Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-19| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja

Geodeci i oceanografowie obliczyli wahania masy wody w oceanie


Po raz pierwszy zaobserwowano i określono stopień wahania masy wody w oceanach. W tym celu skorzystano z danych satelitarnych, opracowań kartograficznych i rozmaitych pomiarów. Dzięki danym stworzono numeryczny model, który pozwolił na precyzyjne oszacowanie zmian masy wody.

Badania prowadzili m.in. specjaliści z Instytutu Geodezji i Geoinformacji na Uniwersytecie w Bonn wspólnie z naukowcami niemieckiego Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera. Całość badań została sfinansowana przez niemiecką fundację na rzecz badań (Deutsche Forschungsgemeinschaft).

Jak tłumaczy geodeta prof. Juergen Kusche, wykonanie odpowiednich obliczeń nie było łatwe i wymagało połączeń kilku dyscyplin naukowych. O ile wyznaczenie zróżnicowania poziomu morza jest stosunkowo łatwe, o tyle zmiany masy wody na całej kuli ziemskiej nie są łatwe do zaobserwowania. W celu określenia objętości wód na danym obszarze naukowcy wykorzystali dane topograficzne dna morskiego oraz wysokości od dna do powierzchni oceanu. Potrzebne były również szczegółowe dane dotyczące temperatury i poziomu zasolenia wody, co ma istotny wpływ na jej masę.

Specjaliści wykorzystali także dane zgromadzone przez satelity misji GRACE, które wykonywały pomiary grawitacji co 1 m. Zmiana masy wpływała na zarejestrowaną przez aparaty siłę grawitacji. Ponadto badacze wykorzystali pomiary GPS do obliczenia wyporności wody. Wszystkie dane połączono w jednym modelu numerycznym. Jak powiedział Kusche, badacze po raz pierwszy udowodnili, że w oceanach mają miejsce znaczące fluktuacje masy wody. Bywa, że wahania sięgają globalnie trzy kwadryliony kilogramów, co odpowiada średniej zmianie poziomu wody od 7 do 8 mm. Wyniki badań mają istotne znaczenie m.in. dla budowy modeli zmian klimatycznych.

Źródło: PAP, Deutsches GeoForschungsZentrum - GFZ zum Seitenanfang


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS