ona dane o najważniejszych przedsięwzięciach mieszkaniowych, biurowych, usługowych czy komunikacyjnych w stolicy, pozwala na prezentację tych inwestycji wraz informacjami o inwestorze, wielkości inwestycji czy terminie realizacji. Jest stale aktualizowana na podstawie informacji od deweloperów, inwestorów oraz danych z Urzędu m.st. Warszawy. Obecnie zawiera informacje o ponad tysiącu stołecznych inwestycji.

Studentka ostatniego roku studiów magisterskich MSGP SGGW Iwona Leszczyńska zaprezentowała system informacji przestrzennej jako narzędzie wspomagające zarządzanie parkami miejskimi – projekt wykonany przez studentów. Młodzież zrzeszona w kole naukowym chwaliła się też swoimi dotychczasowymi inicjatywami – aktywnym udziałem w konferencjach naukowych, realizacją badań naukowych czy organizacją warsztatów, które z założenia mają przyczynić się do poszerzania, promowania i upowszechniania wiedzy związanej z gospodarką przestrzenną.

W przerwach między sesjami można było zapoznać się bliżej z ofertą sponsora imprezy – firmy ESRI Polska, zapytać o możliwości rozwiązań komercyjnych GIS. Wśród atrakcji były konkursy z nagrodami towarzyszące prezentacji przedstawiciela ESRI pokazującej GIS w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko firmy Leica Geosystem Polska, na którym można było w praktyce zapoznać się z modułowym rozwiązaniem z rodziny Viva oraz skanerem laserowym 3D HDS6200.

Z kadry naukowej SGGW w obchodach Dnia GIS uczestniczyli: kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej dr hab. prof. SGGW Bolesław Porter, ale także profesorowie Jerzy Mozgawa i Heronim Olenderek reprezentujący Katedrę Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego, dr hab Jeremi Królikowski z Katedry Architektury Krajobrazu oraz dr hab. Zbigniew Popek – hydrotechnik z Zakładu Inżynierii Wodnej.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Różnorodny dzień GIS na UW

Największa aula Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych wypełniona po brzegi – tak już po raz trzeci rozpoczęły...

Nauka i zabawa, czyli GIS Day na PW

Wykłady naukowców i przedstawicieli firm przeplatane konkursami z nagrodami, a na koniec gra terenowa – to...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Dr Vanessa Lawrence jest pierwszą kobietą, która została szefem Ordnance Survey – brytyjskiej agencji kartograficznej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Carl Bamberg (1847-1892)
Niemiecki konstruktor instrumentów geodezyjnych i astronomicznych. Urodził się 12 lipca 1847 roku. W latach 1862-66 był uczniem Carla Zeissa i Ernsta Abbego. W 1873 roku założył własną fabrykę. Był m.in. dostawcą instrumentów dla...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1922
Zakład "Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optic" w Heerbrugg w Szwajcarii wyprodukował pierwszy fototeodolit.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2