Dzisiaj w nocy (2 listopada) wystrzelony został satelita SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity satellite). Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła również plany dotyczące misji kolejnych aparatów.
Ważący 658 kg aparat SMOS został wystrzelony z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku. Około 70 minut po starcie rakiety satelita odłączył się od niej i zaczął krążyć 760 km nad powierzchnią Ziemi. SMOS jest kontrolowany i sterowany przez specjalistów z francuskiego centrum kosmicznego w Tuluzie (CNES). Zadaniem nowego satelity jest badanie zmian klimatu oraz wymiany soli i wody pomiędzy oceanem a powierzchnią lądu. Minie jednak jeszcze kilka miesięcy zanim aparat oraz zainstalowane na nim urządzenia zostaną całkowicie skalibrowane i SMOS prześle pierwsze dane.

Wystrzelenie aparatu SMOS, jak również misja umieszczonego na orbicie w marcu br. GOCE odbywają się zgodnie z planem. ESA zapowiada jednak kolejne przedsięwzięcia. Na luty 2010 roku planowane jest wystrzelenie satelity Cryosat-2. Będzie on służył do szczegółowego monitorowania lodowców, lądolodów oraz pokrywy śnieżnej na całym globie. Z kolei aparat ADM-Aeolus, ma trafić na orbitę w 2011 r. Będzie on obserwował atmosferę, jak również pole magnetyczne Ziemi. Przewidywana jest również misja satelity EarthCARE, którego wystrzelenie zaplanowano na 2013 rok. Jego zadaniem będzie zbieranie danych dotyczących składu chemicznego atmosfery, głównie aerozoli.