|2009-01-22|
Mapy, Prawo, Instytucje
Nowelizacja ustawy o zarządzaniu kryzysowym
MSWiA opublikowało projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. W ustawie zmieniono m.in. definicję sytuacji kryzysowej, wprowadzono także nowe definicje, w tym mapy ryzyka i mapy zagrożenia.
Celem nowelizacji było wyeliminowanie nieprecyzyjnych zapisów będących przyczyną odmiennych interpretacji, stworzenie czytelnego systemu zarządzania kryzysowego, ujednolicenie dokumentacji oraz usprawnienie procesu planowania.
Zmianie uległy definicje zarządzania kryzysowego (rozszerzono katalog podejmowanych działań) oraz sytuacji kryzysowej. Wśród nowych definicji znalazły się m.in.: siatka bezpieczeństwa, mapy zagrożenia, mapy ryzyka oraz zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Według projektu mapa zagrożenia to mapa przedstawiającą obszar geograficzny objęty zasięgiem zagrożenia z uwzględnieniem różnych scenariuszy zdarzeń. Z kolei mapa ryzyka to mapa lub opis przedstawiający potencjalnie negatywne skutki oddziaływania zagrożenia na ludzi, środowisko, mienie i infrastrukturę.
W ustawie proponuje się także, by opracowanie planów zarządzania kryzysowego i ich aktualizacja odbywały się w cyklu nie dłuższym niż 2 lata, który obejmować będzie także ich wdrażanie, testowanie i uruchamianie. Sprecyzowano również, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Jak wiadomo, w skład Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wchodzi m.in. Główny Geodeta Kraju.
AB
|