Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-29| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

IO PAN dostał 38 mln zł na satelitarny monitoring Bałtyku


Instytut Oceanologii PAN otrzymał od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 38 mln zł dotacji na utworzenie systemu „SatBałtyk” do satelitarnego monitoringu środowiska całego Morza Bałtyckiego.

Projekt ma umożliwić generowanie aktualnych map rozkładów temperatury, przezroczystości wód, stężenia chlorofilu i zanieczyszczeń oraz zakwitów trujących alg. Będzie on kontynuacją programu DESAMBEM (DEvelopment of a SAtellite Method for Baltic Ecosystem Monitoring), w ramach którego polscy naukowcy opracowywali algorytmy przetwarzania danych satelitarnych dla Morza Bałtyckiego. System „SatBałtyk” ma ruszyć za pięć lat.

– Morza, takie jak Bałtyk, są trudniejsze do monitorowania, bo wypełniają je tzw. wody morskie drugiego rodzaju, których właściwości zależą dodatkowo od czynników zewnętrznych (allogenicznych), w tym także podlegają silnym wpływom działalności ludzkiej – powiedział PAP prof. Bogdan Woźniak z IO PAN. Dodał ponadto, że posiadanie przez Polskę niezależnej silnej bazy naukowej i systemu dopływu danych źródłowych o środowisku morskim pozwoli racjonalnie przeciwstawiać się przypisywaniu winy i nadmiernym ograniczeniom oraz umożliwi kompetentny udział w ustalaniu norm międzynarodowych.

Strona internetowa projektu DESAMBEM

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS