Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-01-25| Geodezja, Mapy, Prawo

Związek Powiatów Polskich krytycznie wobec ustawy o IIP


W najnowszym 213. numerze Internetowego Serwisu Informacyjnego Związku Powiatów Polskich z 24 stycznia 2010 r. w dziale „Tematy tygodnia” możemy przeczytać notatkę redaktora naczelnego Marka Wójcika zatytułowaną „Kolejna próba centralizacji zasobu geodezyjnego” na temat prac w Sejmie nad ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP).

Autor pisze w niej:
„Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajmowała się projektem ustawy o infrastrukturze [informacji – red.] przestrzennej. Poprawki zgłaszane przez samorządowców i geodetów reprezentujących ZPP i ZMP zostały w całości odrzucone, mimo że merytorycznie uzasadniano negatywne skutki wprowadzania propozycji prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy przy okazji wprowadzania ustawy o INSPIRE, kolejny raz próbuje się dokonać centralizacji zadań geodezyjnych. Proponuje się zburzenie systemu, który przez 10 lat działa dobrze na szczeblu powiatów dzięki zaangażowaniu samorządów, które czują się odpowiedzialne za prowadzenie powierzonych zadań.
Istotne, i jednocześnie nieuczciwe jest działanie, w którym padają stwierdzenia o uzgodnieniu tego projektu przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Warto przypomnieć, że podczas posiedzenia KWRziST strona rządowa została zobowiązana do wprowadzenia niezbędnych poprawek uwzględniających głosy ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego (zmian tych nie dokonano, projekt nie wrócił na posiedzenie KWRziST, a do Sejmu przekazano wersję zawierającą sporne, systemowe rozstrzygnięcia, tyle tylko, że inaczej zapisane).
Jak piszą geodeci powiatowi, projekt ustawy w zakresie zmian do Prawa geodezyjnego i kartograficznego w sposób zasadniczy narusza Konstytucję, w części dotyczącej kompetencji zadań samorządowych oraz podziału zadań rządowych i samorządowych.
Rzecz jasna będziemy czynić starania o zmianę tej sytuacji. Szkoda tylko, że zmagania o prawidłowe regulacje, odbywać się muszą według scenariusza: najpierw bronimy się przez złymi propozycjami, a dopiero potem budujemy właściwe przepisy. Ale będziemy uparci”.

ISI ZPP nr 213

Źródło: ZPP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama