Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-08| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Posłowie rezygnują z zapisu o 30 dniach na zmiany w ewidencji gruntów


Podczas wczorajszego (7 stycznia) posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o komisyjnych projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Proponowane zmiany w art. 24 Pgik dotyczące nieodpłatnego wydawania wypisów i wyrysów w nieco zmienionej formie zostały przyjęte, natomiast te dotyczące 30-dniowego terminu na wprowadzanie zmian w ewidencji gruntów, które chciano zawrzeć w art. 22 – nie.

Józef Racki, jako poseł sprawozdawca, przedstawił stanowisko obu komisji sejmowych wobec projektów ustaw przygotowane przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne państwo”. Wyjaśnił, że przed przystąpieniem do procedowania powołana specjalnie do ich rozpatrzenia podkomisja nadzwyczajna zapoznała się ze stanowiskiem inspektora ochrony danych osobowych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zasięgnęła także opinii w wydziale ksiąg wieczystych, zwracając uwagę na zapisy zawarte w ustawie o księgach wieczystych i hipotece dotyczące jawności ksiąg wieczystych, oznaczeń nieruchomości związanych z własnością i użytkowaniem wieczystym oraz zakresem ich udostępniania. Ostatecznie – jak stwierdził poseł Racki – aby zachować spójność i czytelność prawa doprecyzowano zapisy. Wprowadzone zmiany umożliwią zainteresowanym dostęp do danych zawartych w ewidencji gruntów oprócz danych adresowych właścicieli nieruchomości. Połączone Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęły w całości przedłożone zmiany do art. 24.
– Wnioskodawcy proponowali też – jak stwierdził poseł Racki – dokonanie zmian zapisów w art. 22 tej ustawy, wnosząc, aby sprawy dotyczące wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów były załatwiane w ciągu 30 dni od dnia otrzymania danych niezbędnych do dokonania tych zmian. Połączone komisje odrzuciły przedłożoną poprawkę, ponieważ przepisy zawarte w tym projekcie są mniej korzystne dla strony od już obowiązujących. Komisje wskazują na art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego, który nakłada na organ administracji publicznej obowiązek załatwiania m.in. tego rodzaju spraw bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrywane w oparciu o dowody przedstawione przez stronę. Załatwienie spraw wymagających postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca – dodał poseł sprawozdawca. Na zakończenie wniósł o przyjęcie projektu ustawy przyjętego ostatecznie przez dwie komisje sejmowe zawartego w druku nr 1478.

W posiedzeniu Sejmu uczestniczyła też główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, która próbowała odpowiadać na pytania posłów. Jak zaznaczyła, przedłożona propozycja zmian jest zbieżna z aktualnie prowadzonymi pracami związanymi z transpozycją dyrektywy INSPIRE do polskiego systemu prawnego, w tym dostosowującymi Prawo geodezyjne i kartograficzne do wymogów dyrektywy. Główny Urząd Geodezji i Kartografii intensywnie pracuje nad założeniami do kompleksowej nowelizacji całego prawa geodezyjnego. Jak zaznaczyła, niedługo nie będziemy mieli do czynienia z tą archaiczną ustawą.
Niestety, ani GGK, ani poseł sprawozdawca nie odpowiedzieli na pytania posłów dotyczące m.in. kwestii kwoty, o jaką zmniejszą się wpływy starostw z tytułu opłat pobieranych za wydawanie wyrysów i wypisów z EGiB oraz z jakich źródeł zostaną pokryte wynikające stąd dla nich obciążenia.
Kluby poselskie – za wyjątkiem Lewicy – poparły ostateczny projekt. Zapowiedziano też, że do trzeciego czytania projektu ustawy posłowie przystąpią w bloku głosowań.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS