Ministerstwo Środowiska przeprowadziło analizy przestrzenne efektów oddziaływania na środowisko (w szczególności na obszary Natura 2000) projektowanych małych obiektów retencyjnych. Wyniki badań upubliczniono do konsultacji.
Projekt budowy małych zbiorników retencyjnych realizowany jest przez Lasy Państwowe ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Jego celem jest zwiększenie możliwości przeciwdziałania powodziom i suszom w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych. W ramach prac nad prognozą oddziaływania na środowisko zidentyfikowano możliwość wystąpienia potencjalnych zagrożeń dla:
• 88 obiektów małej retencji zlokalizowanych na obszarach specjalnej ochrony ptaków lub w ich sąsiedztwie,
• 162 obiektów małej retencji zlokalizowanych na specjalnych obszarach ochrony siedlisk lub w ich sąsiedztwie.
Informacje o ewentualnych kolizjach z obszarami Natura 2000 zostały zweryfikowane i wygenerowane za pomocą analiz przestrzennych na warstwach tematycznych przy użyciu oprogramowania GIS. Opracowane dane zostały upublicznione z wyprzedzeniem w stosunku do przewidzianych ustawą konsultacji społecznych, których rozpoczęcie zaplanowano na drugą połowę sierpnia. Wszelkie informacje i sugestie dotyczące projektowanych obiektów małej retencji należy przesyłać do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Ministerstwa Środowiska.
