|2009-08-24|
Geodezja, Mapy, Prawo
Mapy w zarządzaniu kryzysowym
Mapy zagrożenia i mapy ryzyka to tylko niektóre z nowych pojęć wprowadzonych opublikowaną niedawno nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
Celem opublikowanej 19 sierpnia nowelizacji (DzU nr 131, poz. 1076) jest: wyeliminowanie nieprecyzyjnych zapisów będących przyczyną odmiennych interpretacji; stworzenie czytelnego systemu zarządzania kryzysowego, funkcjonującego także w warunkach, gdy normalne zasoby i procedury działania służb, inspekcji i straży okazały się być niewystarczające; ujednolicenie dokumentacji tego systemu oraz usunięcie dokumentów dublujących się; usprawnienie procesu planowania przez wprowadzenie cyklu planowania, wskazanie podmiotów uprawnionych do udziału w tym procesie oraz właściwych do uzgadniania planów zarządzania kryzysowego.
Zgodnie z nowelizacją samorządy powiatowe i gminne będą miały możliwość tworzenia centrów zarządzania kryzysowego w zależności od swoich potrzeb i na bazie swoich jednostek. Nowe przepisy przewidują sporządzenie Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Jego utworzenie ma być poprzedzone raportem o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, który – w zakresach swoich właściwości – sporządzony zostanie przez ministrów i kierowników organów centralnych. Koordynatorem raportu będzie dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a w części dotyczącej zagrożeń o charakterze terrorystycznym – szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zmianie ulega definicja zarządzania kryzysowego. Jej istotą jest rozszerzenie katalogu podejmowanych działań o usuwanie skutków sytuacji kryzysowych oraz ograniczenie procesu odtwarzania do zasobów i infrastruktury krytycznej. Ograniczenie to jest uwarunkowane koniecznością koncentrowania się organów administracji publicznej tylko na tych zasobach i infrastrukturze, które umożliwią społeczeństwu przetrwanie w warunkach zaistniałych po sytuacji kryzysowej, a jednocześnie stworzą warunki do przeciwstawienia się nawrotom tej sytuacji albo powstałej w związku z zaistnieniem nowych zagrożeń.
Nowa definicja sytuacji kryzysowej uzależnia zaistnienie sytuacji kryzysowej wyłącznie od wystąpienia zagrożenia, które wpływa negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi lub środowiska w stopniu wywołującym ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej (gdy zasoby i procedury działania tych podmiotów okazują się być niewystarczające).
Zgodnie z nowelizacją przez pojęcie „mapa zagrożenia” należy rozumieć mapę przedstawiającą obszar geograficzny objęty zasięgiem zagrożenia z uwzględnieniem różnych scenariuszy zdarzeń. Z kolei przez pojęcie „mapa ryzyka” należy rozumieć mapę lub opis przedstawiający potencjalnie negatywne skutki oddziaływania zagrożenia na ludzi, środowisko, mienie i infrastrukturę.
Ustawa wejdzie w życie 19 września br. Prezydent zapowiedział równocześnie, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niektórych jej przepisów.
AW
|