|2010-03-04|
Prawo, Instytucje
Sejm uchwalił ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej
Dziś (4 marca) Sejm przyjął ustawę O infrastrukturze informacji przestrzennej. W głosowaniu uczestniczyło 430 posłów, za jej uchwaleniem głosowało 272 parlamentarzystów, przeciw – 154, wstrzymało się 4.
Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 27 listopada 2009 r. i najpierw zajęła się nim Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pierwsze czytanie odbyło się 16 grudnia. Następnie ustawa została przesłana do specjalnie utworzonej podkomisji, w obradach której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. W wyniku prac podkomisji do projektu dodano m.in. przepis, który ma umożliwić prowadzenie przez samorządy mapy analogowej do końca 2013 roku. 21 stycznia 2010 r. sprawozdanie z obrad podkomisji przedłożono Komisji AiSW wraz z kilkunastoma poprawkami posłów opozycji. Po burzliwej dyskusji wszystkie te poprawki odrzucono, a rządowy projekt ustawy przyjęto i przekazano do II czytania, które odbyło się 10 lutego podczas 60. posiedzenia Sejmu. W jego trakcie posłowie Prawa i Sprawiedliwości ponownie złożyli 22 poprawki do ustawy i skierowali projekt z powrotem pod obrady komisji. 18 lutego członkowie komisji przegłosowali wniosek do Sejmu o odrzucenie w III czytaniu wszystkich propozycji PiS-u, co dziś (4 marca) – zgodnie z przewidywaniami – miało miejsce.
Ustawa o IIP trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Senatorowie mogą wnieść do projektu poprawki i przekazać go do ponownego rozpatrzenia Sejmowi lub przyjąć ustawę w jej obecnym kształcie i przesłać ją do prezydenta. Ten ma 21 dni na ustosunkowanie się do niej (tj. zawetowanie, podpisanie lub przekazanie do Trybunału Konstytucyjnego).
Zgodnie z przepisami europejskiej dyrektywy INSPIRE ustawa powinna być uchwalona do 15 maja 2009 roku.
Opis przebiegu legislacyjnego ustawy o IIP Treść ustawy
JK
|