|2009-05-21|
GIS, Mapy
Wydano polski atlas Bałtyku
Pod koniec kwietnia bieżącego roku w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie zaprezentowano „Atlas siedlisk dna obszarów morskich”. Jest on efektem ponaddwuletniego międzynarodowego projektu „Przyrodnicze uwarunkowania planowania przestrzennego w polskich obszarach morskich z uwzględnieniem sieci Natura 2000".
Na 180 stronach atlasu zaprezentowano m.in.: obszary Natura 2000, batymetrię, zasolenie i temperaturę wód, osady, prądy przydenne, fale wiatrowe, waloryzację dna morskiego, a także rozmieszczenie flory i fauny Bałtyku. Atlas dostępny jest zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej (format PDF – 180 MB).
Jak podkreśla w wywiadzie dla PAP profesor Jan Marcin Węsławski z PAN, niektóre mapy okazały się dla oceanografów sporym zaskoczeniem. Pokazują one m.in., że Zatoka Pucka, mimo iż leży w okolicy trzech dużych miast, jest czystsza niż się spodziewano, a niezwykle cenne siedliska łąk trawy morskiej, choć zdegradowane, regenerują się i mają się coraz lepiej.
Projekt „Przyrodnicze uwarunkowania planowania przestrzennego w polskich obszarach morskich z uwzględnieniem sieci Natura 2000" realizowało przez dwa lata sześć polskich instytutów badawczych: Instytut Oceanologii PAN, Instytut Oceanografii UG, Instytut Morski w Gdańsku, Morski Instytut Rybacki, Państwowy Instytut Geologiczny oraz Norweski Instytut Badań Wody i norweskie Przedsiębiorstwo Badań i Doradztwa GEOMOR-NIVA. Przy zbieraniu danych korzystano z najnowszych technologii, m.in.: ze zdjęć satelitarnych i lotniczych, metod hydroakustycznych oraz zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych z kamerą TV.
Źródło: PAP/Bałtyk.org.pl/IO PAN
|