Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-01| Mapy, Prawo

MSWiA: projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy o zarządzaniu kryzysowym



Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji opublikowało pod koniec sierpnia dwa projekty aktów wykonawczych do niedawno znowelizowanej ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Oba dotyczą planów infrastruktury krytycznej.

Projektowane regulacje związane są z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego nowego pojęcia, jakim jest infrastruktura krytyczna. Należy przez nią rozumieć obiekty (w tym obiekty budowlane), urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.
Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym właściciele (oraz posiadacze samoistni i zależni) infrastruktury krytycznej zostali zobowiązania do sporządzenia planów ochrony tej infrastruktury. Przygotowanie planów wpisuje się w większą całość, jaką jest Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej (NPOIK), którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla kluczowych elementów umożliwiających funkcjonowanie państwa.

Projekt rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej określa sposób realizacji obowiązków i współpracy w zakresie NPOIK, przez organy administracji publicznej i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe z właścicielami oraz posiadaczami samoistnymi i zależnymi obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej, zwanymi „operatorami infrastruktury krytycznej”, oraz innymi organami i służbami publicznymi.

Z kolei projekt rozporządzenia w sprawie planów ochrony infrastruktury krytycznej określa: • sposób tworzenia, aktualizacji oraz strukturę planów ochrony infrastruktury krytycznej opracowywanych przez właścicieli (oraz posiadaczy samoistnych i zależnych) obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej,; • warunki i tryb uznania spełnienia obowiązku posiadania planu odpowiadającego wymogom planu ochrony infrastruktury krytycznej.
Zgodnie z rozporządzeniem plan powinien zawierać m.in. dane infrastruktury krytycznej obejmujące:
• charakterystykę i podstawowe parametry techniczne;
• plan (mapę) z naniesieniem lokalizacji obiektów, instalacji lub systemu;
• funkcjonalne połączenia z innymi obiektami, instalacjami, urządzeniami lub usługami.

Źródło: MSWiA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama