Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-16| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

W Senacie zakończono pierwsze czytanie ustawy o IIP



Większością sześciu głosów, przy trzech wstrzymujących się, senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła dziś (16 marca) ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) w wersji uchwalonej przez Sejm.

Podczas posiedzenia komisji senatorów interesowały przede wszystkim: przebieg konsultacji z samorządami, konsekwencje finansowe uchwalenia ustawy oraz przyczyny opóźnień w pracach nad projektem. Nie zabrakło także bardziej szczegółowych pytań, np. o skład Rady IIP, tabliczki adresowe na nieruchomościach czy list Związku Powiatów Polskich skierowany do ministra spraw wewnętrznych i administracji, w którym samorządowcy apelowali m.in. o uwzględnienie w projekcie poprawek opozycji. Z ust wiceprzewodniczącego komisji Janusza Sepioła (PO) padła nawet propozycja, by w ustawie nie używać nazwy „geoportal” lub chociaż ją wyjaśnić, bo dla zwykłego obywatela jest ona niezrozumiała.

Wszystkie wątpliwości wyjaśniali Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, oraz Jacek Jarząbek, wiceprezes GUGiK. Podobnie jak w Sejmie tłumaczyli oni, że projekt nie zmienia kompetencji żadnych organów, a jedynie je porządkuje. Odrzucenie propozycji samorządowców GGK uzasadniała tym, że wykraczały one poza wymogi dyrektywy INSPIRE, albo naruszały kompetencje wybranych organów lub też były sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Jolanta Orlińska podkreślała ponadto, że zanim ustawa trafiła do Sejmu, jej treść została uzgodniona na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wyjaśnienia strony rządowej okazały się na tyle przekonujące, że Biuro Legislacyjne i senatorowie nie wnieśli do projektu żadnych poprawek. Prawdopodobne jest jednak, że zostaną one zgłoszone podczas II czytania. O konieczności wprowadzenie kilku zmian technicznych mówił dziś bowiem zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Piotr Otawski. Ich celem miałoby być ujednolicenie zapisów ustaw o IIP oraz o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (z 3 października 2008 r.). Nie zostały one jednak zaprezentowane na dzisiejszych obradach komisji. Jej przewodniczący Mariusz Witczak (PO) stwierdził bowiem, iż niedopuszczalne jest zgłaszanie tego typu propozycji bez wcześniejszego przedstawienia ich MSWiA. Dlatego poprawki te mogą być tematem obrad dopiero podczas II czytania, które odbędzie się 25 lub 26 marca.

Sprawozdawcą KSTiAP ws. ustawy o IIP będzie senator Janusz Sepioł (PO).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama