Zaledwie pół roku po zaprezentowaniu przez szczecińską firmę GISPRO własnego mobilnego systemu skanowania (MSS) możemy oglądać kolejny ciekawy przykład jego wykorzystania. Tym razem zeskanowano 14 km plaży, wydm i klifów położonych w okolicach miejscowości Trzęsacz, Niechorze oraz Mrzeżyno.
Wynikiem pomiaru mobilnego w dwóch kierunkach jest chmura punktów o gęstości do 2 tys. pkt/m kw. pomierzona przez trzy skanery laserowe wraz ze zdjęciami z kamer o znanych współrzędnych. Z uwagi na prowadzone prace remontowe oraz brak możliwości wjazdu samochodem, wzdłuż 800 metrów dane zebrano przy użyciu skaningu statycznego i z sukcesem nawiązano i połączone je ze skanowaniem mobilnym.
W odniesieniu do punktów kontrolnych opracowanie charakteryzuje dokładność od 3 do 5 cm (wzdłuż osi x, y, z). Biorąc pod uwagę wpływ błędów wynikających z wysokości klifów przysłaniających południową części nieboskłonu, pracownicy GISPRO oceniają ten wynik jako bardzo dobry.
Na bazie opracowania wykonane zostaną dokładne profile wybrzeża oraz klifów. Otrzymane wyniki zostaną ponadto porównane z danymi pochodzącymi z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Na bazie opracowania możliwe będzie także wygenerowanie bardzo dokładnego numerycznego modelu terenu oraz pokrycia terenu, monitoring zmian kształtu wybrzeża w czasie oraz obliczenie bilansu zysków i strat mas ziemnych pasu wybrzeża. Docelowym odbiorcą danych jest Urząd Morski w Szczecinie.
Miesiąc temu firma GISPRO wykonała podobny pomiar na odcinku 6 km w okolicach Dziwnówka dla Uniwersytetu Szczecińskiego w celu udokumentowania strat po sztormie.
Więcej zdjęć