wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-17| GIS, Sprzęt, Edukacja, Software, Imprezy

GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Kolejna edycja Dnia GIS w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie upłynęła pod znakiem zastosowań systemów informacji geograficznej w gospodarce przestrzennej, przede wszystkim z racji tego, że organizatorem spotkania było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej.


GIS Day w SGGW już po raz siódmy

Jednak pierwsza część spotkania, które zgromadziło blisko 100 uczestników, miała charakter bardziej uniwersalny, stąd obecność studentów innych kierunków tej uczelni. Mówiono o metodach pozyskiwania i przetwarzania danych. Technologię skanowania laserowego 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Leica Geosystems przedstawił Waldemar Kubisz, a nowości w ArcGIS 10 – Piotr Kaczmarek reprezentujący firmę ESRI Polska.

Dr Dariusz Korpetta (kierownik Międzywydziałowych Studiów Gospodarki Przestrzennej SGGW w latach 1998-2008), rozpoczynając część spotkania dotyczącą zastosowań GIS w praktyce, namawiał do szerszego spojrzenia na pojęcie geoinformacji. – Dzisiaj powinniśmy mówić już nie o GIS, ale o idei SDI (Spatial Data Infrastructure) – przekonywał. Nawiązał w swoim wystąpieniu do idei społeczeństwa informacyjnego i jednego z jej ważnych problemów – potrzeby wykorzystania technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej. Zwrócił też uwagę na możliwość stosowania w administracji rozwiązań GIS nie tylko komercyjnych, ale także open source. Brak funduszy nie powinien więc ograniczać rozwoju GIS w jednostkach administracji na poziomie gminy czy powiatu. Do wykorzystywania open source GIS w samorządzie już od strony praktycznej zachęcał również w swoim wystąpieniu Łukasz Cudek (GEOLOGIS).

Z kolei Stanisław Kosewski, kierownik Pracowni SIT w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy SA, przedstawił Warszawską Mapę Inwestycji przygotowaną z wykorzystaniem rozwiązań GIS firmy ESRI. Gromadzi ona dane o najważniejszych przedsięwzięciach mieszkaniowych, biurowych, usługowych czy komunikacyjnych w stolicy, pozwala na prezentację tych inwestycji wraz informacjami o inwestorze, wielkości inwestycji czy terminie realizacji. Jest stale aktualizowana na podstawie informacji od deweloperów, inwestorów oraz danych z Urzędu m.st. Warszawy. Obecnie zawiera informacje o ponad tysiącu stołecznych inwestycji.

Studentka ostatniego roku studiów magisterskich MSGP SGGW Iwona Leszczyńska zaprezentowała system informacji przestrzennej jako narzędzie wspomagające zarządzanie parkami miejskimi – projekt wykonany przez studentów. Młodzież zrzeszona w kole naukowym chwaliła się też swoimi dotychczasowymi inicjatywami – aktywnym udziałem w konferencjach naukowych, realizacją badań naukowych czy organizacją warsztatów, które z założenia mają przyczynić się do poszerzania, promowania i upowszechniania wiedzy związanej z gospodarką przestrzenną.

W przerwach między sesjami można było zapoznać się bliżej z ofertą sponsora imprezy – firmy ESRI Polska, zapytać o możliwości rozwiązań komercyjnych GIS. Wśród atrakcji były konkursy z nagrodami towarzyszące prezentacji przedstawiciela ESRI pokazującej GIS w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko firmy Leica Geosystem Polska, na którym można było w praktyce zapoznać się z modułowym rozwiązaniem z rodziny Viva oraz skanerem laserowym 3D HDS6200.

Z kadry naukowej SGGW w obchodach Dnia GIS uczestniczyli: kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej dr hab. prof. SGGW Bolesław Porter, ale także profesorowie Jerzy Mozgawa i Heronim Olenderek reprezentujący Katedrę Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego, dr hab Jeremi Królikowski z Katedry Architektury Krajobrazu oraz dr hab. Zbigniew Popek – hydrotechnik z Zakładu Inżynierii Wodnej.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS