wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-19| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja

Geodeci i oceanografowie obliczyli wahania masy wody w oceanie


Po raz pierwszy zaobserwowano i określono stopień wahania masy wody w oceanach. W tym celu skorzystano z danych satelitarnych, opracowań kartograficznych i rozmaitych pomiarów. Dzięki danym stworzono numeryczny model, który pozwolił na precyzyjne oszacowanie zmian masy wody.

Badania prowadzili m.in. specjaliści z Instytutu Geodezji i Geoinformacji na Uniwersytecie w Bonn wspólnie z naukowcami niemieckiego Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera. Całość badań została sfinansowana przez niemiecką fundację na rzecz badań (Deutsche Forschungsgemeinschaft).

Jak tłumaczy geodeta prof. Juergen Kusche, wykonanie odpowiednich obliczeń nie było łatwe i wymagało połączeń kilku dyscyplin naukowych. O ile wyznaczenie zróżnicowania poziomu morza jest stosunkowo łatwe, o tyle zmiany masy wody na całej kuli ziemskiej nie są łatwe do zaobserwowania. W celu określenia objętości wód na danym obszarze naukowcy wykorzystali dane topograficzne dna morskiego oraz wysokości od dna do powierzchni oceanu. Potrzebne były również szczegółowe dane dotyczące temperatury i poziomu zasolenia wody, co ma istotny wpływ na jej masę.

Specjaliści wykorzystali także dane zgromadzone przez satelity misji GRACE, które wykonywały pomiary grawitacji co 1 m. Zmiana masy wpływała na zarejestrowaną przez aparaty siłę grawitacji. Ponadto badacze wykorzystali pomiary GPS do obliczenia wyporności wody. Wszystkie dane połączono w jednym modelu numerycznym. Jak powiedział Kusche, badacze po raz pierwszy udowodnili, że w oceanach mają miejsce znaczące fluktuacje masy wody. Bywa, że wahania sięgają globalnie trzy kwadryliony kilogramów, co odpowiada średniej zmianie poziomu wody od 7 do 8 mm. Wyniki badań mają istotne znaczenie m.in. dla budowy modeli zmian klimatycznych.

Źródło: PAP, Deutsches GeoForschungsZentrum - GFZ zum Seitenanfang


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS