Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-18| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

GISPRO skanuje wybrzeże Bałtyku


Zaledwie pół roku po zaprezentowaniu przez szczecińską firmę GISPRO własnego mobilnego systemu skanowania (MSS) możemy oglądać kolejny ciekawy przykład jego wykorzystania. Tym razem zeskanowano 14 km plaży, wydm i klifów położonych w okolicach miejscowości Trzęsacz, Niechorze oraz Mrzeżyno.

Wynikiem pomiaru mobilnego w dwóch kierunkach jest chmura punktów o gęstości do 2 tys. pkt/m kw. pomierzona przez trzy skanery laserowe wraz ze zdjęciami z kamer o znanych współrzędnych. Z uwagi na prowadzone prace remontowe oraz brak możliwości wjazdu samochodem, wzdłuż 800 metrów dane zebrano przy użyciu skaningu statycznego i z sukcesem nawiązano i połączone je ze skanowaniem mobilnym.

W odniesieniu do punktów kontrolnych opracowanie charakteryzuje dokładność od 3 do 5 cm (wzdłuż osi x, y, z). Biorąc pod uwagę wpływ błędów wynikających z wysokości klifów przysłaniających południową części nieboskłonu, pracownicy GISPRO oceniają ten wynik jako bardzo dobry.

Na bazie opracowania wykonane zostaną dokładne profile wybrzeża oraz klifów. Otrzymane wyniki zostaną ponadto porównane z danymi pochodzącymi z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Na bazie opracowania możliwe będzie także wygenerowanie bardzo dokładnego numerycznego modelu terenu oraz pokrycia terenu, monitoring zmian kształtu wybrzeża w czasie oraz obliczenie bilansu zysków i strat mas ziemnych pasu wybrzeża. Docelowym odbiorcą danych jest Urząd Morski w Szczecinie.

Miesiąc temu firma GISPRO wykonała podobny pomiar na odcinku 6 km w okolicach Dziwnówka dla Uniwersytetu Szczecińskiego w celu udokumentowania strat po sztormie.

Więcej zdjęć

Źródło: GISPRO Sp. z o.o.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS