|2008-10-02|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
Wypisy i wyrysy z EGiB nie za darmo
Projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przygotowany przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo” zostanie najprawdopodobniej negatywnie zaopiniowany przez Radę Ministrów (projekt opinii w tej sprawie opublikowało MSWiA). Starostowie nie będą więc musieli wydawać nieodpłatnie wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków na każde żądanie prokuratorów, sądów i organów administracji rządowej.
Zgodnie z propozycją posłów organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków miałyby obowiązek bezpłatnego wydawania wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego sądom, prokuratorom, organom administracji rządowej oraz jednostkom samorządu terytorialnego, a także odpłatnego osobom zainteresowanym innym niż wymienione.
MSWiA zwróciło uwagę, że projekt noweli nie wskazuje, do którego rodzaju spraw wskazane organy mogą otrzymywać za darmo wypisy i wyrysy. W ocenie resortu taki zapis oznacza, że w każdej sprawie wymienione organy otrzymają nieodpłatnie żądane dokumenty nawet wówczas, gdy nie istnieje potrzeba ich posiadania. Zdaniem ministerstwa wprowadzenie takich zapisów poważnie obniży wpływy powiatowych funduszy gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Jak szacuje MSWiA, roczne dochody starostw z ewidencji gruntów i budynków wynoszą ponad 77 mln zł, a wysokość kwoty uzyskiwanej za wypisy i wyrysy na wnioski sądów, prokuratorów, organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego szacuje się na około 30 proc. wszystkich wpływów z omawianej działalności, czyli ponad 23 mln zł. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sądy otrzymują wypisy i wyrysy wraz z dokumentacją składaną przez strony postępowań przed tymi sądami. Prokuratura i inne organy zajmujące się wykrywaniem i ściganiem przestępstw, otrzymują informacje z EGiB za pośrednictwem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Z kolei organy administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego otrzymują wypisy i wyrysy od stron postępowania przed tymi organami.
Projekt opinii RM do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne opracowanego przez Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo" (źródło: MSWiA)
AW
|