Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-03-19| Geodezja, Mapy, Instytucje

Wszystkie nadleśnictwa mają mapy numeryczne


10 marca w Nadleśnictwie Celestynów została odebrana ostatnia leśna mapa numeryczna (LMN) w Lasach Państwowych, kończąc tym samym proces tworzenia tego typu opracowań w tej instytucji

Odbiór pierwszej mapy numerycznej w Lasach Państwowych miał miejsce w Nadleśnictwie Złotów 18 marca 1999 r. Opracowanie to zostało wykonane jeszcze przed wejściem w życie standardu LMN (zarządzenie dyrektora generalnego LP z 23 sierpnia 2001 r., z późniejszymi zmianami), ale zgodnie ze wstępnymi założeniami normującymi budowanie map numerycznych w LP. W 2002 r. została ona dostosowana do wymogów standardu LMN.

Jak wyjaśniono na stronie LP, mapy numeryczne w prawie wszystkich nadleśnictwach powstawały w ramach prac urządzeniowych, dlatego trwało to aż 11 lat. Już w 1999 r. opracowano specjalne przeglądarki, które pozwoliły na użytkowanie przekazywanych stopniowo map (ok. 40 rocznie). Bardziej efektywne wykorzystanie LMN było możliwe od końca 2003 r., gdy do użytku oddany został pakiet aplikacji do odbioru i obsługi leśnych map numerycznych. Przejmowane od wykonawców opracowania były dzięki temu dokładniej sprawdzane pod kątem poprawności i staranności wykonania (służą do tego programy TraKo i Kontrola LMN) oraz miały możliwość prowadzenia aktualizacji bazy geometrycznej (Aktualizator LMN).

Lasy Państwowe nie spoczywają jednak na laurach i planują wprowadzanie kolejnych zmian. Najważniejszą będzie migracja map do centralizowanego Systemu Informatycznego LP (SILP) oraz praca z nową przeglądarką działającą w środowisku internetowym.

Źródło: Krzysztof Okła (Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki DGLP)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS