Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-05-21 | Mapy, Prawo

Mapy w rozporządzeniach o zarządzaniu kryzysowym

17 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej oraz planów ochrony infrastruktury krytycznej (DzU nr 83, poz. 540-542). Prezes Rady Ministrów podpisał je 30 kwietnia br.


Ilustracja: Mapy w rozporządzeniach o zarządzaniu kryzysowym

Wszystkie te rozporządzenia wchodzą w życie 1 czerwca 2010 r. i są aktami wykonawczymi do znowelizowanej w ub.r. ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Przypomnijmy, że w ustawie zmieniono m.in. definicję sytuacji kryzysowej, wprowadzono także nowe definicje, w tym mapy ryzyka i mapy zagrożenia.

W rozporządzeniu w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, które określa sposób, tryb i terminy jego opracowania, czytamy m.in., że wykonawcy, w zakresie zgodnym z ich właściwością, opracowują raporty cząstkowe, a raport cząstkowy obejmuje m.in. wskazanie najważniejszych zagrożeń i skutków ich wystąpienia przez stworzenie mapy ryzyka obejmującej wyszczególnienie rodzajów i charakterystyki zagrożeń „o istotnym wpływie na funkcjonowanie i możliwości rozwoju państwa, a w szczególności mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji oraz potencjału ekonomicznego i obronnego”. I dalej: Mapę ryzyka przedstawia się w formie: • mapy topograficznej, a w postaci elektronicznej – mapy wektorowej lub rastrowej, przedstawiającej zasięg geograficzny zagrożeń z przypisanym prawdopodobieństwem wystąpienia i oceną skutków wystąpienia dla ludności, gospodarki lub środowiska; • tabeli opisującej parametry zagrożeń oraz ich prognozowane skutki; • opisowej, jeżeli charakter zagrożenia uniemożliwia przedstawienie informacji w sposób wyżej określony.

Z kolei w rozporządzeniu w sprawie planów ochrony infrastruktury krytycznej czytamy, że jednym z elementów struktury takiego opracowania jest plan (mapa) z naniesieniem lokalizacji obiektów, instalacji lub systemu.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

MSWiA: projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy o zarządzaniu kryzysowym

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji opublikowało pod...

Mapy w zarządzaniu kryzysowym

Mapy zagrożenia i mapy ryzyka to tylko niektóre z nowych pojęć wprowadzonych opublikowaną niedawno nowelizacją ustawy o...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN zbudowano pierwszy w Polsce komputer XYZ?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1767
Niemiecki astronom Tobjasz Mayer zaprojektował kątomierz z dwoma lunetami, umożliwiający pomiar metodą repetycyjną. W 1789 r. instrument udoskonalił francuski inżynier J.C. de Borda, stąd wzięła się późniejsza nazwa instrumentu "koło powtarzające...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2