Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-12-12| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

RM: 30 dni na zmiany w ewidencji gruntów z zastrzeżeniem


Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano 11 grudnia stanowisko Rady Ministrów do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w brzmieniu skierowanym do uzgodnień.

Projekt ustawy dotyczy wprowadzenia terminu (30 dni od wpłynięcia wniosku) zobowiązującego organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków do uaktualnienia danych zawartych w ewidencji. Obecnie obowiązek wprowadzenia zmian w ewidencji na podstawie wpływających do organu dokumentów nie jest obwarowany żadnym terminem.

Jak w swoim stanowisku podkreśla RM, należy zwrócić uwagę, iż obowiązkiem dostarczenia dokumentów niezbędnych do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków nie są objęte organy przekazujące prawomocne decyzje administracyjne. Nierzadko jakość dokumentów stanowiących podstawę zmiany uniemożliwia jej wprowadzenie. Jeżeli starostowie mieliby obligatoryjnie w ciągu 30 dni ujawniać zmiany w ewidencji gruntów i budynków, należy dać im możliwość wezwania do przedłożenia odpowiedniej jakości dokumentów, np. w terminie 7 dni, jednocześnie dając uprawnienie do odmowy w drodze decyzji wprowadzenia danych do ewidencji gruntów i budynków w sytuacji, w której jakość dokumentów uniemożliwia to wprowadzenie. Decyzja administracyjna o odmowie ujawnienia zmian w ewidencji gruntów i budynków otwiera obywatelom drogę do niezależnej oceny ich sytuacji przez sądy administracyjne.

Rada Ministrów proponuje, aby w celu wyeliminowania wątpliwości pojawiających się na gruncie pojęcia „innych dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu” proponuje Art. 231 Pgik nadać następujące brzmienie: „Starosta jest zobowiązany, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zgłoszenia, o którym mowa w art. 22 ust. 2 lub dokumentów, o których mowa w art. 23, stanowiących podstawę dokonania wpisu, wprowadzić do ewidencji gruntów i budynków zmiany danych objętych tą ewidencją.”.
Ponadto w opinii Rady Ministrów wejście w życie proponowanej zmiany ustawy rodzi skutki finansowe dla budżetu państwa dlatego w uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne należałoby je szacunkowo określić.

Rada Ministrów odnosi się zatem pozytywnie do istoty zaproponowanej zmiany w zakresie dotyczącym określenia terminów wiążących organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków, z zastrzeżeniem konieczności uwzględnienia możliwości odmowy wprowadzenia zmiany w drodze decyzji administracyjnej w sytuacji, w której na podstawie wniosku lub dokumentów wymienionych w art. 23 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie da się jednoznacznie ustalić danych niezbędnych do wprowadzenia zmiany, a także dokonania korekty przedłożonej propozycji w brzmieniu zaproponowanym przez RM.

Pełna treść stanowiska RM

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS