|2009-11-10|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje
Opublikowano projekt ustawy o IIP wraz z szacunkowym kosztem jej wdrożenia
Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował treść projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej wprowadzającej na grunt polski dyrektywę INSPIRE (wraz z uzasadnieniem). Dokument został zaakceptowany przez rząd podczas posiedzenia 3 listopada.
Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy, należy rozróżnić dwa rodzaje kosztów: 1) koszty tworzenia i utrzymania infrastruktury informacji przestrzennej na podstawie istniejących danych i usług związanych z tymi danymi, obejmujących: • tworzenie metadanych dla danych przestrzennych oraz ich utrzymanie w aktualności, • harmonizację rejestrów i danych przestrzennych zgodnie z przepisami wykonawczymi do projektu ustawy utworzenie i eksploatacja geoportalu infrastruktury lub włączenie do istniejących infrastruktur, • szkolenia i bieżące podnoszenie wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia, • koordynację i monitorowanie budowy infrastruktury; 2) koszty pozyskiwania nowych zbiorów danych obejmujące odpowiednią modernizację istniejących zasobów.
Z wdrożeniem projektowanej ustawy są związane tylko koszty wyszczególnione w punkcie 1. Zgodnie z art. 4 pkt 4 dyrektywy INSPIRE projekt ustawy jako transpozycja tej dyrektywy nie obejmuje pozyskiwania nowych danych przestrzennych, a związane z tym nakłady nie są objęte przedstawionymi poniżej oszacowaniami skutków finansowych.
Koszty pozyskiwania nowych zbiorów danych (2) będą sukcesywnie uwzględniane w budżetach poszczególnych organów administracji zgodnie z potrzebami i obecnymi zasadami. W trakcie tworzenia wymienionych w punkcie 1 metadanych nastąpi powszechne, jednolite i szczegółowe opisanie i zarejestrowanie istniejących w Polsce zasobów danych przestrzennych objętych kompetencjami różnych organów i instytucji rządowych i samorządowych. Pozwoli to na ocenę wartości użytkowej tych zasobów pod względem ich jakości, aktualności oraz dostosowania do rosnących potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju kraju, społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy. Uzyskane wyniki umożliwią pełne oszacowanie kosztów wymienionych w punkcie 2. Największych nakładów będą wymagały prace w dziedzinie katastru nieruchomości (ok. 600 mln zł) oraz bazy danych topograficznych (ok. 300 mln zł).
Zadania
Koszty w mln zł
w okresie 10 lat
2009
2010
2011-2013
2014-2019
tworzenie metadanych dla danych przestrzennych oraz utrzymanie ich w bieżącej aktualności
150
10
40
90
10
harmonizacja rejestrów i danych przestrzennych zgodnie z przepisami wykonawczymi do projektu ustawy
250
15
40
105
90
utworzenie i eksploatacja geoportalu infrastruktury lub włączenie do istniejących infrastruktur, w tym utworzenie usług sieciowych zgodnie z art. 9.1 ustawy o IIP
180
17
42
77
44
szkolenia i bieżące podnoszenie wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia
20
3
3
8
6
koordynacja i monitorowanie budowy infrastruktury
50
5
10
20
15
Koszty całkowite
650
50
135
300
165
Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem
Źródlo: GUGiK, AW
|