Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-03-25| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje

Senat: w II czytaniu ustawa o IIP bez poprawek


Dzisiaj (25 marca) w Senacie odbyło się II czytanie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Senatorowie nie wnieśli do projektu żadnych poprawek, dzięki czemu będzie on poddany głosowaniu najprawdopodobniej już jutro (26 marca).

Treść ustawy przybliżył parlamentarzystom Józef Sepioł (PO). Podkreślił on, że z uwagi na daleko idące konsekwencje jej uchwalenia, jest to jeden z ważniejszych projektów przedłożonych w tej kadencji parlamentowi. Choć koszty realizacji ustawy mają być wysokie (około 650 mln zł), to jej wejście w życie przyniesie spore oszczędności zarówno administracji publicznej, jak i przedsiębiorcom, a co ważniejsze, dzięki niej staniemy się członkami społeczeństwa geoinformacyjnego.

Mniej entuzjastyczni w stosunku do projektu byli senatorowie zadający pytania stronie rządowej (po dwóch z klubów PO i PiS). Pytali się m.in.: • jak przebiegały konsultacje, • czy uchwalenie projektu obciąży dodatkowo budżet powiatów, • kim są wymienione w ustawie „osoby trzecie”, • skąd wzięło się opóźnienie w implementacji INSPIRE oraz • dlaczego aż 22 na 55 zapisów wykracza poza wymagania Unii Europejskiej.

Wątpliwości senatorów wyjaśniała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju. Tłumaczyła, że w toku konsultacji żadna organizacja nie zaopiniowała negatywnie ustawy, a jej treść jest minimalną i niezbędną transpozycją dyrektywy na grunt krajowy. Opóźnieniami nie należy się przejmować, bo mają je także inne kraje UE. Jeżeli chodzi o samorządy, to ich budżety nie powinny być dodatkowo obciążone, gdyż projekt w żaden sposób nie zmienia kompetencji powiatów czy gmin, a jedynie sposób ich realizacji. Co więcej, dzięki ustawie GGK będzie mógł uczestniczyć finansowo w projektach geodezyjnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wcześniej przepisy nie przewidywały takiej możliwości. Co do wymienionych w ustawie „osób trzecich” (czyli podmiotów spoza administracji państwowej jako ewentualnych dostarczycieli danych dla IIP), to wg Jolanty Orlińskiej nie wiadomo jeszcze, czy taka opcja będzie w ogóle wykorzystywana przy tworzeniu polskiej IIP. Przepis ten jest wymagany przez dyrektywę INSPIRE, gdyż niektóre państwa UE korzystają z takiego rozwiązania.

Do dyskusji nad projektem nie zgłosił się żaden senator. Ustawa będzie głosowana pod koniec 51. posiedzenia Senatu, czyli – najprawdopodobniej – jutro (26 marca).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS