wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-04| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Związek Powiatów Polskich pisze do ministra SWiA w sprawie ustawy o IIPDrugie czytanie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) nastąpi najprawdopodobniej na rozpoczynającym się już 9 lutego posiedzeniu Sejmu. Nim projekt przejdzie przez Parlament, prezes Związku Powiatów Polskich Kazimierz Kotowski apeluje w liście do Jerzego Millera o wprowadzenie w ustawie 22 zmian.

Treść uwag jest podobna do brzmienia poprawek zgłaszanych przez posłów opozycji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które odbyło się 21 stycznia br. W liście znalazła się m.in. propozycja, która wywołała podczas obrad komisji najgorętszą dyskusję. ZPP proponuje ponownie, by art. 4 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego brzmiał: „Koszty realizacji zadań określonych w art. 4 pkt 1a – 1d pokrywa się z budżetu państwa. W kosztach tych celem realizacji zadań własnych mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub inni inwestorzy”. Zobowiązanie finansowania wybranych prac geodezyjnych przez rząd – zdaniem ZPP – powinno być także dopisane do art. 7a pkt 14 lit. C Pgik (dotyczącego bazy zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz NMT) oraz art. 7a pkt 14 lit. E (dotyczącego kartograficznych opracowań tematycznych). By nie obciążać finansowo samorządów, związek proponuje ponadto, by w art. 23 w zmianie 13 ustawy o IIP dodać zmianę d' w brzmieniu: „udostępnianie nieodpłatne nie obejmuje kosztów sporządzania kopii ortofotomapy oraz kopii informacji z baz danych, o której mowa w art. 4 ust. 1”.

Kazimierz Kotowski argumentuje wymienione propozycje tym, że implementacja dyrektywy INSPIRE nie może być uzasadnieniem do budowy w Polsce systemu, który nie będzie w stanie sprawnie obsługiwać mieszkańców, przedsiębiorców, władz publicznych i innych podmiotów korzystających z danych przestrzennych. Wymienia także główne wady rządowego projektu ustawy o IIP:
• brakuje w nim precyzyjnych regulacji określających środki prawne, organizacyjne i techniczne służące tworzeniu infrastruktury danych i usług dla danych przestrzennych,
• projekt zmian systemowych nie koresponduje z istniejącym modelem gromadzenia i przetwarzania informacji będących w dyspozycji administracji publicznej,
• niewłaściwie oszacowano koszty procesu budowy baz danych, przenosząc obowiązki z tego tytułu na jednostki samorządu terytorialnego (bez zagwarantowania odpowiednich środków finansowych),
• ogranicza się możliwości wykorzystania danych przestrzennych dla wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego regionalnych i lokalnych wspólnot samorządowych.

Kazimierz Kotowski zwraca się ponadto do ministra z pytaniem, czy intencją rządu jest prywatyzacja obsługi PZGiK, jak również centralizacja baz danych geodezyjnych i stworzenie specjalnej agencji realizującej zadania wymienione w ustawie Pgik. Prosi również o wyjaśnienie, dlaczego w projekcie wprowadza się zmianę w ustawie Pgik polegającą na budowie nowego Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach nieobejmowanego działaniem ustawy o IIP. ZPP chciałby wreszcie wiedzieć, czy rząd gwarantuje JST niezbędne środki finansowe, w szczególności na tworzenie i aktualizację baz danych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS