wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-09| GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje

GOCE będzie pracował na krawędzi atmosfery


Grawitacyjny satelita GOCE ma okrążać Ziemię na niebezpiecznie niskiej orbicie na wysokości 268 km. Gdyby zawiodły jego silniki jonowe, to w ciągu ośmiu dni znalazłby się tak nisko, że powrót na wyższą orbitę stałby się niemożliwy.

Zadaniem europejskiego satelity GOCE (Gravity Field and standy-state Ocean Circulation Explorer) będzie wykonanie niezwykle dokładnej mapy pola grawitacyjnego Ziemi. Aby osiągnąć cel misji, aparat musi orbitować tak nisko, jak to tylko możliwe. W ten sposób będzie można zaobserwować wahania pola grawitacyjnego Ziemi (z dokładnością do 1 mGala) z rozdzielczością sięgającą jednej minuty. Dokładna mapa pomoże w określaniu obiegu wody w oceanach i zmian ich poziomu, co ma związek z ociepleniem klimatu. Dane będą także wykorzystywane w badaniach zmian zachodzących we wnętrzu Ziemi. Znajdą także praktyczne zastosowania, m.in. w geodezji – na ich podstawie uzyskany zostanie model geoidy o dokładności 1-2 cm. Misja jest prowadzona w ramach programu ESA pod nazwą „Living Planete”.
Poruszanie się na orbicie blisko granicy wejścia w atmosferę wymaga precyzyjnej znajomości położenia satelity, sam aparat został specjalnie do tego przystosowany. GOCE ma aerodynamiczny kształt, a na jego powierzchni nie zamontowano żadnych ruchomych części, jak np. koła reakcyjne, silniki sterujące czy obrotowe anteny nadawcze. Odbiornik GPS znajdujący się na satelicie śledzi jednocześnie 12 satelitów GPS i dostarcza do centrum kontroli lotów informacje na temat pozycji i prędkości aparatu.
Umieszczenie satelity na orbicie planowane jest na 16 marca br.

Źródło: ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS