|2008-12-12|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
RM: 30 dni na zmiany w ewidencji gruntów z zastrzeżeniem
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano 11 grudnia stanowisko Rady Ministrów do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w brzmieniu skierowanym do uzgodnień.
Projekt ustawy dotyczy wprowadzenia terminu (30 dni od wpłynięcia wniosku) zobowiązującego organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków do uaktualnienia danych zawartych w ewidencji. Obecnie obowiązek wprowadzenia zmian w ewidencji na podstawie wpływających do organu dokumentów nie jest obwarowany żadnym terminem.
Jak w swoim stanowisku podkreśla RM, należy zwrócić uwagę, iż obowiązkiem dostarczenia dokumentów niezbędnych do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków nie są objęte organy przekazujące prawomocne decyzje administracyjne. Nierzadko jakość dokumentów stanowiących podstawę zmiany uniemożliwia jej wprowadzenie. Jeżeli starostowie mieliby obligatoryjnie w ciągu 30 dni ujawniać zmiany w ewidencji gruntów i budynków, należy dać im możliwość wezwania do przedłożenia odpowiedniej jakości dokumentów, np. w terminie 7 dni, jednocześnie dając uprawnienie do odmowy w drodze decyzji wprowadzenia danych do ewidencji gruntów i budynków w sytuacji, w której jakość dokumentów uniemożliwia to wprowadzenie. Decyzja administracyjna o odmowie ujawnienia zmian w ewidencji gruntów i budynków otwiera obywatelom drogę do niezależnej oceny ich sytuacji przez sądy administracyjne.
Rada Ministrów proponuje, aby w celu wyeliminowania wątpliwości pojawiających się na gruncie pojęcia „innych dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu” proponuje Art. 231 Pgik nadać następujące brzmienie: „Starosta jest zobowiązany, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zgłoszenia, o którym mowa w art. 22 ust. 2 lub dokumentów, o których mowa w art. 23, stanowiących podstawę dokonania wpisu, wprowadzić do ewidencji gruntów i budynków zmiany danych objętych tą ewidencją.”. Ponadto w opinii Rady Ministrów wejście w życie proponowanej zmiany ustawy rodzi skutki finansowe dla budżetu państwa dlatego w uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne należałoby je szacunkowo określić.
Rada Ministrów odnosi się zatem pozytywnie do istoty zaproponowanej zmiany w zakresie dotyczącym określenia terminów wiążących organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków, z zastrzeżeniem konieczności uwzględnienia możliwości odmowy wprowadzenia zmiany w drodze decyzji administracyjnej w sytuacji, w której na podstawie wniosku lub dokumentów wymienionych w art. 23 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie da się jednoznacznie ustalić danych niezbędnych do wprowadzenia zmiany, a także dokonania korekty przedłożonej propozycji w brzmieniu zaproponowanym przez RM.
Pełna treść stanowiska RM
AW
|