wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-10| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

Opublikowano projekt ustawy o IIP wraz z szacunkowym kosztem jej wdrożeniaGłówny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował treść projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej wprowadzającej na grunt polski dyrektywę INSPIRE (wraz z uzasadnieniem). Dokument został zaakceptowany przez rząd podczas posiedzenia 3 listopada.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy, należy rozróżnić dwa rodzaje kosztów:
1) koszty tworzenia i utrzymania infrastruktury informacji przestrzennej na podstawie istniejących danych i usług związanych z tymi danymi, obejmujących: • tworzenie metadanych dla danych przestrzennych oraz ich utrzymanie w aktualności, • harmonizację rejestrów i danych przestrzennych zgodnie z przepisami wykonawczymi do projektu ustawy utworzenie i eksploatacja geoportalu infrastruktury lub włączenie do istniejących infrastruktur, • szkolenia i bieżące podnoszenie wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia, • koordynację i monitorowanie budowy infrastruktury;
2) koszty pozyskiwania nowych zbiorów danych obejmujące odpowiednią modernizację istniejących zasobów.

Z wdrożeniem projektowanej ustawy są związane tylko koszty wyszczególnione w punkcie 1. Zgodnie z art. 4 pkt 4 dyrektywy INSPIRE projekt ustawy jako transpozycja tej dyrektywy nie obejmuje pozyskiwania nowych danych przestrzennych, a związane z tym nakłady nie są objęte przedstawionymi poniżej oszacowaniami skutków finansowych.

Koszty pozyskiwania nowych zbiorów danych (2) będą sukcesywnie uwzględniane w budżetach poszczególnych organów administracji zgodnie z potrzebami i obecnymi zasadami. W trakcie tworzenia wymienionych w punkcie 1 metadanych nastąpi powszechne, jednolite i szczegółowe opisanie i zarejestrowanie istniejących w Polsce zasobów danych przestrzennych objętych kompetencjami różnych organów i instytucji rządowych i samorządowych. Pozwoli to na ocenę wartości użytkowej tych zasobów pod względem ich jakości, aktualności oraz dostosowania do rosnących potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju kraju, społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy.
Uzyskane wyniki umożliwią pełne oszacowanie kosztów wymienionych w punkcie 2. Największych nakładów będą wymagały prace w dziedzinie katastru nieruchomości (ok. 600 mln zł) oraz bazy danych topograficznych (ok. 300 mln zł).

Zadania

Koszty w mln zł

w okresie 10 lat

2009

2010

2011-2013

2014-2019

tworzenie metadanych dla danych przestrzennych oraz utrzymanie ich w bieżącej aktualności

150

10

40

90

10

harmonizacja rejestrów i danych przestrzennych zgodnie z przepisami wykonawczymi do projektu ustawy

250

15

40

105

90

utworzenie i eksploatacja geoportalu infrastruktury lub włączenie do istniejących infrastruktur, w tym utworzenie usług sieciowych zgodnie z art. 9.1 ustawy o IIP

180

17

42

77

44

szkolenia i bieżące podnoszenie wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia

20

3

3

8

6

koordynacja i monitorowanie budowy infrastruktury

50

5

10

20

15

Koszty całkowite

650

50

135

300

165

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem

Źródlo: GUGiK, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pójdzie Idą Święta, premia by się przedała ;->

pójdzie raczej w wiadome miejsce na koszt kontroli tego co zrobiono dotychczas.

Ciekawe jak tu wydać 50 mln zł jeszcze w tym roku 2009? A koszt kosztorysu?

50 baniek Ciekawe jak tu wydać 50 mln zł jeszcze w tym roku 2009? Jest 11 listopada, a ustawa jeszcze... ani nie uchwalona... ani nie zaakceptowana przez Prezydenta... i oczywiście nie ogłoszona w publikatorze... :))

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt