Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-04| Prawo, Instytucje

Sejm uchwalił ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej


Dziś (4 marca) Sejm przyjął ustawę O infrastrukturze informacji przestrzennej. W głosowaniu uczestniczyło 430 posłów, za jej uchwaleniem głosowało 272 parlamentarzystów, przeciw – 154, wstrzymało się 4.


Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 27 listopada 2009 r. i najpierw zajęła się nim Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pierwsze czytanie odbyło się 16 grudnia. Następnie ustawa została przesłana do specjalnie utworzonej podkomisji, w obradach której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. W wyniku prac podkomisji do projektu dodano m.in. przepis, który ma umożliwić prowadzenie przez samorządy mapy analogowej do końca 2013 roku. 21 stycznia 2010 r. sprawozdanie z obrad podkomisji przedłożono Komisji AiSW wraz z kilkunastoma poprawkami posłów opozycji. Po burzliwej dyskusji wszystkie te poprawki odrzucono, a rządowy projekt ustawy przyjęto i przekazano do II czytania, które odbyło się 10 lutego podczas 60. posiedzenia Sejmu. W jego trakcie posłowie Prawa i Sprawiedliwości ponownie złożyli 22 poprawki do ustawy i skierowali projekt z powrotem pod obrady komisji. 18 lutego członkowie komisji przegłosowali wniosek do Sejmu o odrzucenie w III czytaniu wszystkich propozycji PiS-u, co dziś (4 marca) – zgodnie z przewidywaniami – miało miejsce.

Ustawa o IIP trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Senatorowie mogą wnieść do projektu poprawki i przekazać go do ponownego rozpatrzenia Sejmowi lub przyjąć ustawę w jej obecnym kształcie i przesłać ją do prezydenta. Ten ma 21 dni na ustosunkowanie się do niej (tj. zawetowanie, podpisanie lub przekazanie do Trybunału Konstytucyjnego).

Zgodnie z przepisami europejskiej dyrektywy INSPIRE ustawa powinna być uchwalona do 15 maja 2009 roku.

Opis przebiegu legislacyjnego ustawy o IIP
Treść ustawy

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do Don Pedro Odpowiedź jest prosta - z tego samego powodu z którego nie przekształcono map do wersji numerycznej. Instrukcja K-1 z 98 (podobnie jak projekt rozporządzenia o mapie zasadniczej) dopuszcza stosowanie innych układów (tych, w których założono arkusze analogowe) do czasu przejścia na numerykę.
  
O układzie 2000 Właśnie! Zastanawiam się jak to możliwe, że tyle powiatów nie dotrzymało terminu przejścia na układ 2000 i nikt za to nie został pociągnięty do odpowiedzialności...
  
Machina ruszyła... tylko ja się obawiam czy nie przetoczy się po nas. Ja tam pisowcem nie jestem ale naprawdę niektóre poprawki, chociażby związane z finansowaniem to można było przyjąć. Ale nie... przyjęto jedną, jedyną poprawkę, zezwalającą do 2013 roku samorządom prowadzenie analogowej Mapy Zasadniczej naszymi rękami. No faktycznie ta poprawka nie będzie kosztowała nic ani Skarb Państwa ani budżety samorządów. I co to da? Jeśli Powiatom nawet 10 lat nie starczyło na przejście na układ 2000, to 3 lata ma wystarczyć PODGiK na przejście na numerykę? Koń by się uśmiał...
  
koło się toczy... coś sie powolutku rusza w kwestiach nas dotyczących. Pora teraz na PGiK i rozporządzenia...
  



zobacz też:

|2010-02-18| Ustawa o IIP bez poprawek do trzeciego czytania

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrzyła (17 lutego) poprawki do ustawy o ...

|2010-02-10| Zakończono II czytanie projektu ustawy o IIP

Podczas dzisiejszego (10 lutego) posiedzenia Sejmu zakończono II czytanie rządowego projektu ustawy o ...

|2010-01-21| Komisja AiSW przyjęła projekt ustawy o IIP

Podczas dzisiejszego (21 stycznia) posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-06 | WARSZAWA | Konferencja "Rewitalizacja z zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych oraz zdegradowanych"
W dniach 6–7 lutego 2025 r. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja ...
więcej
2025-02-13 | POZNAŃ | XVII Dzień Urbanisty
„Reforma systemu planowania stała się niezaprzeczalnym faktem – z całym swoim bagażem ...
więcej
2025-10-22 | ZIELONA GÓRA | II Kongres Geoinformacyjny
Po podsumowaniu I Kongresu Geoinformacyjnego Komitet Sterujący podjął decyzję o organizacji ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Janusz Śledziński (1931-2021)

Janusz Śledziński (1931-2021)
Ceniony specjalista w zakresie geodezji wyższej i satelitarnej, grawimetrii i astronomii, przez lata związany z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z kluczowych inicjatorów powstania sieci ASG-EUPOS. Urodził się 29 ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
45 p.n.e.
Juliusz Cezar wprowadza w Cesarstwie Rzymskim kalendarz Juliański. Rok liczył 365 dni (plus jeden dzień przestępny uwzględniany co 4 lata). Za jego panowania zapoczątkowano prace nad sporządzeniem mapy Cesarstwa dla celów podatkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama