wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-05-28| GNSS, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Nowy satelita pomierzy globalne zasolenie i wilgotność gleb


Dzisiaj (28 maja) ESA ogłosiła, że nowy satelita SMOS przeszedł wszystkie przeglądy i jest gotowy do wyniesienia na orbitę jeszcze w tym roku.

Satelita musiał przejść obowiązkowy przegląd (Flight Acceptance Review) nie tylko samego aparatu, ale również urządzeń niezbędnych do wystrzelenia go oraz aparatury kontrolnej na Ziemi. SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity satellite) wyposażony jest w radiometr MIRAS (Microwave Imaging Radiometer using Aperture Synthesis), za pomocą którego wykona globalne pomiary zawartości wody i soli w glebie. Nad lądami będzie wykonywał zdjęcia o rozdzielczości 50 km co 3 dni. Ponadto satelita będzie badał zasolenie wody morskiej z dokładnością 0,1 psu (0,1 g w litrze wody), a wyniki będą uśredniane dla obszaru o wymiarach 200x200 km.

Zdjęcia mają przyczynić się do powstania modeli klimatycznych oraz analizy wymiany soli i wody pomiędzy oceanem a powierzchnią lądu. Badania te będą miały praktyczne zastosowanie dla rolnictwa i gospodarki wodnej. Obecnie aparat jest przygotowywany do przewiezienia z Francji do Kosmodromu w Plesiecku w północnej Rosji, skąd zostanie wystrzelony.

Źródło: ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt