Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-09| GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje

GOCE będzie pracował na krawędzi atmosfery


Grawitacyjny satelita GOCE ma okrążać Ziemię na niebezpiecznie niskiej orbicie na wysokości 268 km. Gdyby zawiodły jego silniki jonowe, to w ciągu ośmiu dni znalazłby się tak nisko, że powrót na wyższą orbitę stałby się niemożliwy.

Zadaniem europejskiego satelity GOCE (Gravity Field and standy-state Ocean Circulation Explorer) będzie wykonanie niezwykle dokładnej mapy pola grawitacyjnego Ziemi. Aby osiągnąć cel misji, aparat musi orbitować tak nisko, jak to tylko możliwe. W ten sposób będzie można zaobserwować wahania pola grawitacyjnego Ziemi (z dokładnością do 1 mGala) z rozdzielczością sięgającą jednej minuty. Dokładna mapa pomoże w określaniu obiegu wody w oceanach i zmian ich poziomu, co ma związek z ociepleniem klimatu. Dane będą także wykorzystywane w badaniach zmian zachodzących we wnętrzu Ziemi. Znajdą także praktyczne zastosowania, m.in. w geodezji – na ich podstawie uzyskany zostanie model geoidy o dokładności 1-2 cm. Misja jest prowadzona w ramach programu ESA pod nazwą „Living Planete”.
Poruszanie się na orbicie blisko granicy wejścia w atmosferę wymaga precyzyjnej znajomości położenia satelity, sam aparat został specjalnie do tego przystosowany. GOCE ma aerodynamiczny kształt, a na jego powierzchni nie zamontowano żadnych ruchomych części, jak np. koła reakcyjne, silniki sterujące czy obrotowe anteny nadawcze. Odbiornik GPS znajdujący się na satelicie śledzi jednocześnie 12 satelitów GPS i dostarcza do centrum kontroli lotów informacje na temat pozycji i prędkości aparatu.
Umieszczenie satelity na orbicie planowane jest na 16 marca br.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS