Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-11-05 | Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska liczy na firmy geodezyjne


Projekty, które Główny Urząd Geodezji i Kartografii będzie realizował w latach 2010-2013, zdominowały tematykę wczorajszego spotkania (4 listopada) członków Polskiej Geodezji Komercyjnej z głównym geodetą kraju Jolantą Orlińską i wiceprezesem GUGiK Jackiem Jarząbkiem. W sumie na prace geodezyjne przewidziano blisko 340 mln złotych, co przedsiębiorcy przyjęli z dużym zadowoleniem.

Niektóre projekty są już w toku (do końca roku powinny zostać ogłoszone przetargi), inne są właśnie dopinane, a dwa znajdują się na liście rezerwowej, ale z dużymi szansami na realizację. Najbardziej zaawansowane są prace nad: GBDOT (170 mln zł), TERYT2 (45 mln zł), Geoportal 2 (40 mln zł). Dobiegają końca formalności związane z uruchomieniem projektu realizowanego we współpracy z IMGW na informatyczny system ochrony kraju za 240 mln zł, z czego blisko 120 mln zł GUGiK zarezerwował na prace geodezyjne. Natomiast na liście rezerwowej czekają: zarządzanie ryzykiem powodziowym i informatyczny system katastru wodnego. Pieniądze przewidziane na projekty na rok 2010 to na razie 54 mln złotych. Do ich obsługi GUGiK zagwarantował sobie 37 dodatkowych etatów.

Przetargi na te zadania będą najprawdopodobniej dwustopniowe, a prace –w miarę możliwości – zaliczkowane (stosowna korekta Pzp jest właśnie w Senacie). Do wszystkich projektów powołane zostaną instytucje kontrolne i doradcze. W ramach oddzielnego projektu o wartości blisko 9 mln złotych opracowane zostaną materiały szkoleniowe i przeprowadzone szkolenia dla 4 tys. urzędników. Ambicją kierownictwa GUGiK jest zbudowanie w ciągu 4 lat spójnego systemu informatycznego, który będzie dostarczał danych referencyjnych dla całej administracji. Jolanta Orlińska liczy na udział firm geodezyjnych we wszystkich tych przedsięwzięciach.

Sporo zmian szykuje się w sferze przepisów. Gdy tylko ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (we wtorek, 3 listopada, zaakceptował ją rząd) zostanie przyjęta przez Sejm i trafi do Senatu, GUGiK skieruje do uzgodnień międzyresortowych pakiet aktów wykonawczych. Ponadto kierownictwo urzędu zamierza do końca roku przedstawić wytyczne do nowego prawa geodezyjnego, a także rządowy plan realizacji zadań geodezji i kartografii na lata 2010-2019 wraz z uzasadnieniem finansowym.

Podczas spotkania omawiano również: problematykę katastru, którego planowane projekty dotykają tylko w bardzo niewielkim stopniu, skutki likwidacji funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym, kłopoty z wykorzystaniem pomiarów w sieci ASG-EUPOS w praktyce geodezyjnej wynikające z braku stosownych rozporządzeń. Zapytana o kwestie nadawania upoważnień w zakresie klasyfikacji gruntów Jolanta Orlińska zapowiedziała rozwiązanie tej sprawy poprzez wydanie odpowiednich regulacji prawnych, które mają zlikwidować dotychczasowe bariery w dostępie do tych prac.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Świetny plan strategiczny Po co komu kataster. Dziwne, że GGK nie dostrzega, że tak naprawdę Kataster jest najważnieszy, a kto ma Kataster ten tak naprawdę ma władzę. A na Kataster żadnych projektów i pieniędzy u GGK. Ani pomysłów. Oby GGK nie dostrzegł tego za późno, bo według mnie jest to strategiczny błąd.
  
a w czym problem zatrudnić w wielkiej firmie informatycznej 2 kumatych geodetow którzy wyjaśnią co i jak.. Żaden nie weźmie tej roboty żeby być lojalnym wobec środowiska? haha ! Taka jest przyszłość że geodeci będą dalej biegali po polach bo sami nie mają pojęcia o systemach info. Chociaż próbowali się za to brać a skutki są opłakane.
  
Drogi kolego GEODETO!Firmy informatyczne nigdy się nie wezma za modernizację katastru,ponieważ kompletnie nie mają takiej wiedzy. Na geodezji już pobrały bardzo kosztowne lekcje. Dopóki nie powstanie Agencja Katastralna i .........państwo nie będzie finansowało Projektów unijnych związanych z katastrem.Geodeci powiatowi tworzą produkty lokalne,które w nijakim stopniu mogą służyć wiarygodnym Systemom Zarządzania Państwem.
  
Drogi kolego GEODETO!Firmy informatyczne nigdy się nie wezma za modernizację katastru,ponieważ kompletnie nie mają takiej wiedzy. Na geodezji już pobrały bardzo kosztowne lekcje. Dopóki nie powstanie Agencja Katastralna i .........państwo nie będzie finansowało Projektów unijnych związanych z katastrem.Geodeci powiatowi tworzą produkty lokalne,które w nijakim stopniu mogą służyć wiarygodnym Systemom Zarządzania Państwem.
  
