|2010-05-21|
Mapy, Prawo
Mapy w rozporządzeniach o zarządzaniu kryzysowym
17 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej oraz planów ochrony infrastruktury krytycznej (DzU nr 83, poz. 540-542). Prezes Rady Ministrów podpisał je 30 kwietnia br.
Wszystkie te rozporządzenia wchodzą w życie 1 czerwca 2010 r. i są aktami wykonawczymi do znowelizowanej w ub.r. ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Przypomnijmy, że w ustawie zmieniono m.in. definicję sytuacji kryzysowej, wprowadzono także nowe definicje, w tym mapy ryzyka i mapy zagrożenia.
W rozporządzeniu w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, które określa sposób, tryb i terminy jego opracowania, czytamy m.in., że wykonawcy, w zakresie zgodnym z ich właściwością, opracowują raporty cząstkowe, a raport cząstkowy obejmuje m.in. wskazanie najważniejszych zagrożeń i skutków ich wystąpienia przez stworzenie mapy ryzyka obejmującej wyszczególnienie rodzajów i charakterystyki zagrożeń „o istotnym wpływie na funkcjonowanie i możliwości rozwoju państwa, a w szczególności mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji oraz potencjału ekonomicznego i obronnego”. I dalej: Mapę ryzyka przedstawia się w formie: • mapy topograficznej, a w postaci elektronicznej – mapy wektorowej lub rastrowej, przedstawiającej zasięg geograficzny zagrożeń z przypisanym prawdopodobieństwem wystąpienia i oceną skutków wystąpienia dla ludności, gospodarki lub środowiska; • tabeli opisującej parametry zagrożeń oraz ich prognozowane skutki; • opisowej, jeżeli charakter zagrożenia uniemożliwia przedstawienie informacji w sposób wyżej określony.
Z kolei w rozporządzeniu w sprawie planów ochrony infrastruktury krytycznej czytamy, że jednym z elementów struktury takiego opracowania jest plan (mapa) z naniesieniem lokalizacji obiektów, instalacji lub systemu.
AW
|