Jak my się nie zajmiemy katastrem to zrobią to firmy informatyczne. A duże firmy geodezyjne powinny lobbowac za modernizacją katastru. GIS to śliski temat, zrobiło się w nim już za ciasno. Geodeci robią czarną robotę, latają po terenie, a firmy informatyczne zbierają profity i pochwały.
  
Strategia Drogi geodeto!W dużych firmach też pracują normalni ludzie-geodeci,którzy mają rodziny i wykonują nie to koniecznie co chcą ale to co oferuje rynek.
  
Kataster nie, bo Starostowie go kontrolują Firmy wolą opracowania, w których nie ma tak wnikliwej kontroli, którą wykonują zwykle w Starostwach (vide LPIS). Mamy zatem coraz więcej opracowań ogólno-geograficzno-gisowych. Moja wieloletnia współpraca z urbanistami przy MPZP wykazała, że mapy topograficzne to pomyłka i strata czasu. Studium kierunków ... powinny być robione w skali 1:5000 na pomniejszonych mapach zasadniczych (w tym ewidencyjnych). Oprogramowanie stosowane w WODGiK do map topograficznych jest nieosiągalne dla gmin.
  
Do Jaskiniowca. Zwracam uwagę że jaskiniowcy też wyginęli. Wypowiedź Kolegi potwierdza ostatnie zdanie mojego komentarza. Niestety nie jest to żaden powód do mojej satysfakcji. Pozdrawiam.
  
Super, ale trzeba uważać żeby nie wyszło tak: http://www.ngi24.pl/article/478/cba-od-roku-bada-sprawe-msip
  
Do narodu Na szczęście DINOZARUY takie były sprytne, że dawno wyginęły i to chyba najlepsza rekomendacja żeby nie zawracać sobie głowy ich zaleceniami - ha ha ha. W końcu jak im się nie udało to nie znaczy, że CYWILIZACJA zaginęła. Dinozaury do muzeów !!!
  
Jak piękne są złudzenia. Zalecam głęboką wstrzemieźliwość. Nie należy się entuzjazmować projektami GUGiK. To wszystko bedą zamówienia publiczne, a z doświadczenia wiemy jaki jest ich efekt. Starajmy się o nowe prawo geodezyjne, które bedzie przyjazne klientom niepublicznym. Informację o wytycznych do nowego prawa należy należy odczytywać jako tzw mowę, trawę którą ciemny lud kupi.
  
taaaa ale najpierw trzeba to bedzie poprawic 10razy po tych co to zrobią, wiadomo juz kto... tylko ze pieniedzy i czasu potem juz nie bedzie ale o oto niech sie martwia wyborcy
  
Strategia Prośmy Najwyższego,żeby udało się te projekty zrealizować.Wyrywamy się z zaścianka geodezyjnego-jest STRATEGIA-która zmieni postrzeganie geodezji przez decydentów i zwykłych obywateli. Zyska nie tylko branża ale nade wszystko PAŃSTWO POLSKIE, dostając finalnie dokonałe bazy referencyjne do tworzenia systemów zarządzania państwem.
  
ŁUBU DUBU NIECH NAM ŻYJE, PREZES NASZEGO KLUBU, NIEEEECH ŻYJE NAM!!! wreszcie zarabiają Ci którzy powinni..?
  
co do Pana WP to się zgadzam. Nic dobrego nie zrobił. Branży raczej zaszkodził. Pisał w jedno wiadome miejsce na kogo mógł. Zostawił pustą kasę i niemiłe wspomnienia u wielu. A Pani Prezes również gratuluję. I Panu Prezesowi Jarząbkowi. Stanowią skuteczny zespół.
  
Kobieta potrafi Tekst ten należy dedykować wszystkim niedowiarkom, którzy nie dawali przyszłości Pani Prezes na stanowisku GGK. Kobieta potrafi i jak widać o wiele więcej jak nie jeden facet. Tym bardziej należy docenić ten wysiłek, że JO nie dość, że idzie do przodu to jeszcze musi sprzątać po WP.
  



zobacz też:

Posiedzenie Rady ds. INSPIRE: mamy problem z siecią wodną i transportową

Dzisiaj (23 października) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło...

Problemy firm: od ARiMR i etyki zawodowej po monopole

Obrady październikowego posiedzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej poświęcono zagadnieniom...

GUGiK będzie współpracować ze Strażą Graniczną

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska podpisała dzisiaj (8 października) porozumienie z...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Majde (1937-2009)

Andrzej Majde (1937-2009)
Pochodził z w wielodzietnej rodziny nauczycielskiej gorzko doświadczonej losami wojny i okupacji. Urodził się 13 maja 1937 r. w Ciechanowie. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1891
Podczas Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Bernie prof. Albrecht Penck rzucił ideę stworzenia międzynarodowej mapy świata w skali 1:1 mln wykonywanej przez poszczególne państwa. W 1913 r. na Kongresie w Paryżu określono szczegóły projektu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2